Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

utworzone przez | sie 6, 2023 | kampania reklamowa, marketing, reklama, strategia marki | 0 komentarzy

W marketingu i reklamie jest wiele pojęć, których nie tłumaczy się na język polski. Często marketerzy nie wyjaśniają ich, uznając, że ich znajomość jest oczywista. Zdaję sobie sprawę, że tak nie jest, dlatego wyjaśniam poniżej kolejne marketingowe terminy, czyli drugą część słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Algorytm

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o:

 • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
 • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik,
 • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.
  Jeśli chcesz zgłębić ten temat, przejdź dalej do artykułu, „Jak działa algorytm Facebooka?

CTA

CALL TO ACTION (CTA) oznacza wezwanie do działania i ma na celu nakłonienie osoby, która się z nim spotka do wykonania konkretnej akcji.
CTA występuje na przykład w reklamach, sklepach internetowych, mailach lub innych miejscach w sieci, gdzie jesteśmy w ten sposób zachęcani do wykonania jakiegoś działania i zrealizowania jakiegoś cel osoby lub firmy, która nas „wzywa”.
Kilka najprostszych przykładów CTA:

 • KUP
 • Zapisz się
 • Kliknij

Lejek

Lejek marketingowy, ścieżka zakupowa klienta lub mapa podróży klienta oznacza strategię lub proces, jaki musi przejść klient od etapu nieznajomości naszej marki, aż do pozostania lojalnym klientem. Jest to sekwencja określonych działań, które wykonywane zawsze w konkretnej kolejności prowadzą do sprzedaży. Więcej na ten temat dowiesz się za artykułu na temat strategii lejka marketingowego.

Misja

Misja firmy/marki to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak napisać misję firmy?

Piksel

Najbardziej znany piksel to piksel Meta (wcześniej Facebooka). Jest to fragment kodu powiązany z Twoim kontem reklamowym na Facebooku. To kluczowy element, który pozwala zwiększyć wyniki prowadzonych kampanii reklamowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go poprawnie skonfigurować pobierz specjalną instrukcję, która to wyjaśni.

Persona

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Określając swoją personę, poznajemy wiele szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. Jeśli chcesz stworzyć personę dla swojej marki, koniecznie zajrzyj do artykułu Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Prompts

To całkiem świeże określenie, które pojawiło się na rynku pod wpływem rozwoju sztucznej inteligencji. Oznacza komendę, zdanie, wyrażenie lub hasło, które wpisujemy w oknie chatu typu GPT. W efekcie możemy uzyskać konkretną odpowiedź, treść, którą będziemy mogli później wykorzystać do prowadzenia biznesu. Tutaj kilka przykładów zastosowań prompts:

 • przygotowanie treści postu na Instagramie
 • generowanie listy haseł reklamowych do kampanii
 • przykładowe tytuły dla nowej książki
 • odpowiedzi na dowolne pytanie, np o statystykę, albo opinię
 • poznanie listy najpopularniejszych eventów na temat…
 • wygenerowanie listy najpopularniejszych poradników dla przedsiębiorców

ROI

ROI, czyli Return of investment (ang.) to, krótko mówiąc zwrot z inwestycji. Jest to wskaźnik rentowności, efektywności, opłacalności prowadzonych przedsięwzięć (np. reklamowych).
Bardziej szczegółowo jest to stosunek zysku do poniesionych kosztów w ramach realizacji jakiegoś projektu. Np. jeśli Twoja reklama wygenerowała zysk ze sprzedaży produktów 10 000 zł, a wydatki reklamowe wyniosły 4 000 zł, to znaczy, że Twój ROI osiągnął 250%. Czyli reklama się opłaciła!

Oto 8 kolejnych pojęć marketingowych, które warto znać. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są dla Ciebie jasne i okażą się przydatne podczas prowadzonych codziennych działań marketingowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!