Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jednym z najważniejszych elementów budowania kampanii reklamowej na Facebooku jest targetowanie reklam, czyli dopasowanie odpowiednich grup odbiorców reklamy, którzy faktycznie mogą być zainteresowani Twoją marką, jej produktami i usługami. Jak to aktualnie wygląda w systemie reklamowym Meta?

Określenie grupy docelowej

Kluczem do trafnego dotarcia Twojej reklamy do odpowiedniego klienta jest znajomość Twojej grupy docelowej. O tym, w jaki sposób ja określić przeczytasz w artykule: Jak określić grupę docelową? (magdalenazdunek.com)

Kiedy już znasz cechy swojej grupy odbiorców, możesz z łatwością przystąpić do jej ustawienia na etapie budowania Zestawu Reklam. Możesz w ramach jednej kampanii stworzyć kilka zestawów reklam i sprawdzić, który z nich najskuteczniej reaguje na Twoje reklamy. 

Facebook daje nam wiele możliwości targetowania grup odbiorców. Spróbuję je po kolei opisać. 

Dane demograficzne

Wiek, płeć, miejsce zamieszkania, czy też stanowisko zawodowe to standardowe możliwości targetowania demograficznego. Ale można też znaleźć istne perełki w postaci np. Rodziców dzieci w określonym przedziale wiekowym, osoby obchodzące urodziny w ciągu 30 dni. Znajdziesz też ludzi o konkretnym statusie związku – np. Zaręczony, a także według wielkości lub dochodów firmy, czy w konkretnych branżach.

Zainteresowania

Na Facebooku jest szeroki wybór zainteresowań, spośród których możesz wybierać. Dobór odpowiednich z nich zależy od specyfiki Twojej branży, i tego co masz w ofercie. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami naturalnymi, zainteresowania takie jak “ekologia”, “naturalne kosmetyki” czy “zdrowy styl życia” będą trafione. Jeśli masz biuro podróży i sprzedajesz wycieczki, możesz użyć takie frazy jak: podróże, rejsy, czy konkretne kierunki. 

Zachowania

Bardzo ciekawą możliwością targetowania odbiorców, jest możliwość ich wyszukania po faktycznych zachowaniach w sieci. Algorytmy sprawdzają aktywność użytkowników, dzięki czemu wiemy, jak te osoby tak naprawdę się zachowują. Takie rozwiązanie zbliża nas do dotarcia do jak najbardziej do nas dopasowanej grupy. Możemy np. wybrać grupę “zaangażowani nabywcy”, która określa osoby, które często kupują online. Jest również grupa osób “często podróżujących” albo “właściciele małych firm”, albo Osoby, które wcześnie zaczynają korzystać z nowych technologii. 

Grupa niestandardowych i podobnych odbiorców

Niestandardowe grupy odbiorców to opcja szczególnie przydatna w remarketingu. Kiedy chcesz dotrzeć z reklamą do osób, które już odwiedziły Twoją konkretną stronę np. z ofertą, albo stronę sklepu internetowego. 

Inną możliwością jest ustawienie grupy, którą stanowią wszystkie osoby aktywne na Twoim fanpage’u lub takie, które obejrzały 15 sekund jakiegoś Twojego filmu. Warto wyodrębnić taką taką grupę, aby wiedzieć kim są Twoi najbardziej zaangażowani fani i złożyć im poprzez odpowiedni komunikat reklamowy jakąś wyjątkową dedykowaną propozycję.

Kolejną bardzo ciekawą opcją targetowania są grupy podobnych odbiorców. Jeśli chcesz wyszukać na Facebooku osoby, które mogą być najbardziej zainteresowane Twoimi produktami, możesz zaimportować do Menedżera Reklam plik z mailami swoich klientów. Algorytm Facebooka będzie na ich przykładzie szukał najbardziej podobnych osób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jak najlepszego dopasowania.

Niestandardowe grupy, możesz ustawić w Menedżerze Reklam w zakładce Odbiorcy. Możesz wybrać kilka źródeł grup odbiorców, m.in. strona internetowa, fanpage na Facebooku, czy Instagramie

Targetowanie reklam Advantage +

Grupy docelowe typu Advantage +, to grupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Aktualnie jest to najnowsza metoda promowana przez Meta, która jest domyślnie ustawiona. Jeśli robisz reklamy od dłuższego czasu, to śmiało możesz wypróbować opcję Advantage +. Ta technologia reklam sama automatycznie znajduje grupę odbiorców na podstawie dotychczasowych danych kampanii reklamowych. 

Opcjonalnie można wybrać Propozycję Grupy odbiorców. Takie rozwiązanie jest dobre, kiedy nie masz jeszcze historii reklamowej, a Twój piksel nie posiada zbyt dużo danych na temat preferencji Twoich odbiorców. Po zaznaczeniu tej opcji Facebook będzie priorytetyzować odbiorców pasujących do profilu, a następnie wyszukiwać w szerszej grupie. Możesz ustawić grupę niestandardowych odbiorców, dodatkowo wiek, płeć, szczegółowe opcje targetowania (Zainteresowania, zachowania).

Korzystanie z tej metody targetowania może poprawić wyniki reklam i zmniejszyć koszt wyniku. 

UWAGA: Kampanie reklam szczególnej kategorii podlegające zasadom Facebooka w zakresie reklam nieruchomości, zatrudnienia i kredytów, reklam dotyczących kwestii społecznych, wyborów i polityki oraz reklam środków farmaceutycznych nie mogą korzystać z grup odbiorców Advantage+.

Możliwości precyzyjnego targetowania reklam na Facebooku i platformach stowarzyszonych są spore. Wystarczy najpierw dobrze poznać profil swojego klienta, a następnie poprzez różne dostępne możliwości poszukać go w grupach odbiorców Meta.

Warto testować różne grupy odbiorców, które potencjalnie mogą według Ciebie odpowiedzieć na Twoją reklamę i sprawdzić, które dają najlepsze wyniki.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

​Menedżer Reklam to narzędzie, które umożliwia tworzenie, zarządzanie i analizowanie kampanii reklamowych na platformach należących do Meta, takich jak Facebook, Instagram, Messenger i Audience Network. Analiza kampanii reklamowych na Facebooku to kluczowy krok w osiąganiu sukcesu w działaniach reklamowych. Poznaj wskaźniki, dzięki którym dowiesz się, jak mierzyć efekty swoich reklam, optymalizować wydatki i doskonalić strategię. Gotowa? Zaczynamy!​

Umiejętność poprawnego analizowania reklam na Facebooku, ale też na innych platformach jest kluczowa dla powodzenia Twoich płatnych działań. Dzięki niej nie czujesz się, jak dziecko we mgle, ale podejmujesz świadome i efektywne decyzje na temat kolejnych kroków, które należy zrobić. Właściwa analiza powoduje, że postępujesz mądrze, a Twoje działania mają sens i przynoszą pożądane rezultaty. Dlatego warto się jej nauczyć. 

Analiza, zwłaszcza dla nie matematyków może brzmieć groźnie, jednak tylko pozornie. Wystarczy poznać kilka wskaźników, które pomogą Ci monitorować prowadzonych przez Ciebie kampanii reklamowych na Facebooku. To takie drogowskazy, które będą Ci podpowiadać, co powinnaś robić, aby Twoje reklamy były bardziej efektywne. Przyjrzyjmy się im!

Najważniejsze wskaźniki analizowania kampanii reklamowych na Facebooku

W Menedżerze Reklam możesz konfigurować bardzo szczegółowe raporty dotyczące wyników kampanii reklamowych, poszczególnych zestawów reklam oraz konkretnych kreacji / materiałów reklamowych. Meta udostępnia bardzo wiele metryk, które umożliwiają pogłębioną analizę danych. Jednak do sprawnego nadzorowania swoich działań reklamowych potrzebujesz tylko kilku z nich. 

 • Zasięg: Liczba unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli Twoją reklamę.
 • Wyświetlenia: Liczba razy, kiedy Twoja reklama została wyświetlona. Zasięg i wyświetlenia są kluczowe do zrozumienia, ile osób widzi Twoje reklamy. Na przykład, jeśli zasięg Twojej kampanii wynosi 1000, a liczba wyświetleń równa się 3000, oznacza to, że Twoja reklama została wyświetlona średnio 3 razy każdemu użytkownikowi.
 • CPA – (Cost per acquisition), czyli koszt za wynik. To jedna ze statystyk, na którą patrzę na początku analizy. Przykład: Jeśli np. reklamujesz sprzedaż kursu o wartości 200 złotych. Na skutek reklamy, na którą wydałaś 200 złotych, sprzedałaś dokładnie jeden kurs, więc koszt wyniku wynosi 200 złotych, a Ty wychodzisz na zero. Nie do końca o taki efekt chodzi, dlatego koszt wyniku powinien zawsze wynosić poniżej wartości reklamowanego produktu / usługi. Wtedy reklama się opłaca. 
 • CPC (Cost Per Click), czyli koszt jednego kliknięcia w reklamę. Im jest niższy, tym Twoja reklama może wygenerować więcej kliknięć. Duża liczba kliknięć świadczy o dużym zainteresowaniu reklamą. Jeśli Twoja reklama uzyskała 100 kliknięć, a koszt za kliknięcie wynosi 0,10 zł, oznacza to, że za każde kliknięcie w Twoją reklamę płacisz średnio 10 groszy.
 • CTR (Click-Through Rate), to tak naprawdę przejścia na stronę (kliknięcia w link umieszczony w reklamie). Jeśli Twoja reklama wzbudza zainteresowanie odpowiedniej grupy odbiorców, będzie generowała dużo przejść na Twoją stronę internetową. Dobry CTR wynosi między 1,5% a 2%. 
 • CPM (koszt na tysiąc wyświetleń): CPM mówi, ile kosztuje dotarcie do tysiąca osób. Na przykład, jeśli CPM Twojej kampanii wynosi 5 zł, oznacza to, że za każde tysiąc wyświetleń Twojej reklamy płacisz średnio 5 zł.
 • Konwersja  Liczba działań podjętych przez użytkowników po zobaczeniu Twojej reklamy. Konwersje są najważniejsze dla zrozumienia, ile osób podejmuje pożądane działania po zobaczeniu Twojej reklamy. Może to być np. zapis na webinar, zakup, lub przejście na konkretną stronę np. sklep internetowy. 
 • ROAS/ ROI – Return of Ad Spend / Return of Investment, to ważny wskaźnik. Mówi o stosunku poniesionych kosztów na reklamę do zysków z tej reklamy. Jeśli ROAS wynosi 5, to znaczy, że każda złotówka zainwestowana w reklamę zarobiła 5 złotych.

Analiza wyników

Po zrozumieniu wskaźników, możesz przejść do analizy danych. W Menedżerze Reklam możesz zobaczyć wyniki dla całej kampanii, poszczególnych grup reklam i konkretnych reklam. Możesz porównać wyniki różnych kampanii, aby zrozumieć, które strategie i taktyki są w Twoim przypadku najbardziej skuteczne. 

Testowanie i optymalizacja

Analiza wyników powinna prowadzić do testowania i optymalizacji. Możesz testować różne elementy swoich reklam, takie jak zdjęcia, teksty, grupy docelowe, miejsca wyświetlania reklam (umiejscowienia) itp., aby zobaczyć, co działa najlepiej. Następnie możesz optymalizować swoje kampanie, koncentrując się na najbardziej skutecznych elementach.

Kluczem do sukcesu jest ciągłe testowanie, nauka i optymalizacja na podstawie zgromadzonych danych. Powodzenia!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

W marketingu i reklamie jest wiele pojęć, których nie tłumaczy się na język polski. Często marketerzy nie wyjaśniają ich, uznając, że ich znajomość jest oczywista. Zdaję sobie sprawę, że tak nie jest, dlatego wyjaśniam poniżej kolejne marketingowe terminy, czyli drugą część słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Algorytm

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o:

 • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
 • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik,
 • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.
  Jeśli chcesz zgłębić ten temat, przejdź dalej do artykułu, „Jak działa algorytm Facebooka?

CTA

CALL TO ACTION (CTA) oznacza wezwanie do działania i ma na celu nakłonienie osoby, która się z nim spotka do wykonania konkretnej akcji.
CTA występuje na przykład w reklamach, sklepach internetowych, mailach lub innych miejscach w sieci, gdzie jesteśmy w ten sposób zachęcani do wykonania jakiegoś działania i zrealizowania jakiegoś cel osoby lub firmy, która nas „wzywa”.
Kilka najprostszych przykładów CTA:

 • KUP
 • Zapisz się
 • Kliknij

Lejek

Lejek marketingowy, ścieżka zakupowa klienta lub mapa podróży klienta oznacza strategię lub proces, jaki musi przejść klient od etapu nieznajomości naszej marki, aż do pozostania lojalnym klientem. Jest to sekwencja określonych działań, które wykonywane zawsze w konkretnej kolejności prowadzą do sprzedaży. Więcej na ten temat dowiesz się za artykułu na temat strategii lejka marketingowego.

Misja

Misja firmy/marki to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak napisać misję firmy?

Piksel

Najbardziej znany piksel to piksel Meta (wcześniej Facebooka). Jest to fragment kodu powiązany z Twoim kontem reklamowym na Facebooku. To kluczowy element, który pozwala zwiększyć wyniki prowadzonych kampanii reklamowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go poprawnie skonfigurować pobierz specjalną instrukcję, która to wyjaśni.

Persona

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Określając swoją personę, poznajemy wiele szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. Jeśli chcesz stworzyć personę dla swojej marki, koniecznie zajrzyj do artykułu Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Prompts

To całkiem świeże określenie, które pojawiło się na rynku pod wpływem rozwoju sztucznej inteligencji. Oznacza komendę, zdanie, wyrażenie lub hasło, które wpisujemy w oknie chatu typu GPT. W efekcie możemy uzyskać konkretną odpowiedź, treść, którą będziemy mogli później wykorzystać do prowadzenia biznesu. Tutaj kilka przykładów zastosowań prompts:

 • przygotowanie treści postu na Instagramie
 • generowanie listy haseł reklamowych do kampanii
 • przykładowe tytuły dla nowej książki
 • odpowiedzi na dowolne pytanie, np o statystykę, albo opinię
 • poznanie listy najpopularniejszych eventów na temat…
 • wygenerowanie listy najpopularniejszych poradników dla przedsiębiorców

ROI

ROI, czyli Return of investment (ang.) to, krótko mówiąc zwrot z inwestycji. Jest to wskaźnik rentowności, efektywności, opłacalności prowadzonych przedsięwzięć (np. reklamowych).
Bardziej szczegółowo jest to stosunek zysku do poniesionych kosztów w ramach realizacji jakiegoś projektu. Np. jeśli Twoja reklama wygenerowała zysk ze sprzedaży produktów 10 000 zł, a wydatki reklamowe wyniosły 4 000 zł, to znaczy, że Twój ROI osiągnął 250%. Czyli reklama się opłaciła!

Oto 8 kolejnych pojęć marketingowych, które warto znać. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są dla Ciebie jasne i okażą się przydatne podczas prowadzonych codziennych działań marketingowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jeśli chcesz dobrze poznać swoją grupę docelową potrzebna Ci persona. Dzięki jej określeniu będziesz w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców I będziesz mieć lepsze efekty swoich działań marketingowych. Ale jak stworzyć personę dla swojej marki? Spróbuję to wyjaśnić w poniższym artykule 😉

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Można powiedzieć, że persona oznacza wyższy stopień znajomości naszego odbiorcy. Bo oprócz standardowych kryteriów demograficznych (wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania) poznajemy wiele innych specyficznych szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. To właśnie dzięki określeniu persony poznajemy prawdziwego człowieka, który za nią stoi i ma potencjał na stanie się naszym klientem.

Jak określić cechy persony?

Aby stworzyć obraz konkretnej persony, musimy przyjrzeć się jej specyficznym cechom demograficznym i psychograficznym. Najlepiej podejść do tego zadając sobie pytania o konkretne cechy. 

 1. Jak się nazywa? Możesz jej nadać wymyślone imię i nazwisko, aby lepiej ją sobie wyobrazić. Możesz dodać przykładowe zdjęcie. 
 2. Jakie ma cechy demograficzne: konkretny wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
 3. W jakiej działa branży i na jakim stanowisku?
 4. Jakiego języka, na co dzień używa: słownictwo związane z branżą, w której działa
 5. Jakie są jej zwyczaje i zachowania? Spróbuj sobie wyobrazić, jak wygląda typowy dzień Twojej persony? Co lubi robić? Jak długo pracuje? Co robi w wolnym czasie?
 6. Jakie ma marzenia i aspiracje,  wartości i potrzeby?
 7. Jakie problemy i obawy ma Twoja persona?

Po co tworzyć personę?

Znając cechy demograficzne swojej grupy docelowej, możesz poprawnie ustawić reklamę np. na Facebooku, czy Instagramie. W menedżerze reklam Meta, krok po kroku wybierzesz odpowiednie cechy, które pomogą pokazać reklamę preferowanej grupie osób. 

Jednak dopiero stworzenie persony pozwoli nam użyć odpowiednich argumentów i języka, który idealnie trafi w potrzeby tej grupy. W ten sposób lepiej wykorzystasz potencjał reklamowy. 

Jakie są pozostałe korzyści wynikające z określenia persony:

 • Lepsza znajomość szczegółowych cech grupy docelowej np. nawyków zakupowych, zwyczajów i zachowań,
 • Wiedza o konkretnych problemach, potrzebach, marzeniach i obawach naszych odbiorców,
 • Możliwość stworzenia reprezentanta grupy – konkretnej osoby, która faktycznie istnieje – prawdziwego człowieka,
 • Segmentacja różnych typów klientów, do których chcesz dotrzeć – możesz stworzyć kilka person, 
 • Przygotowanie oferty, która lepiej odpowiada na potrzeby danej grupy docelowej,
 • Optymalizacja wszystkich działań marketingowych – kierowanych do bardzo konkretnie określonej grupy,
 • Większy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe (ROI)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania grupy docelowej, a także roli persony w procesie zakupowym, przeskocz do mojego wcześniejszego artykułu >>> Jak określić grupę docelową

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Reklamę na Facebooku można zrobić łatwo i szybko poprzez opcję Promuj z poziomu strony. Jednak największy wybór możliwości reklamowych dostarcza Menedżer Reklam. Pierwsza kampania reklamowa na Facebooku jest jeszcze przed Tobą? To w tym artykule znajdziesz instrukcję, jak ją zrobić krok po kroku.

Planowanie działań reklamowych

Najważniejsze to mieć plan na kampanię reklamową. Szczególnie jeśli jest to pierwsza kampania na Facebooku. Plan nie musi być od razu perfekcyjny. Po prostu zastanów się, jaki chcesz osiągnąć cel. Czy zależy Ci na zwiększeniu znajomości Twojej marki, promowaniu wydarzenia, czy może na sprzedaży produktów? Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy udało Ci się zrealizować cele przy pomocy reklamy. 

Określ grupę docelową

Czy znasz swoich odbiorców? Do kogo kierujesz swoją ofertę? Jaki jest profil Twojego idealnego klienta? Przed ustawieniem reklamy trzeba jasno określić, do kogo ma trafić jej treść. Dzięki temu dużo dokładniej ustawisz kampanię reklamową i uzyskasz najlepsze efekty. 

Czas i budżet w kampaniach reklamowych na Facebooku

Jak długo powinna trwać kampania reklamowa na Facebooku?  A to zależy. Między innymi – od celu (patrz punkt wyżej). Jeśli na przykład chcesz zwiększyć znajomość swojej marki, nie jest to działanie jednorazowe. Powinieneś mieć na stale włączoną reklamę, która cały czas będzie przyciągała nowe osoby do Twojej strony. Podobnie, jeśli Twoim celem jest sprzedaż produktów. Natomiast, kiedy chcesz rozpromować jakieś wydarzenie, zachęcić ludzi do zapisów na webinar, to reklamę ustawiasz – w zależności od skali wydarzenia, na trzy – dwa tygodnie wcześniej.  Budżet  Masz mały budżet? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z kampaniami reklamowymi na Facebooku i nie czujesz się jeszcze pewnie ? Zacznij od np. 5 złotych dziennie. To niewielki koszt. Dzięki temu pozbędziesz się stresu związanego z ryzykownym działaniem, stworzysz sobie komfortowe pole do nauki i popełniania błędów. A w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć budżet, jeśli tylko zaczniesz widzieć pozytywne efekty. 

Ustawienia systemu reklamowego Facebooka

Zanim przystąpisz do części praktycznej, jaką jest przygotowanie kampanii reklamowej na Facebooku, musisz jeszcze ogarnąć kilka formalności.  Po pierwsze, aby móc w ogóle myśleć o jakiejkolwiek reklamie, musisz mieć stronę na Facebooku. Wystarczy się zarejestrować na Facebooku i postępować zgodnie ze wskazówkami platformy.

Po drugie – skonfiguruj Menedżera Firmy. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać swoimi zasobami związanymi z prowadzeniem kampanii reklamowych. W tym miejscu będziesz np mógł nadać uprawnienia innym do prowadzenia kampanii reklamowych lub konta Twojej marki na Facebooku. Najpierw jednak podepnij do Menedżera Firmy swoją stronę. Następnie nadaj sobie uprawnienia administratora, aby móc nim zarządzać.

Postępując zgodnie ze wskazówkami Facebooka, stwórz konto reklamowe w Menedżerze Firmy. Następnie podepnij płatności pod konto reklamowe (wybierz wybraną metodę płatności za reklamy). Zainstaluj i skonfiguruj Piksel Meta (TUTAJ pobierz instrukcję). Aby móc kierować reklamy, do grupy osób, która już była na Twojej stronie (remarketing) trzeba podpiąć na Twojej stronie www tzw. Piksel Meta (dawniej piksel Facebooka). Dzięki temu Twoje reklamy będą bardziej skuteczne.

Kreacja reklamowa

Teraz czeka Cię najbardziej kreatywna część kampanii reklamowej. Znając swoją grupę docelową i jej upodobania, a także bazując na stylu marki, stwórz tzw. kreację reklamową.  Jest to wizualna część Twojej reklamy, grafika/ zdjęcie i/ lub film, który użyjesz w kampanii reklamowej.

Co ma się na niej znaleźć? To co jest przedmiotem / celem Twojej reklamy. Produkt, usługa, wydarzenie? Pamiętaj również, aby dodać wezwanie do działania (CTA – Call to action), które wskaże odbiorcom, co powinni zrobić po zobaczeniu reklamy (np. komendę Zapisz się! – w przypadku reklamy udziału w wydarzeniu).

Dostosuj kreację do wymogów technicznych Facebooka. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu zwiększasz szanse, że Twoja reklama będzie się prawidłowo wyświetlać.

Przygotuj treść posta reklamowego. Kreacja reklamowa nie powinna zawierać zbyt dużo tekstu (maksymalnie 20%). Dlatego najważniejsze informacje dotyczące reklamowanego produktu powinieneś umieścić w treści posta reklamowego. 

Przygotuj listę hashtagów. 

Co? hashtagi na Facebooku? No właśnie, o co chodzi? W działaniach na Facebooku nie zauważyłam efektów używania hashtagów. Jednak liczne źródła (w tym brand24 Jak znaleźć popularne hashtagi na Facebooku [2022] | Brand24), przekonują, że warto je stosować w postach publicznych, ponieważ zwiększają zaangażowanie.  Zamierzam lepiej przyjrzeć się temu tematowi w najbliższych miesiącach. W przypadku reklamy zalecam więc zastosowanie na próbę hashtagów. Taka decyzja na pewno nie pogorszy, jak już tylko zwiększy wyniki kampanii reklamowych. Myślę, że w przypadku Facebooka hashtagi pełnią bardziej wizerunkową rolę i mogą stać się istotnym elementem promocji.

Budowanie kampanii reklamowej na Facebooku

Kiedy już wszystkie poprzednie punkty zostały spełnione, pozostaje już tylko ustawić kampanię w systemie reklamowym facebooka.  W tym celu trzeba przejść z poziomu Meta Business Suit do Menedżera Reklam. Możesz też zrobić “szybką” reklamę korzystając z opcji Promuj z poziomu strony (Sposoby promowania na Facebooku – BiznesMarketingZone (magdalenazdunek.com)).  Wracając do Menedżera Reklam. Tworzenia kampanii reklamowej składa się w tym przypadku z trzech etapów. 

1 etap: Kampania  Najpierw trzeba wybrać nazwę kampanii, która będzie ją odróżniała od innych, które będziesz prowadzić. Przede wszystkim pomyśl o tym, czego dotyczy i do kogo jest kierowana.

Cel kampanii To jest bardzo ważna część całej kampanii. Co chcesz osiągnąć? Jaki ostateczny efekt uzyskać? Czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki? Zebrać chętnych na webinar? A może zwiększyć sprzedaż ebooka? W tym miejscu wybierasz odpowiedni cel kampanii. (Opcjonalnie na tym etapie możesz też zdecydować się o zrobieniu drugiej testowej wersji kampanii tzw. Test AB).

2 etap: Zestaw Reklam W ramach jednej kampanii reklamowej możesz utworzyć kilka zestawów reklam. Po co? Bo na przykład chcesz bardziej spersonalizować reklamę i inny zestaw pokazać kobietom, a inny mężczyznom, jeśli obie grupy są ważne dla Twojej marki.  Nadaj odpowiednie nazwy zestawom, które będą je od siebie odróżniać.  Następnie ustaw budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i jej harmonogram.

Ustaw Grupę docelową Jeśli znasz swoją grupę docelową, to ten etap powinien Ci pójść sprawnie. Korzystając z podpowiedzi Facebooka, wybierz poszczególne grupy osób, do których chcesz skierować dany zestaw reklamowy.

Wybierz Umiejscowienia Ty wybierasz, gdzie ma się pojawić reklama. Możesz ją ustawić nie tylko w różnych miejscach platformy Facebook, ale też na Instagramie i w powiązanych aplikacjach (np. Messenger, czy Whatsapp). Warto testować, które umiejscowienia są najskuteczniejsze w przypadku Twojej kampanii.

Etap 3: Reklama Zakładając, że przygotowałeś już wcześniej kreację reklamową, na tym etapie przechodzisz płynnie przez kolejne kroki, które podpowiada Facebook. Wybierz format reklamy (grafika i/lub wideo), a następnie zaciągnij materiały reklamowe. Dodaj stworzone wcześniej teksty reklamowe. Sprawdź poprawność przygotowanej kampanii i wreszcie opublikuj swoją pierwszą reklamę na Facebooku!

Ocena kampanii – analiza wyników

Opublikowałeś kampanię? Gratulacje! Twoja pierwsza kampania na Facebooku jest już ustawiona i aktywna! To jeszcze jednak nie koniec. Kampania reklamowa to żywy organizm, który ewoluuje. W początkowym etapie Facebook “uczy się”, aby dostarczyć Ci jak najlepsze wyniki. Jednak nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Możesz reagować i zmienić ustawienia swojej reklamy. 

Jednak UWAGA! Nie edytuj wyników kampanii przez co najmniej 14 dni (w jej ramach musi zostać wykonanych ok. 50 zdarzeń). Tyle mniej więcej czasu potrzebuje Facebook, aby się jej nauczyć. Oceń poziom realizacji celów kampanii. Jeśli uważasz, że wyniki nie spełniają Twoich oczekiwań – dokonaj zmian. Może to być nowa wersja kreacji reklamowej, a może inna treść posta reklamowego? Która z testowych kampanii wypadła lepiej? Wyciągnij wnioski – co można zrobić lepiej następnym razem? Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Ostateczny rezultat kampanii reklamowych w mediach społecznościowych zależy m.in. od formatu reklamy, którego użyjesz. Dlatego zrób to mądrze. Skorzystaj z metody lejka marketingowego i wybieraj formaty strategicznie! Dopasuj formaty do konkretnych celów reklamowych, które chcesz osiągnąć.

W mediach społecznościowych funkcjonuje dość dużo form reklamowych, w ramach których możemy udostępniać treści. Jest z czego wybierać. Jednak nie można dobierać tych form przypadkowo, jeśli chcesz zrealizować konkretne cele biznesowe oraz reklamowe. Wybór formatu, za pomocą którego chcemy poprowadzić kampanię, to jeden z kluczowych składników sukcesu kampanii. Na rynku mamy trzy podstawowe formy content marketingowe.

 • Wideo
 • Tekst
 • Audio

Każdą z tych form można również używać na różne sposoby w zależności od platformy społecznościowej. Co więc wybrać ???

Cele biznesowe a formy reklamowe

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki swoich kampanii reklamowych musisz najpierw wybrać odpowiednią platformę. Do tego trzeba na początku zrobić badanie rynku. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest Twoja grupa docelowa, kim jest Twój potencjalny klient? Kiedy już wiesz, gdzie go możesz znaleźć, z jakich portali społecznościowych korzysta, co czyta, ogląda, czego słucha i potrzebuje – możesz dopasować odpowiednią formę treści.
Teraz jest czas, aby zastanowić się, jakie chcesz zrealizować cele biznesowe. Możemy wybierać pomiędzy następującymi najbardziej powszechnymi celami:

 • Rozpoznawalność marki – mierzona poprzez zasięg – liczbę wyświetleń
 • Zaangażowanie – mierzone przez liczbę reakcji
 • Rozważanie – intencja zakupowa
 • Porównywanie – Zakup

Powyższe cele odzwierciedlają schemat strategii lejka marketingowego. Najlepsze efekty reklamowe osiągniesz, jak przejdziesz przez wszystkie etapy lejka.

