Jak działa algorytm Facebooka?

utworzone przez | kwi 5, 2023 | analityka, budowanie marki, komunikacja, marketing, marketing treści, media społecznościowe | 0 komentarzy

Wszędzie słyszysz o algorytmie Facebooka, Instagrama, czy Youtuba? Ale wiesz czym właściwie jest ten algorytm? I po co jest? Jak działa algorytm ? I czy jest potrzebny Tobie i Twojej marce? Odpowiedź brzmi: TAK! O ile chcesz rozwijać swój biznes i przyciągać klientów za pomocą swoich działań w mediach społecznościowych. 

Algorytm brzmi podejrzanie i skomplikowanie. A już na pewno bardzo technicznie, a jeszcze trafniej – informatycznie! W marketingu nie ma dnia, abym gdzieś nie usłyszała, czy nie widziała informacji, które zawierają to kluczowe słowo: algorytm! Być może też się z nim często spotykasz. Dlatego czas odczarować to określenie, zrozumieć, co oznacza i jaką odgrywa rolę w mediach społecznościowych. Myślę, że może się to okazać bardzo cenną wiedzą!

Co to jest algorytm?

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o: 

  • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
  • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik, 
  • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.

Jak działa algorytm Facebooka?

Facebook zbiera na nasz temat mnóstwo danych. Różnego typu. Czasami nawet nie spodziewamy się jakiego rodzaju są to dane, i że faktycznie mają znaczenie. Dzięki temu platforma “wie”, co nam się podoba, interesuje, o czym marzymy, czy czego szukamy. Można powiedzieć, że Facebook zna nas lepiej niż nasi bliscy…

Dzięki zebranym i przeanalizowaniu informacjom algorytm jest nam w stanie podpowiedzieć najbardziej dopasowane do nas materiały.

Co wpływa na algorytm Facebooka?

Wiele mówi się ostatnio o tym, że organiczne działania na Facebooku są nieskuteczne, że Facebook ucina zasięgi. Faktycznie zasięgi są mniejsze. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy. Konkurencja na platformie jest obecnie znacznie większa niż kilka lat temu. Publikowanych treści bardzo mocno przybyło. Facebook próbuje utrzymać naszą uwagę i jednocześnie stara się zachować równowagę między w pokazywaniu różnego rodzaju postów (reklamowych, znajomych, proponowanych stron i grup, oraz treści, które już znamy i lubimy) Dlatego, aby 

  • Publikacja rolek (krótkich filmików w formacie 1080×1920)  – format ma znaczenie! Z moich obserwacji wynika, że publikując rolki  możemy zyskać nawet kilkadziesiąt razy większe zasięgi w stosunku do zwykłych postów graficznych! Oczywiście warto publikować różnego rodzaju treści, w zależności od tego, jaki jest ich cel i temat. Jednak Facebook chce konkurować w TikTokiem i Instagramem o uwagę, więc wyżej pozycjonuje wideo. 
  • Dywersyfikacja formatów postów – różne osoby robią różnego rodzaju formaty treści. Dlatego stwórz coś dla każdego, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Masz do wyboru nie tylko rolki i posty pisane, ale też zdjęcia, grafiki, infografiki, konkursy itp (Więcej o formatach dowiesz się z artykułu Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych).
  • Regularność publikacji. Jeśli nie publikujesz postów regularnie, to algorytm o Tobie zapomina. Nie musisz robić tego codziennie. Ale najważniejsze, żebyś robił to regularnie. Nawet publikowanie 2-3 posty w tygodniu, ale w tych samych dniach, da lepsze efekty niż publikacja przez tydzień codziennie, a potem przez 3 tygodnie cisza. 
  • Dotychczasowa relacja użytkownika ze stroną / profilem osobistym. Jeśli często wchodzimy w reakcje ze stroną lub komentujemy, czy dodajemy reakcje do postów znajomych, to jest większa szansa, że zobaczymy powiązany materiał na naszej tablicy.
  • Świeżość posta – im nowszy jest materiał, tym większe prawdopodobieństwo, że Facebook nam go pokaże.
  • Zaangażowanie posta – jeśli Twoich znajomi i inne osoby o podobnym profilu interesują się danym tematem, to Facebook pokaże go również Tobie, aby sprawdzić, czy zyska też Twoją uwagę.

To tylko niektóre z czynników, które wpływają na algorytm. Na pewno jest ich znacznie więcej. Ale nie o wszystkim wiemy. 

Zalecenia

Nie ma co narzekać, że algorytm Facebooka zmienia się dynamicznie i nie sposób za nim nadążyć. Nieprawdę jest też, że “Facebook się kończy”. Zmiana działania algorytmy wynika z naturalnego cyklu życia platformy. Jeśli chcemy mieć zadowalające zasięgi i czerpać z niej korzyści musimy się dostosować. Przede wszystkim trzeba mieć strategię komunikacji. Oto kilka moich wskazówek: 

  • Poznaj potrzeby i zainteresowania swojej grupy docelowej,
  • Publikuj regularnie,
  • Publikuj różnego rodzaju formy postów i otwórz się na wideo!
  • Twórz angażujące posty, które wzbudzają zainteresowanie.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!