6 sposobów na skuteczną reklamę na Facebooku

Robisz kampanie reklamowe na Facebooku i nic? To prawda, że z zasięgami na Facebooku ostatnio nie jest najlepiej. Inaczej jednak wygląda kwestia rezultatów promocji płatnej. Można prowadzić skuteczne reklamy, trzeba tylko to robić w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować wyniki reklam na Facebooku.

1. Wyznacz właściwy cel kampanii

Przy samodzielnie prowadzonych kampaniach reklamowych, zdarza się, że cele wybierane są intuicyjnie. Reklamodawcy mają zwyczajnie problem z określeniem odpowiedniego celu. Albo w ogóle pomijają ten krok i przechodzą od razu do włączenia kampanii. To błąd. Bo to, co chcesz osiągnąć inwestując swój budżet zależy m.in. od właściwego określenia celu.

Po pierwsze, Facebook da nam dokładnie to, o co prosimy. Czy zdarza się, że reklamujesz swój produkt / usługi poprzez przycisk Promuj przy poście? Czy myślisz, że przyciągniesz w ten sposób czytelników na swój blog, albo zwiększysz sprzedaż w sklepie internetowym? Nie. Zgodnie z podpowiedzią Facebooka, taka promocja dotyczy tylko tego jednego posta. Dzięki niej zwiększysz zasięg i interakcje związane z tym określonym wpisem, nic więcej.

Czasami na samym początku przygody z reklamą wybierane są cele związane ze wzrostem sprzedaży. To oczywiste z biznesowego punktu widzenia, że chcesz od razu generować zyski. Jednak, aby osiągnąć upragnione efekty musisz się na chwilę zatrzymać. Najpierw zastanów się, na jakim etapie znajomości Twojej marki są odbiorcy reklamy? Bo jeśli klient nie zna Twojej firmy, to niestety nic od Ciebie nie kupi. Musisz wtedy zacząć od ustawienia reklamy skierowanej na zasięg lub rozpoznawalność marki. W ten sposób zapoznasz potencjalnych klientów ze swoją marką i zbudujesz zaufanie. Przy kolejnych kampaniach skup się kolejno na wzbudzeniu zainteresowania grupy oraz zwiększeniu jej zaangażowania. Dopiero potem przejdź do reklam sprzedażowych. W ten sposób zwiększysz skuteczność swoich reklam na Facebooku.

2. Zbadaj swoją grupę docelową

Często kierujemy reklamę do osób, które w ogóle nie są nią zainteresowane. To oznacza, że grupa docelowa została źle dobrana. Warto zadać sobie wówczas kilka pytań. Zastanów się, czy osoby, do których kierujesz reklamę, są w ogóle zainteresowane Twoim produktem? Czy zdają sobie sprawę, że mają problem, który Twój produkt rozwiązuje? Czy znają swoją potrzebę? A jeśli tak to, czy są już gotowe do zakupu? Czyli, czy mają tak zwaną “intencję zakupową”?

W ten sposób lepiej poznasz swoją grupę odbiorców. Być może różne osoby znajdują się na różnych etapach tzw. lejka sprzedażowego. Wówczas możesz zrobić segmentację, czyli podzielić tę grupę na mniejsze podgrupy. Dzięki temu, w zależności od ich specyfiki, stworzysz odpowiednią kampanię, idealnie dopasowaną do potrzeb danej podgrupy.

Tworząc grupę odbiorców w Managerze Reklam, staraj się wybierać 2-3 cechy (zainteresowania). Jeśli grupa jest zbyt duża, zbyt ogólna, to Facebook nie wie, kto powinien faktycznie zobaczyć Twoją reklamę. Najlepiej zawęzić grupę do 100-500-600 tysięcy osób w ramach jednego segmentu.

Warto poświęcić na ten temat trochę czasu. Właściwie dobrana grupa docelowa to połowa sukcesu! Jeśli będziesz kierować reklamy do odpowiednich osób, zwiększysz ich efektywność!

3. Stwórz skuteczny projekt reklamy

Kolejnym kluczem do sukcesu kampanii na Facebooku jest dobrze napisany tekst reklamowy.

  • Zbyt ogólna wiadomość nic nie mówi ludziom o naszej marce i produkcie.
  • Natomiast zachwalając własną firmę, nie przekonujemy dlaczego tak naprawdę warto się zainteresować naszym produktem.
  • Dlatego używaj języka korzyści. Wtedy przekażesz odbiorcom, co im da skorzystanie z Twojego produktu? Jak rozwiąże ich problem ? I dlaczego mają skorzystać właśnie z Twojej oferty.
  • Nie skupiaj się na cenie i na porównywaniu do konkurencji. To daje krótkotrwałe efekty. Być może sprzedasz raz czy dwa razy, ale nie zdobędziesz lojalności klientów. Takie działania nie przekonują do wartości na dłuższą metę.
  • Używaj słów kluczowych. W ten sposób pomożesz systemowi reklamowemu Facebooka szybciej się nauczyć. Poza tym prostymi słowami wyjaśnisz klientowi swój produkt.
  • Nie lej wody – nie marnuj czasu klienta, bo pójdzie gdzieś indziej. Puste słowa nic w jego życiu / biznesie nie zmienią. Nie rozwiążą jego problemów.
  • Tworząc kreację reklamową – unikaj zbyt dużej ilości tekstu. Nie przytłaczaj odbiorców niepotrzebnymi informacjami. Zawrzyj w przekazie tylko to, co przyciąga jego uwagę.
  • I pamiętaj, że typowy użytkownik Facebooka nie szuka reklam, czy możliwości zakupu (jak jest dla porównania w przeglądarce Google). Na Facebooku chce się zrelaksować, sprawdzić, co słychać u znajomych, zainspirować się itp. Weź to pod uwagę, tworząc komunikat, który zwróci jego uwagę.
  • Zadbaj o personalizację, zwłaszcza, jeśli segmentujesz swoich odbiorców! Inną wiadomość powinieneś skierować dla osób, które kompletnie Cię nie znają, a inną do tych, którzy już coś o Tobie wiedzą. I jeszcze inny przekaz powinien trafić do Twoich aktualnych klientów.