Formaty, które budują zasięg

Kampanie reklamowe, które budują zasięg i zaangażowanie tworzą najszerszą część lejka marketingowego. Pierwszy etap lejka ma za zadanie zapoznać potencjalnych klientów z naszą marką, zbudować świadomość jej istnienia. Dzięki temu rośnie szansa na zakup naszych produktów i usług. Celem tego etapu lejka jest uzmysłowienie Twojemu klientowi, że ma problem, o którym dotąd nie wiedział. Poprzez udostępnienie treści musisz go po prostu UŚWIADOMIĆ i zainspirować do zainteresowania się tym problemem.
Dlatego warto postawić na formaty, które maksymalnie zwiększą nasze zasięgi w grupie docelowej. Jakie to formaty? Takie, które są lekkie, które inspirują i budzą ciekawość. Na tym etapie możesz poszaleć z kreatywnością. Dzięki temu wyróżnisz się z szumu reklamowego.
Przykładowe formy budujące zasięg:

 • Krótkie wideo.
  Kto dziś nie słyszał o Tik Toku? Publikowane na platformie filmiki są krótkie i dynamiczne. Śladami TikToka poszedł Facebook i Instagram umożliwiając publikację tzw. Rolek (Reels), a także Youtube ze swoimi Shortami (Shorts).
  Warto z nich korzystać, bo mają aktualnie znacznie większe organiczne zasięgi niż pozostałe formy treści dostępne na platformach. Poza tym reklama wideo jest obecnie najtańsza, bardzo szybko buduje zasięg i typuje osoby, które są zainteresowane.
 • Posty tekstowe, czy udostępniające posty blogowe lub artykuły na stronach internetowych.
 • Podcasty. Ta forma z roku na rok zdobywa serca coraz większej grupy odbiorców. A to dzięki wygodnej formie odbioru, możliwej do odtwarzania na telefonie w aucie, na plaży, w pociągu, czy podczas biegania.

Jakie treści publikować przy pomocy tych formatów?

Takie, które są najbardziej powszechne dla jak najszerszego grona w Twojej grupie. Kluczem do zbudowania dużych zasięgów jest tworzenie klikalnych tytułów, opisywanie popularnych i interesujących tematów.

Formaty, które budują zaangażowanie

Jeśli zależy Ci na budowaniu zasięgu, to zadbaj także o zaangażowanie. Algorytmy na portalach społecznościowych nagradzają posty, które angażują lepszymi zasięgami. A jakie to są formaty? Takie, które przyciągają i zachęcają ludzi do działania, wciągają w interakcję.

 • Statyczne posty. Tutaj najlepiej sprawdzają się ciekawe grafiki i dobrej jakości zdjęcia oraz karuzele. Karuzele składają się z kilku “stron” – można na nich np. umieścić zdjęcia produktów + wezwanie do działania. Dzięki temu będą generowały duży ruch. Oprócz tego w ramach tych form można publikować tzw. interaktywne treści, czyli np. infografiki, konkursy, kalkulatory, quizy, cytaty, ankiety, głosowania.
 • Relacje (Stories). Czyli krótkie formy wideo lub statyczne w rozmiarze 16×9, które znikają po 24 godzinach. Na początku korzystał z nich Instagram, jednak szybko pomysł skopiował Facebook i TikTok. A to dlatego, że Stories bardzo dobrze angażują społeczność, która skupia się wokół danego profilu. Warto wiedzieć, że Relacje, to formy, które widzą tylko osoby, które obserwują dane konto.
 • Transmisje na żywo typu LIVE. Podczas prowadzenia live’ów w naturalny sposób jest pobudzane zaangażowanie. Zaczynając już od pytań do uczestników typu: czy mnie słychać?, przez: skąd jesteście?, aż po: co zapamiętacie ze spotkania?
Rodzaje interaktywnych treści. Magdalena Zdunek

Różnorodność umiejscowień

Nawet jeśli coś jest zalecane i sprawdzone, to nadal warto mieszać! Dlatego baw się formatami, testuj je i sprawdzaj, co najbardziej odpowiada Twojej grupie docelowej. W ten sposób również możesz wykorzystać element zaskoczenia daną formą i wyróżnić się z tłumu. Kreatywność jest w cenie, dlatego nie bój się próbować !
Możesz też zacząć od końca. Najpierw zdecyduj, jaki cel chcesz osiągnąć, a potem dobierz format, który ten cel najlepiej spełni. Pamiętaj, że dzięki formatom budujesz emocje i relacje. O to właśnie chodzi w komunikacji w mediach społecznościowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD