Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jeśli chcesz dobrze poznać swoją grupę docelową potrzebna Ci persona. Dzięki jej określeniu będziesz w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców I będziesz mieć lepsze efekty swoich działań marketingowych. Ale jak stworzyć personę dla swojej marki? Spróbuję to wyjaśnić w poniższym artykule 😉

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Można powiedzieć, że persona oznacza wyższy stopień znajomości naszego odbiorcy. Bo oprócz standardowych kryteriów demograficznych (wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania) poznajemy wiele innych specyficznych szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. To właśnie dzięki określeniu persony poznajemy prawdziwego człowieka, który za nią stoi i ma potencjał na stanie się naszym klientem.

Jak określić cechy persony?

Aby stworzyć obraz konkretnej persony, musimy przyjrzeć się jej specyficznym cechom demograficznym i psychograficznym. Najlepiej podejść do tego zadając sobie pytania o konkretne cechy. 

  1. Jak się nazywa? Możesz jej nadać wymyślone imię i nazwisko, aby lepiej ją sobie wyobrazić. Możesz dodać przykładowe zdjęcie. 
  2. Jakie ma cechy demograficzne: konkretny wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
  3. W jakiej działa branży i na jakim stanowisku?
  4. Jakiego języka, na co dzień używa: słownictwo związane z branżą, w której działa
  5. Jakie są jej zwyczaje i zachowania? Spróbuj sobie wyobrazić, jak wygląda typowy dzień Twojej persony? Co lubi robić? Jak długo pracuje? Co robi w wolnym czasie?
  6. Jakie ma marzenia i aspiracje,  wartości i potrzeby?
  7. Jakie problemy i obawy ma Twoja persona?

Po co tworzyć personę?

Znając cechy demograficzne swojej grupy docelowej, możesz poprawnie ustawić reklamę np. na Facebooku, czy Instagramie. W menedżerze reklam Meta, krok po kroku wybierzesz odpowiednie cechy, które pomogą pokazać reklamę preferowanej grupie osób. 

Jednak dopiero stworzenie persony pozwoli nam użyć odpowiednich argumentów i języka, który idealnie trafi w potrzeby tej grupy. W ten sposób lepiej wykorzystasz potencjał reklamowy. 

Jakie są pozostałe korzyści wynikające z określenia persony:

  • Lepsza znajomość szczegółowych cech grupy docelowej np. nawyków zakupowych, zwyczajów i zachowań,
  • Wiedza o konkretnych problemach, potrzebach, marzeniach i obawach naszych odbiorców,
  • Możliwość stworzenia reprezentanta grupy – konkretnej osoby, która faktycznie istnieje – prawdziwego człowieka,
  • Segmentacja różnych typów klientów, do których chcesz dotrzeć – możesz stworzyć kilka person, 
  • Przygotowanie oferty, która lepiej odpowiada na potrzeby danej grupy docelowej,
  • Optymalizacja wszystkich działań marketingowych – kierowanych do bardzo konkretnie określonej grupy,
  • Większy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe (ROI)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania grupy docelowej, a także roli persony w procesie zakupowym, przeskocz do mojego wcześniejszego artykułu >>> Jak określić grupę docelową

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak działa Twoja strona na Facebooku, warto zrobić audyt. Audyt konta jest ważnym krokiem w strategii marketingowej, który pozwala ocenić efektywność Twojej Strony na tej platformie społecznościowej. Przeprowadzenie audytu pomoże Ci określić obszary do poprawy i ukierunkować swoje działania, aby osiągnąć lepsze wyniki. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić audyt profilu na Facebooku. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy wykorzystujesz wszystkie możliwości swojej strony.

Wykorzystaj potencjał ustawień Strony

Jeśli dodasz więcej szczegółowych informacji, może to zachęcić większą liczbę osób do nawiązania z Tobą kontaktu. Upewnij się, że Strona firmy jest poprawnie skonfigurowana. Facebook podpowiada Ci, co możesz zrobić poprzez Asystenta konfiguracji.
Czy wszystkie sugerowane informacje, takie jak

  • nazwa Strony,
  • kategoria,
  • dane kontaktowe,
  • opis firmy
  • godziny otwarcia

są uzupełnione i aktualne?

Dodaj przycisk działania do Strony np. – wezwanie / zachęcenie do kontaktu. To zaktywizuje użytkowników. W opisie umieść link do swojej strony internetowej oraz innych profilów społecznościowych.

Audyt wizualny

Wstaw swoje grafiki we wszystkie możliwe proponowane miejsca. Sprawdź, czy zdjęcie profilowe (avatar) jest profesjonalne i czy odzwierciedla wizerunek Twojej marki. Określ, czy obraz w tle jest atrakcyjny i czy dobrze reprezentuje markę, jej produkty lub aktualną ofertę.
Jeśli masz albumy zdjęć, upewnij się, że są one odpowiednio zorganizowane i zawierają wysokiej jakości obrazy.
Dbaj o spójność. Pilnuj, aby publikowane elementy graficzne były zgodne z kolorami Twojej marki.

Audyt treści

Przyjrzyj się treściom, które publikujesz na swoim koncie firmowym. Sprawdź, czy są one zgodne z wartościami i misją Twojej marki. Oceń jakość treści pod kątem merytoryczności, oryginalności i przydatności dla Twojej grupy docelowej.

Pamiętaj też o zachowaniu stylu Twojej marki w przypadku treści na Stronie. Chodzi nie tylko o użycie odpowiednich kolorów, symboli, czy sloganów. Mam na myśli także styl komunikacji, ton i język, który stosujesz w swoich innych kanałach komunikacji. Użytkownik przechodząc z jednego kanału do drugiego powinien mieć pewność, że jest we właściwym miejscu, które na pewno należy do Twojej marki.
Upewnij się, że korzystasz z różnych formatów treści, takich jak zdjęcia, filmy i linki, aby utrzymać zainteresowanie odbiorców i zapewnić im różnorodność doświadczeń.

Audyt zaangażowania odbiorców

Zrób analizę zaangażowania odbiorców na Twoim koncie. Sprawdź, jakie są wskaźniki interakcji, ile masz polubień, obserwujących, udostępnień, komentarzy i kliknięć. Znajdź posty, które generują najwięcej zaangażowania. Postaraj się zrozumieć, dlaczego są one skuteczne. Zwróć uwagę na te, które nie wywołują reakcji i zastanów się, jak możesz je poprawić.

Badanie konkurencji

Przeanalizuj działania Twojej konkurencji na Facebooku. Sprawdź, jakie są ich strategie treści i jakie osiągają rezultaty. Porównaj swoje wyniki z ich wynikami i określ obszary do udoskonalenia. Aby utrzymać konkurencyjność bądź na bieżąco z nowymi trendami i innowacjami w Twojej branży.

Analiza reklam

Jeśli prowadzisz płatne działania na Facebooku, przeanalizuj swoje kampanie reklamowe. Sprawdź, jakie osiągają wskaźniki konwersji, koszt za kliknięcie (CPC) i koszt na tysiąc wyświetleń (CPM). Które reklamy osiągają dobre wyniki i przyciągają uwagę odbiorców. Które z nich nie są skuteczne i wymagają optymalizacji?
Audyt konta reklamowego to dość szeroki temat i na pewno postaram się o tym napisać oddzielny post.

Analiza danych

Ważnym aspektem audytu konta firmowego na Facebooku jest analiza danych. Wykorzystaj narzędzia analityczne, takie jak Statystyki (dostępne z poziomu Meta Business Suite), aby zobaczyć, jakie są trendy w zachowaniu odbiorców. Przeanalizuj demografię odbiorców, preferencje, godziny aktywności i inne czynniki, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować swoje działania.

Określenie celów i strategii

Na podstawie zebranych danych i analizy, określ cele i strategię dla swojej Strony na Facebooku. Czy chcesz zwiększyć liczbę polubień i zaangażowanie? A może zwiększyć ruch na stronie internetowej albo sprzedaż? Wybierz cele, które są zgodne z celami biznesowymi Twojej firmy i opracuj strategię, która pomoże Ci je osiągnąć.

Audyt Strony na Facebooku jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Przeanalizowanie ustawień konta, spójności wizualnej, treści, zaangażowania, konkurencji, reklam, analizy danych i opracowanie celów i strategii pozwoli Ci zoptymalizować swoje działania na Facebooku i osiągnąć lepsze wyniki. Pamiętaj, że audyt powinien być regularnie powtarzany, aby śledzić postępy i dostosować działania w zmiennym środowisku mediów społecznościowych.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Prowadzenie bloga wiąże się przede wszystkim z koniecznością tworzenia ciekawych materiałów, które będą chcieli czytać inni użytkownicy internetu.  Ale jak się do tego zabrać i o czym trzeba pamiętać, aby napisać wartościowy post na blogu?

Blogowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na dzielenie się swoimi myślami, doświadczeniami i opiniami z innymi użytkownikami Internetu. To też sposób na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Poza tym to najtańsza metoda na poprawienie SEO Twojej strony internetowej (lub sklepu internetowego). Dlatego warto nauczyć się pisania dobrych postów blogowych, które będą chętnie czytane.

Krok 1: Wybór tematu 

Przy pisaniu posta na bloga, pierwszym krokiem jest wybór tematu. Powinien być interesujący dla Twoich czytelników, jednocześnie dotyczyć Twojej dziedziny zainteresowań lub specjalizacji. Najlepiej wybrać taki, który jest dość unikalny i nie był jeszcze omawiany przez innych blogerów. W ten sposób przyciągniesz uwagę i zyskasz wiarygodność wśród czytelników.

Krok 2: Określenie celów

Przed rozpoczęciem pisania artykułu, warto określić cele, jakie chcesz osiągnąć. Czy chcesz przekazać wiedzę, podzielić się swoimi doświadczeniami, czy może zachęcić do zakupu swojego produktu lub usługi? Określenie celu pomoże Ci tworzyć treści bardziej świadomie i strategicznie i pozwoli nadać postom odpowiednie znaczenie.

Krok 3: Konspekt posta blogowego

Aby ułatwić sobie pisanie posta, warto przed przystąpieniem do pracy przygotować jego konspekt. Konspekt, czyli plan artykułu, pozwoli na zorganizowanie myśli i nadanie odpowiedniego porządku treści. Konspekt może również pomóc w utrzymaniu spójnej narracji i układzie posta. Może stanowić mapę kwestie, które warto poruszyć.

Krok 4: Pisanie wpisu

Kiedy masz już wybrany temat, określony cel i konspekt, możesz zacząć tworzyć wpis. Pamiętaj o pisaniu jasno, zrozumiale i w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Unikaj zbyt skomplikowanych słów i zdań, a także długich akapitów. Ważne jest, aby wpis był łatwy do czytania i przyswojenia. Używaj pogrubień i wylistowań odpowiednich treści, twórz nagłówki.

Krok 5: Wstęp i zakończenie

Wprowadzenie i zakończenie są kluczowymi elementami artykułu blogowego. Wstęp powinien zachęcić czytelnika do dalszego czytania, a zakończenie podsumować treść wpisu i zmotywować do podjęcia konkretnego działania, np. do zostawienia komentarza pod postem lub jego udostępnienia w mediach społecznościowych.

Krok 6: Edycja i korekta

Po napisaniu posta blogowego warto przejrzeć go kilka razy i zrobić edycję i korektę. Ja w tym celu korzystam z takich narzędzi jak ortograf.pl, który weryfikuje teksty pod kątem poprawności pisowni. Aby ocenić poprawność użytego przez Ciebie języka i trudność tekstu, możesz wypróbować darmową wersję narzędzia Jasnopis. Sprawdź też, czy treść jest spójna, czy dobrze się ją konsumuje. 

Pamiętaj o SEO!

Sam etap tworzenia artykułu jest już za Tobą.  Co jeszcze warto z nim zrobić? 

Jeśli SEO to dla Ciebie ważny obszar (a myślę, że powinien być :)) zbadaj, czy tekst jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Czy wybrana fraza kluczowa pojawia się w poście odpowiednią ilość razy. Czy pojawia się w tytule i przynajmniej jednym nagłówku? Czy występuje w atrybucie alt w obrazkach dołączonych do posta?

Promocja posta blogowego

A teraz wisienka na torcie, czyli promocja! Bo przecież chcesz się podzielić efektami swojej pracy? Nie piszesz pamiętnika, prawda? Blog jest po to, aby Twoje myśli mogły dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Zainspirowały kogoś do dyskusji lub zakupów w Twoim sklepie internetowym!

Przygotuj zdjęcie przewodnie, które wykorzystasz we wpisie na blogu oraz w kanałach marketingowych. Stwórz teksty postów do mediów społecznościowych. Uruchom wszystkie swoje kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Podziel się informacjami o wpisie na platformach społecznościowych, w których na co dzień działasz. Powiadom o wpisie subskrybentów Twojego newslettera. Daj znać ludziom na grupach na Facebooku. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w stworzeniu Twojego pierwszego artykułu na blogu! Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak działa algorytm Facebooka?

Jak działa algorytm Facebooka?

Jak działa algorytm Facebooka?

Wszędzie słyszysz o algorytmie Facebooka, Instagrama, czy Youtuba? Ale wiesz czym właściwie jest ten algorytm? I po co jest? Jak działa algorytm ? I czy jest potrzebny Tobie i Twojej marce? Odpowiedź brzmi: TAK! O ile chcesz rozwijać swój biznes i przyciągać klientów za pomocą swoich działań w mediach społecznościowych. 

Algorytm brzmi podejrzanie i skomplikowanie. A już na pewno bardzo technicznie, a jeszcze trafniej – informatycznie! W marketingu nie ma dnia, abym gdzieś nie usłyszała, czy nie widziała informacji, które zawierają to kluczowe słowo: algorytm! Być może też się z nim często spotykasz. Dlatego czas odczarować to określenie, zrozumieć, co oznacza i jaką odgrywa rolę w mediach społecznościowych. Myślę, że może się to okazać bardzo cenną wiedzą!

Co to jest algorytm?

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o: 

  • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
  • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik, 
  • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.

Jak działa algorytm Facebooka?

Facebook zbiera na nasz temat mnóstwo danych. Różnego typu. Czasami nawet nie spodziewamy się jakiego rodzaju są to dane, i że faktycznie mają znaczenie. Dzięki temu platforma “wie”, co nam się podoba, interesuje, o czym marzymy, czy czego szukamy. Można powiedzieć, że Facebook zna nas lepiej niż nasi bliscy…

Dzięki zebranym i przeanalizowaniu informacjom algorytm jest nam w stanie podpowiedzieć najbardziej dopasowane do nas materiały.

Co wpływa na algorytm Facebooka?

Wiele mówi się ostatnio o tym, że organiczne działania na Facebooku są nieskuteczne, że Facebook ucina zasięgi. Faktycznie zasięgi są mniejsze. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy. Konkurencja na platformie jest obecnie znacznie większa niż kilka lat temu. Publikowanych treści bardzo mocno przybyło. Facebook próbuje utrzymać naszą uwagę i jednocześnie stara się zachować równowagę między w pokazywaniu różnego rodzaju postów (reklamowych, znajomych, proponowanych stron i grup, oraz treści, które już znamy i lubimy) Dlatego, aby 

  • Publikacja rolek (krótkich filmików w formacie 1080×1920)  – format ma znaczenie! Z moich obserwacji wynika, że publikując rolki  możemy zyskać nawet kilkadziesiąt razy większe zasięgi w stosunku do zwykłych postów graficznych! Oczywiście warto publikować różnego rodzaju treści, w zależności od tego, jaki jest ich cel i temat. Jednak Facebook chce konkurować w TikTokiem i Instagramem o uwagę, więc wyżej pozycjonuje wideo. 
  • Dywersyfikacja formatów postów – różne osoby robią różnego rodzaju formaty treści. Dlatego stwórz coś dla każdego, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Masz do wyboru nie tylko rolki i posty pisane, ale też zdjęcia, grafiki, infografiki, konkursy itp (Więcej o formatach dowiesz się z artykułu Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych).
  • Regularność publikacji. Jeśli nie publikujesz postów regularnie, to algorytm o Tobie zapomina. Nie musisz robić tego codziennie. Ale najważniejsze, żebyś robił to regularnie. Nawet publikowanie 2-3 posty w tygodniu, ale w tych samych dniach, da lepsze efekty niż publikacja przez tydzień codziennie, a potem przez 3 tygodnie cisza. 
  • Dotychczasowa relacja użytkownika ze stroną / profilem osobistym. Jeśli często wchodzimy w reakcje ze stroną lub komentujemy, czy dodajemy reakcje do postów znajomych, to jest większa szansa, że zobaczymy powiązany materiał na naszej tablicy.
  • Świeżość posta – im nowszy jest materiał, tym większe prawdopodobieństwo, że Facebook nam go pokaże.
  • Zaangażowanie posta – jeśli Twoich znajomi i inne osoby o podobnym profilu interesują się danym tematem, to Facebook pokaże go również Tobie, aby sprawdzić, czy zyska też Twoją uwagę.

To tylko niektóre z czynników, które wpływają na algorytm. Na pewno jest ich znacznie więcej. Ale nie o wszystkim wiemy. 

Zalecenia

Nie ma co narzekać, że algorytm Facebooka zmienia się dynamicznie i nie sposób za nim nadążyć. Nieprawdę jest też, że “Facebook się kończy”. Zmiana działania algorytmy wynika z naturalnego cyklu życia platformy. Jeśli chcemy mieć zadowalające zasięgi i czerpać z niej korzyści musimy się dostosować. Przede wszystkim trzeba mieć strategię komunikacji. Oto kilka moich wskazówek: 

  • Poznaj potrzeby i zainteresowania swojej grupy docelowej,
  • Publikuj regularnie,
  • Publikuj różnego rodzaju formy postów i otwórz się na wideo!
  • Twórz angażujące posty, które wzbudzają zainteresowanie.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Co to jest strategia marketingowa? Czy każdy biznes jej potrzebuje? Co zawiera strategia marketingowa? I czy można odnieść sukces działając bez niej?

Mogłabym nazwać ten artykuł: „Jak ugryźć temat strategii marketingowej?”. Albo, „Jak rozłożyć strategią marketingową na czynniki pierwsze?”. A może jeszcze bardziej dosadnie „Jak oddemonizować strategię marketingową?” (!). Na pewno wiele osób byłoby wdzięcznych za tak precyzyjne ujęcie tematu i oczekiwałoby odczucia ulgi po przeczytaniu tego materiału. (Ulgę jestem w stanie zagwarantować, jednak STRATEGIĘ na ten artykuł mam inną :).

Samo słowo „strategia” może brzmieć poważnie i odstraszać wiele osób. Może też kojarzyć się z czymś trudnym, złożonym i pracochłonnym. A może nawet zarezerwowanym dla dużych biznesów, korporacji? Ale czy naprawdę tak jest? Czy zbudowanie strategii kosztuje Cię tak dużo wysiłku? I czy jesteś w stanie sam ją stworzyć? Czy może potrzebujesz wsparcia w postaci kilkuosobowego (i drogiego) zespołu specjalistów? Czy to się w ogóle opłaca? Po co mi ta cała strategia?

Pytań i wątpliwości pojawia się wiele. W dodatku z przeprowadzonego w 2021 r. „Badania strategii marketingowej w firmach* (BUZZcenter) wynika, że blisko połowa polskich firm, w ogóle nie ma strategii marketingowej, co ma negatywny wpływ na ich rozwój. Tymczasem naprawdę, nie ma się czego bać. Wręcz przeciwnie – budowanie strategii dla swojego biznesu może okazać się naprawdę bardzo kreatywnym i inspirującym zadaniem. Chodzi przecież o Twój biznes, Twoje cele, ambicje i marzenia. Osobiście bardzo podoba mi się pojęcie strategii. Doceniam też jej kluczową rolę w marketingu i prowadzeniu biznesu. Dlatego chciałabym Cię przekonać, że to naprawdę fajny i wartościowy temat.

Do dzieła!

*na podstawie raportu „Ogólnopolskie badanie strategii marketingowej w firmach”.

Co to jest strategia marketingowa?

Przede wszystkim strategia marketingowa to jasny plan działania, służący do realizacji Twoich celów biznesowych przy uwzględnieniu odpowiednio dobranych narzędzi marketingowych. Ma on przenieść Twój biznes z punktu A do punktu B. Jest to drogowskaz, mapa, konkretne kroki i założenia na drodze do osiągnięcia sukcesu.

Dlatego zastanówmy się jeszcze raz: czy każdy biznes potrzebuje strategii marketingowej? A może inaczej: jak można działać bez planu? Lee Bolman, amerykański autor książek i mówca motywacyjny ujmuje to tak: „Wizja bez strategii pozostaje iluzją”. Czy Twój biznes jest iluzją? Czy Twoje cele są realne?

Myślę, że już po wyjaśnieniu definicji strategii możemy stwierdzić, że każdy biznes niezależnie od wielkości i charakteru potrzebuje strategii marketingowej, aby osiągnąć sukces.

Korzyści strategii marketingowej

Dlaczego jeszcze warto przygotować strategię marketingową firmy? Poznaj wszystkie korzyści jej posiadania.

Jasny plan działania
Jak już wspomniałam wcześniej, strategia to sprecyzowany plan zawierający konkretne, przemyślane kroki do realizacji Twoich celów. Dzięki temu unikasz działania w chaosie, bo zawsze wiesz, co i kiedy należy robić. Strategia zapewnia Ci spokój i bezpieczeństwo funkcjonowania, bo pokazuje Ci, gdzie się znajdujesz i czego się możesz spodziewać. Działasz zgodnie z planem.

Motywacja
Wiedząc, jakie kolejne kroki należy zrobić, dajesz sobie motywację do pracy i jednocześnie konsekwentnie realizujesz plan. A to z kolei przybliża Cię do spełnienia Twoich celów biznesowych. I o to właśnie chodzi!

Efektywne wykorzystanie budżetu
Poprzez przemyślaną strategię ograniczasz ryzyko nietrafionych decyzji. To dotyczy zwłaszcza tak istotnej kwestii, jaką jest budżet. Jeśli zbadałeś rynek, wiesz jakie płatne działania reklamowe należy podjąć. Rozumiesz, na jakim etapie są one konieczne i jakich spodziewać się wydatków. Dzięki temu uchronisz się przed wyrzucaniem pieniędzy w błoto i wydasz tylko to, co w danym czasie zaplanowałeś.

Świadome decyzje
Dzięki przeprowadzonej w ramach strategii analizie rynku i badaniu konkurencji postępujesz bardziej przemyślanie. Poznajesz zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojej firmy. Wiesz też, kim jest Twój klient (grupa docelowa), jakie ma problemy i czego potrzebuje. Na tej podstawie możesz się lepiej wpasować w rynek i zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub usług.

Czy wiesz już, po co Ci strategia marketingowa? Jak myślisz, czy warto ją posiadać? A może jednak uważasz, że dasz sobie radę bez niej? Znany amerykański przedsiębiorca Jim Rohn twierdzi, że „Sukces to 20% umiejętności i 80% strategii. Możesz wiedzieć, jak odnieść sukces, ale ważniejsze jest, jaki masz plan, aby go osiągnąć ?”. Zgadzam się z tymi słowami w 100 procentach!

Elementy strategii marketingowej

Aby lepiej zrozumieć, na czym dokładnie polega strategia marketingowa, z czego się składa i jak ją zbudować, przyjrzyjmy się jej poszczególnym elementom.

Badanie rynku

Myślę, że pierwszym i najważniejszym krokiem w budowaniu strategii jest dokładna analiza rynku (tzw. market research). Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda rynek, czego potrzebują Twoi potencjalni klienci i gdzie w tym wszystkim jest przestrzeń na Twój produkt lub usługę. Badanie pomoże Ci zrozumieć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Na tej podstawie będziesz w stanie ustalić, jaki przekaz powinna nieść Twoja marka, jakie medium będzie najlepsze, jakie pozycjonowanie należy osiągnąć, aby dotrzeć do właściwego segmentu? Zastanów się, co Cię wyróżnia na tle konkurencji, jakimi dysponujesz zasobami? W jakich mediach społecznościowych działa konkurencja? Jaki prowadzi akcje promocyjne?
Jeśli przyłożysz się do rzetelnej analizy, łatwiej będzie Ci ustalić, w jakim miejscu się znajdujesz, i jakie są możliwości i luki na rynku, które możesz wypełnić.

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak duża jest Twoja konkurencja, albo w jak małej niszy działasz. Istotne jest to czy Twoja marka jest autentyczna i czy rozwiązujesz konkretny problem swojej grupy docelowej.

Cele

Przed Tobą jeden z najfajniejszych elementów strategii marketingowej (przynajmniej według mnie :). CELE. Zacznij od ustalenia strategicznego celu dla swojej działalności. Jaki jest Twój główny kierunek działania? Co tworzysz, co sprzedajesz? Zastanów się nad misją swojej działalności, wizją i wartościami. To element, który wyróżni Cię na rynku i pomoże zbudować autentyczność. Pomyśl, dlaczego Twój biznes jest ważny, co może dać innym? Działając z misją, będziesz mieć większą motywację, zyskasz zaufanie swojej niszy, a sukces przyniesie Ci znaczną satysfakcję.
Następnie ustal, jakie konkretne cele marketingowe chcesz osiągnąć? Czy wspierają one osiągnięcie celu strategicznego Twojego biznesu? Pamiętaj, że każdy cel powinien mieć przypisane konkretne miary. W ten sposób zweryfikujesz poziom realizacji i efektywność podjętych działań. Przykładami celów marketingowych może być określona liczba zapisów do Twojego newslettera, udział w targach branżowych, lub wzrost sprzedaży konsultacji online.

Grupa docelowa

Kolejnym elementem strategii marketingowej jest grupa docelowa. Tworzy ją grono osób o podobnych cechach i zainteresowanych zakupem Twoich produktów lub usług (to Twoi klienci!). Dotrzesz do nich poprzez odpowiednio dobrane działania marketingowe. O jakich mówimy cechach? Możemy przyjąć kilka kryteriów, aby je znaleźć:

  • Demograficzne (wiek, płeć, stan cywilny, wykształcenie, dochód),
  • Geograficzne (miejsce zamieszkania, kultura, język),
  • Behawioralne (działania wykonane na stronie www, w sklepie, w aplikacji),
  • Psychograficzne (wartości, styl życia, zainteresowania, opinie)

Teraz zastanów się, co charakteryzuje Twojego idealnego klienta?

Jeśli jesteś nauczycielem języka obcego, to mogą nim być ambitni rodzice dzieci w wieku szkolnym, z wyższym wykształceniem i dochodami, którym zależy na podniesieniu umiejętności językowych swoich pociech.
Jeśli sprzedajesz naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe dla kobiet, to Twoją grupą docelową są wykształcone kobiety w wieku 30+, zainteresowane naturalnymi metodami dbania o swoje ciało.

Kanały komunikacji marketingowej

Gdy już znasz profil swojego klienta czas pomyśleć, jakimi kanałami marketingowymi możesz do niego dotrzeć? Takie kanały możemy podzielić na online i offline.

Kanały online:


  • Strona www
  • Blog
  • Sklep
  • Media społecznościowe
  • SEO
  • Newsletter
  • Google Ads
  • Wideo
  • Webinar

Kanały offline:

  • TV
  • Radio
  • Prasa
  • Outdoor (zewnętrzne banery wielkoformatowe, reklamy mobilne)
  • Ulotki, broszury, katalogi
  • Wydarzenia stacjonarne, targi, konferencje
  • SMSy

Sporo tego, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że Twoja marka nie musi być w każdym z tych kanałów 🙂 Zrób rozeznanie i dowiedz się, gdzie są Twoi klienci?

Wybierz 2-3 kanały, które będziesz rozwijać na 100%.

Możesz też wybrać na początek najbardziej ogólną opcję i skupić się na rozwijaniu strony internetowej/bloga/wybranego kanału społecznościowego oraz newslettera. To będzie dobry start. Ale pamiętaj, najważniejsze jest, abyś był regularny w swoich działaniach.

Plan marketingowy

Po zbadaniu rynku i grupy docelowej, ustaleniu celów i wyborze kanałów komunikacji, nadchodzi czas na zbudowanie planu marketingowego. Plan marketingowy powinien być realny, konkretny i uwzględniać wszystkie wspomniane wcześniej elementy strategii. Powinien też zawierać poszczególne kroki prowadzące do realizacji Twojego celu strategicznego oraz celów pobocznych.

Przemyśl, jakie działania marketingowe wesprą realizację poszczególnych celów biznesowych, które ustaliłeś na początku? Powiedzmy, że Twoim celem jest zbudowanie wizerunku eksperta. Jakie możesz podjąć działania, aby osiągnąć ten cel? Np. regularnie publikować eksperckie artykuły na swoim blogu, wydać ebook, lub wziąć udział w branżowej konferencji, lub warsztatach. 

Następnie dowiedz się, jaki jest koszt tych działań – ustal budżet. Może będziesz potrzebował skorzystać z pomocy grafika, lub copywrittera, albo zrobić płatną kampanię reklamową? Zdobądź kilka wycen i uwzględni je w planie.

Ile to potrwa?

Przeanalizuj, ile czasu zajmie przeprowadzenie poszczególnych działań? Ile czasu potrzebuje grafik, jak długo może potrwać napisanie ebooka?

Zacznij działać!

„Wizja i strategia nie wystarczą. Długoterminowym kluczem do sukcesu jest realizacja. Każdego dnia. Codziennie.”
Richard M. Kovacevich

Zbierz wszystkie informacje i zbuduj ambitny, ale jednocześnie realny i konkretny plan działania, który będziesz w stanie wdrożyć. Bo nawet najbardziej profesjonalnie przygotowana strategia marketingowa nie przybliży cię do osiągnięcia Twoich celów, jeśli nie będziesz jej konsekwentnie realizować.

Mam nadzieję, że już wiesz, że strategia jest Ci niezbędna. Dzięki niej nie kręcisz się w kółko, ale wiesz, co robić, jakie masz cele, jakie działania musisz wykonać dzisiaj, za tydzień, w przyszłym miesiącu. Strategia wypełnia lukę między tym, gdzie Twoja firma jest obecnie, a tym, gdzie chcesz, aby była wkrótce.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!