4. Zaplanuj ścieżkę zakupową (lejek sprzedażowy)

Przed rozpoczęciem kampanii przemyśl ścieżkę, jaką pokona klient od pierwszego spotkania z Twoją marką (w tym wypadku – z reklamą), aż do dokonania zakupu na stronie docelowej.

Landing page”, czyli strona docelowa, do której prowadzi Twoja reklama, gdzie można zakupić oferowany produkt, czy usługę to konieczność. To miejsce, gdzie zostanie ostatecznie podjęta i sfinalizowana decyzja zakupowa. Dlatego upewnij się, czy wszystko dobrze działa pod kątem technicznym. Czy formularz zakupu/zapisu jest dobrze podłączony? Czy wszystkie przyciski po kliknięciu przekierowują do właściwych miejsc? Ewentualne tego typu błędy mogą zniechęcić potencjalnych klientów i zmniejszyć konwersję (LINK).

Zadbaj też o spójność strony docelowej z całą kampanią. Czy stanowi ona kontynuację tego, co odbiorca zobaczył w reklamie? Czy występują te same elementy, zdjęcia, słowa kluczowe?

Sprawdź pozostałe kanały społecznościowe oraz newsletter. Czy tam również informujesz o aktualnej ofercie, produkcie, czy wydarzeniu? Spójność pomaga budować zaufanie do marki. Poza tym każda reklama potrzebuje wsparcia – dlatego musisz mieć odpowiednie zaplecze, całą strategię komunikacji obejmującą wszystkie kanały. Wszędzie muszą być aktualne informacje. To ważne, bo odbiorca przed zakupem często sprawdza różne miejsca, w których może znaleźć więcej informacji o produkcie/usłudze. To wszystko wpływa na końcowy efekt kampanii reklamowej.

5. Poprawnie działająca analityka, czyli piksel Facebooka

Jeśli chcesz robić skuteczne reklamy na Facebooku zadbaj również o analitykę. Dzięki temu zmierzysz efekty prowadzonych kampanii, a także dowiesz się m.in. dlaczego użytkownik porzucił koszyk? Na jakim etapie opuścił lejek sprzedażowy? Poznasz powody i wyciągniesz odpowiednie wnioski. Dzięki tej wiedzy będziesz uzyskiwać coraz lepsze wyniki reklamowe.

Aby mieć dostęp do tych informacji, musisz zainstalować piksel Facebooka. Piksel, to fragment kodu, który pomoże prześledzić działania Twoich odbiorców na stronie internetowej. Warto go mieć m.in. po to, aby móc robić skuteczne działania remarketingowe.

Piksel możesz zainstalować sam korzystając z bezpłatnej instrukcji, którą przygotowałam – Pobierz Instrukcję instalacji i konfiguracji piksela Facebooka

6. Przygotuj strategię promocji i trzymaj się jej!

Aby kampania reklamowa przyniosła oczekiwane rezultaty, musisz mieć strategię promocji. Nie wystarczy tylko włączyć kampanię i czekać na efekty. Wszystko musi być wcześniej przemyślane i zaplanowane.

Kampanie nie mogą działać w odosobnieniu. Dlatego przed przystąpieniem do płatnej promocji zadbaj o wszelkie opcje niepłatne, czyli organiczne. Najpierw przygotuj komunikację dla tej kampanii, a potem zastanów się w jakich własnych kanałach możesz ją wykorzystać. Publikuj posty w innych mediach społecznościowych, na swojej stronie internetowej, na łamach newslettera itp. Dopiero wówczas możesz przystąpić do działań płatnych. I nie włączaj kampanii na ostatnią chwilę, jako ostatnią deskę ratunku!

Jeśli dopiero przymierzasz się do swojej pierwszej kampanii, być może wydaje Ci się, że czeka Cię ogrom pracy. Ale to tylko strach przed nieznanym! Nie zniechęcaj się! Z czasem nabierzesz wprawy i staniesz się ekspertem od reklam swoich produktów czy usług. Warto jednak dobrze się przygotować.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki Ci w tym pomogą. Jeśli zadbasz o powyższe punkty, z każdą kolejną kampanią będziesz się czuć coraz pewniej. I będziesz robić coraz skuteczniejsze reklamy na Facebooku

Powodzenia!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram


Tiktok

To może Cię zainteresować: