Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Misja firmy to nie jest ładnie brzmiące i modne stwierdzenie. Ale absolutna konieczność, która powinna stanowić część strategii firmy. Jednak czym jest misja firmy i jak ją poprawnie stworzyć, aby wyróżnić się wśród konkurencji?

Misja firmy to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy?

3 powody, dla których warto mieć misję firmy:

 1. Pomaga wyróżnić się na rynku i przyciągnąć lojalnych klientów, którzy identyfikują się z wartościami firmy.
 2. Pomaga określić strategię i cele długoterminowe firmy, a także podejmować lepsze decyzje biznesowe.
 3. Pomaga komunikować się z partnerami i budować zaufanie i wizerunek firmy.

Jak napisać dobrą misję firmy?

Aby ruszyć z miejsca i stworzyć odpowiednią misję firmy trzeba do tego podejść strategicznie. W tym celu wykonaj kilka kroków:

– Zrób analizę SWOT firmy, czyli określ jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia na rynku.

– Zdefiniuj grupę docelową firmy, czyli określ, kto jest jej potencjalnym klientem, jakie ma potrzeby, oczekiwania i preferencje.

– Określ unikalną propozycję wartości firmy (unique value proposition), czyli to, co możesz zaoferować swoim klientom, w jaki sposób rozwiązujesz ich problemy i jak wyróżniasz się od konkurencji. To taka krótka obietnica korzyści, które jest w stanie zapewnić tylko Twoja marka określonemu typowi klienta. 

– Zdefiniuj wartości firmy, czyli określ, co jest dla niej najważniejsze, jakie są jej zasady i standardy działania.

– Zbierz informacje z rynku od klientów i partnerów biznesowych, aby dowiedzieć się, co myślą o Twojej firmie i czego od niej oczekują.

– Zredaguj misję firmy w formie jednego lub dwóch zdań, używając prostego i konkretnego języka, który oddaje istotę i charakter firmy.

– Zweryfikuj misję pod kątem jej trafności, spójności i atrakcyjności dla odbiorców.

– Zaprezentuj misję firmy w widocznym miejscu na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w materiałach promocyjnych.

Przykład dobrej misji firmy:

“Naszą misją jest inspirować i wspierać ludzi do odkrywania świata poprzez oferowanie najwyższej jakości usług turystycznych opartych na indywidualnych potrzebach i marzeniach naszych klientów.”

Taka misja firmy pokazuje:

Kim jest firma: inspiratorem i wsparciem dla podróżujących.

Czym się zajmuje: oferuje usługi turystyczne.

Dla kogo pracuje: dla ludzi, którzy chcą odkrywać świat.

W jaki sposób działa: dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i marzeń klientów.

Jaką ma unikalną propozycję wartości: najwyższą jakość usług turystycznych.

Przykłady misji popularnych marek:

Nike: „To bring inspiration and innovation to every athlete in the world” – „Przynosić inspirację i innowację każdemu sportowcowi na świecie”1.

Starbucks: „To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time” – „Inspirować i pielęgnować ludzkiego ducha – jedną osobę, jeden kubek i jedną dzielnicę na raz”1.

IKEA: „To create a better everyday life for the many people” – „Tworzyć lepsze życie codzienne dla wielu ludzi”1.

Jeśli chodzi o moją misję marki to brzmi ona następująco: 

Chcę pomóc właścicielom małych biznesów osiągać cele biznesowe świadomie i efektywnie. Aby uwierzyli we własne siły i przejęli kontrolę nad swoimi działaniami online bez strachu przed technikaliami, a mając do dyspozycji swoją chęć rozwoju i ciekawość świata! Dzięki wiedzy są bardziej świadomi i mogą podejmować lepsze, bardziej efektywne decyzje biznesowe!

Jak widzisz, misja firmy powinna odzwierciedlać jej cel, wartości i kierunek działania. Powinna być krótka, zwięzła i inspirująca. Powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy?

Mam nadzieję, że mój artykuł ci się podobał. Teraz czas wziąć się do pracy i stworzyć Twoją misję firmy! Zastosuj się do powyższych wskazówek i określ swoje DLACZEGO 😊

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Na jakie trendy w marketingu powinni zwrócić uwagę właściciele biznesów w 2023 roku? To prawda, że jesteśmy już u progu II kwartału. Ale zawsze dobrze jest wiedzieć, jak zmienia się rynek, jakie ważne zmiany nadchodzą i jak się do nich przygotować? 

Ostatnio coraz bardziej mam wrażenie, że żyjemy w bezprecedensowych czasach, erze jakiej nigdy jeszcze nie było. Oczywiście, takie określenie może się wydawać nietrafione. Bo przecież każde czasy są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jednak trzeba przyznać, że obecnie świat przechodzi przemiany na praktycznie każdej płaszczyźnie. A zmiany te są naprawdę spektakularne.

Dotyczy to też marketingu, który i tak z reguły stale się rozwija i zmienia. Dlatego przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z nowymi trendami. Dzięki temu nie pozostaną w tyle za konkurencją. Rok 2023 oznacza nowe trendy, które warto uwzględnić w swojej strategii marketingowej.

Dyrektywa Omnibus

Od 1 stycznia 2023 roku zaczęły obowiązywać przepisy nowej dyrektywy Omnibus. Jej zasady dotyczą sprzedawców stacjonarnych i sklepów internetowych w obszarze BTC, czyli w relacji firma – osoba fizyczna. 

Założenia dyrektywy dotyczą transparentności cen, opinii i promocji. Chodzi o to, aby nie wprowadzać konsumenta w błąd poprzez nieuczciwe praktyki (np. zatajając prawdziwą cenę produktu lub usługi przed objęciem promocją). Według dyrektywy sprzedający powinien zamieścić przy aktualnej cenie produktu lub usługi informację o najniższej możliwej cenie z ostatnich 30 dni.

Warto wiedzieć, że niedostosowanie się do zaleceń dyrektywy Omnibus wiąże się z karami finansowymi (nawet do 20 000 złotych). Jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego klientem jest osoba fizyczna, to jak najszybciej zainteresuj się tym tematem.

Metaverse

Drugim ważnym trendem marketingowym, którym powinni się zainteresować firmy, jest Metaverse. To wirtualny świat, który łączy rzeczywistość wirtualną z rzeczywistością fizyczną, umożliwiając użytkownikom interakcję z cyfrowymi przedmiotami i innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Można go porównać do interaktywnej, rozszerzonej wersji Internetu, w której ludzie mogą przenosić się między wirtualnymi przestrzeniami za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak gogle VR lub technologia augmented reality. 

Metaverse może być używany jako platforma marketingowa, na której firmy mogą budować swoją obecność i angażować klientów w interaktywny sposób. Platforma stwarza nowe sposoby promowania produktów i usług, na przykład poprzez umieszczanie interaktywnych reklam i kampanii wirtualnych. Można na przykład otworzyć sklep w Metaverse i sprzedawać wirtualnie produkty. Klienci mogą przymierzać ubrania lub akcesoria za pomocą swoich avatarów i dokonywać zakupów w czasie rzeczywistym.

Metaverse może też stanowić platformę dla szkoleń i szkół, umożliwiając nauczycielom i trenerom prowadzenie zajęć w wirtualnej przestrzeni, co umożliwia lepsze wytłumaczenie i zrozumienie koncepcji, które mogą być trudne do wyjaśnienia w rzeczywistości.

Warto zastanowić się nad możliwościami, jakie oferuje firmom Metaverse i jakie może przynieść korzyści Twojej marce.

Sztuczna inteligencja (AI)

Kolejnym trendem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest sztuczna inteligencja (AI). AI może pomóc w personalizacji treści i reklam, co zwiększa skuteczność kampanii marketingowych (Chat GPT). Możesz też wygenerować powiązane tematy, listy pytań, odpowiedzi oraz materiały, które pozwolą na pisanie znacznie lepszych tekstów przez copywriterów. To znacznie ułatwia pracę! Zwłaszcza jeśli nie masz talentu pisarskiego… 

Elementy AI są też wykorzystywane w grafice. Na podstawie podanego przez Ciebie opisu tekstowego możliwe jest wygenerowanie abstrakcyjnych grafik (DALL-E, opracowane przez OpenAI). Natomiast program LENSA dzięki przerabia Twoje zdjęcia na wymyślne portrety i awatary.

Google Analytics 4 (GA4)

Czwartą ważną nowością jest Google Analytics 4 (GA4 ). GA4 jest zaktualizowaną wersją popularnego narzędzia analitycznego Google Analytics. GA4 oferuje sporo nowych funkcji, raportów i danych; zbiera dane o stronie internetowej i aplikacji, aby umożliwiać lepsze poznawanie ścieżki klienta.

Warto przestawić się na GA4 i poznać jego możliwości, aby lepiej zrozumieć zachowanie swoich klientów. Już 1 lipca 2023 r, GA4 całkowicie zastąpi dotychczasowe narzędzie. Zostało już bardzo niewiele czasu, aby dostosować się do nowych wytycznych. Lepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!

Różnorodność, Równość i Włączenie zawodowe (DE&I)

Piątym trendem marketingowym, który warto uwzględnić w swojej strategii, jest DE&I (Diversity, Equity and Inclusion). 

Współczesny konsument jest coraz bardziej świadomy kwestii związanych z różnorodnością, równością i włączeniem zawodowym. Zwłaszcza Milenialsi i pokolenie Z jest szczególnie uwrażliwione na kwestie poszanowania praw osób LGBTQ+, niepełnosprawnych, czy różnego pochodzenia i wyznania. Tzw. marketing włączający może nie tylko budować zaufanie do marki, ale pozytywnie wpływać na poglądy społeczne. Oczekiwania konsumentów wobec firm dotyczą także zagadnienia zrównoważonego rozwoju, troski o zmiany klimatu, czy wspieranie celów charytatywnych. Dlatego warto zadbać o to, aby Twój biznes był otwarty i integrujący różne grupy społeczne. 

Który marketingowy trend powinni najpierw wdrożyć przedsiębiorcy?

Podsumowując, w roku 2023 funkcjonują trendy, które z pewnością warto uwzględnić w swojej strategii marketingowej. Myślę, że najpierw trzeba wprowadzić wytyczne dyrektywy Omnibus, która obowiązuje sprzedawców już od początku 2023 roku. Kolejnym działaniem powinno być dostosowanie się do GA4, które zastąpi poprzednie narzędzie już 1 lipca 2023 roku. Oczywiście, jeśli chcesz zbierać wartościowe dane na temat swoich klientów. A zakładam, że jest to ważny temat dla każdego biznesu. 

Metaverse oferuje nowe możliwości marketingowe, AI pozwala na personalizację treści,  a DE&I promuje równość i różnorodność. Są to dodatkowe trendy. Ale na pewno nie można ich ignorować. Uwzględnienie ich w strategii marketingowej może Ci pomóc w osiągnięciu dużego sukcesu i przyciągnięciu nowych klientów. Najważniejsze, aby zachować elastyczność i otwartość na nowe trendy, ponieważ umiejętność dostosowania się do zmieniających się potrzeb klientów może mieć znaczący wpływ na rozwój Twojej firmy.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Reklamę na Facebooku można zrobić łatwo i szybko poprzez opcję Promuj z poziomu strony. Jednak największy wybór możliwości reklamowych dostarcza Menedżer Reklam. Pierwsza kampania reklamowa na Facebooku jest jeszcze przed Tobą? To w tym artykule znajdziesz instrukcję, jak ją zrobić krok po kroku.

Planowanie działań reklamowych

Najważniejsze to mieć plan na kampanię reklamową. Szczególnie jeśli jest to pierwsza kampania na Facebooku. Plan nie musi być od razu perfekcyjny. Po prostu zastanów się, jaki chcesz osiągnąć cel. Czy zależy Ci na zwiększeniu znajomości Twojej marki, promowaniu wydarzenia, czy może na sprzedaży produktów? Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy udało Ci się zrealizować cele przy pomocy reklamy. 

Określ grupę docelową

Czy znasz swoich odbiorców? Do kogo kierujesz swoją ofertę? Jaki jest profil Twojego idealnego klienta? Przed ustawieniem reklamy trzeba jasno określić, do kogo ma trafić jej treść. Dzięki temu dużo dokładniej ustawisz kampanię reklamową i uzyskasz najlepsze efekty. 

Czas i budżet w kampaniach reklamowych na Facebooku

Jak długo powinna trwać kampania reklamowa na Facebooku?  A to zależy. Między innymi – od celu (patrz punkt wyżej). Jeśli na przykład chcesz zwiększyć znajomość swojej marki, nie jest to działanie jednorazowe. Powinieneś mieć na stale włączoną reklamę, która cały czas będzie przyciągała nowe osoby do Twojej strony. Podobnie, jeśli Twoim celem jest sprzedaż produktów. Natomiast, kiedy chcesz rozpromować jakieś wydarzenie, zachęcić ludzi do zapisów na webinar, to reklamę ustawiasz – w zależności od skali wydarzenia, na trzy – dwa tygodnie wcześniej.  Budżet  Masz mały budżet? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z kampaniami reklamowymi na Facebooku i nie czujesz się jeszcze pewnie ? Zacznij od np. 5 złotych dziennie. To niewielki koszt. Dzięki temu pozbędziesz się stresu związanego z ryzykownym działaniem, stworzysz sobie komfortowe pole do nauki i popełniania błędów. A w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć budżet, jeśli tylko zaczniesz widzieć pozytywne efekty. 

Ustawienia systemu reklamowego Facebooka

Zanim przystąpisz do części praktycznej, jaką jest przygotowanie kampanii reklamowej na Facebooku, musisz jeszcze ogarnąć kilka formalności.  Po pierwsze, aby móc w ogóle myśleć o jakiejkolwiek reklamie, musisz mieć stronę na Facebooku. Wystarczy się zarejestrować na Facebooku i postępować zgodnie ze wskazówkami platformy.

Po drugie – skonfiguruj Menedżera Firmy. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać swoimi zasobami związanymi z prowadzeniem kampanii reklamowych. W tym miejscu będziesz np mógł nadać uprawnienia innym do prowadzenia kampanii reklamowych lub konta Twojej marki na Facebooku. Najpierw jednak podepnij do Menedżera Firmy swoją stronę. Następnie nadaj sobie uprawnienia administratora, aby móc nim zarządzać.

Postępując zgodnie ze wskazówkami Facebooka, stwórz konto reklamowe w Menedżerze Firmy. Następnie podepnij płatności pod konto reklamowe (wybierz wybraną metodę płatności za reklamy). Zainstaluj i skonfiguruj Piksel Meta (TUTAJ pobierz instrukcję). Aby móc kierować reklamy, do grupy osób, która już była na Twojej stronie (remarketing) trzeba podpiąć na Twojej stronie www tzw. Piksel Meta (dawniej piksel Facebooka). Dzięki temu Twoje reklamy będą bardziej skuteczne.

Kreacja reklamowa

Teraz czeka Cię najbardziej kreatywna część kampanii reklamowej. Znając swoją grupę docelową i jej upodobania, a także bazując na stylu marki, stwórz tzw. kreację reklamową.  Jest to wizualna część Twojej reklamy, grafika/ zdjęcie i/ lub film, który użyjesz w kampanii reklamowej.

Co ma się na niej znaleźć? To co jest przedmiotem / celem Twojej reklamy. Produkt, usługa, wydarzenie? Pamiętaj również, aby dodać wezwanie do działania (CTA – Call to action), które wskaże odbiorcom, co powinni zrobić po zobaczeniu reklamy (np. komendę Zapisz się! – w przypadku reklamy udziału w wydarzeniu).

Dostosuj kreację do wymogów technicznych Facebooka. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu zwiększasz szanse, że Twoja reklama będzie się prawidłowo wyświetlać.

Przygotuj treść posta reklamowego. Kreacja reklamowa nie powinna zawierać zbyt dużo tekstu (maksymalnie 20%). Dlatego najważniejsze informacje dotyczące reklamowanego produktu powinieneś umieścić w treści posta reklamowego. 

Przygotuj listę hashtagów. 

Co? hashtagi na Facebooku? No właśnie, o co chodzi? W działaniach na Facebooku nie zauważyłam efektów używania hashtagów. Jednak liczne źródła (w tym brand24 Jak znaleźć popularne hashtagi na Facebooku [2022] | Brand24), przekonują, że warto je stosować w postach publicznych, ponieważ zwiększają zaangażowanie.  Zamierzam lepiej przyjrzeć się temu tematowi w najbliższych miesiącach. W przypadku reklamy zalecam więc zastosowanie na próbę hashtagów. Taka decyzja na pewno nie pogorszy, jak już tylko zwiększy wyniki kampanii reklamowych. Myślę, że w przypadku Facebooka hashtagi pełnią bardziej wizerunkową rolę i mogą stać się istotnym elementem promocji.

Budowanie kampanii reklamowej na Facebooku

Kiedy już wszystkie poprzednie punkty zostały spełnione, pozostaje już tylko ustawić kampanię w systemie reklamowym facebooka.  W tym celu trzeba przejść z poziomu Meta Business Suit do Menedżera Reklam. Możesz też zrobić “szybką” reklamę korzystając z opcji Promuj z poziomu strony (Sposoby promowania na Facebooku – BiznesMarketingZone (magdalenazdunek.com)).  Wracając do Menedżera Reklam. Tworzenia kampanii reklamowej składa się w tym przypadku z trzech etapów. 

1 etap: Kampania  Najpierw trzeba wybrać nazwę kampanii, która będzie ją odróżniała od innych, które będziesz prowadzić. Przede wszystkim pomyśl o tym, czego dotyczy i do kogo jest kierowana.

Cel kampanii To jest bardzo ważna część całej kampanii. Co chcesz osiągnąć? Jaki ostateczny efekt uzyskać? Czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki? Zebrać chętnych na webinar? A może zwiększyć sprzedaż ebooka? W tym miejscu wybierasz odpowiedni cel kampanii. (Opcjonalnie na tym etapie możesz też zdecydować się o zrobieniu drugiej testowej wersji kampanii tzw. Test AB).

2 etap: Zestaw Reklam W ramach jednej kampanii reklamowej możesz utworzyć kilka zestawów reklam. Po co? Bo na przykład chcesz bardziej spersonalizować reklamę i inny zestaw pokazać kobietom, a inny mężczyznom, jeśli obie grupy są ważne dla Twojej marki.  Nadaj odpowiednie nazwy zestawom, które będą je od siebie odróżniać.  Następnie ustaw budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i jej harmonogram.

Ustaw Grupę docelową Jeśli znasz swoją grupę docelową, to ten etap powinien Ci pójść sprawnie. Korzystając z podpowiedzi Facebooka, wybierz poszczególne grupy osób, do których chcesz skierować dany zestaw reklamowy.

Wybierz Umiejscowienia Ty wybierasz, gdzie ma się pojawić reklama. Możesz ją ustawić nie tylko w różnych miejscach platformy Facebook, ale też na Instagramie i w powiązanych aplikacjach (np. Messenger, czy Whatsapp). Warto testować, które umiejscowienia są najskuteczniejsze w przypadku Twojej kampanii.

Etap 3: Reklama Zakładając, że przygotowałeś już wcześniej kreację reklamową, na tym etapie przechodzisz płynnie przez kolejne kroki, które podpowiada Facebook. Wybierz format reklamy (grafika i/lub wideo), a następnie zaciągnij materiały reklamowe. Dodaj stworzone wcześniej teksty reklamowe. Sprawdź poprawność przygotowanej kampanii i wreszcie opublikuj swoją pierwszą reklamę na Facebooku!

Ocena kampanii – analiza wyników

Opublikowałeś kampanię? Gratulacje! Twoja pierwsza kampania na Facebooku jest już ustawiona i aktywna! To jeszcze jednak nie koniec. Kampania reklamowa to żywy organizm, który ewoluuje. W początkowym etapie Facebook “uczy się”, aby dostarczyć Ci jak najlepsze wyniki. Jednak nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Możesz reagować i zmienić ustawienia swojej reklamy. 

Jednak UWAGA! Nie edytuj wyników kampanii przez co najmniej 14 dni (w jej ramach musi zostać wykonanych ok. 50 zdarzeń). Tyle mniej więcej czasu potrzebuje Facebook, aby się jej nauczyć. Oceń poziom realizacji celów kampanii. Jeśli uważasz, że wyniki nie spełniają Twoich oczekiwań – dokonaj zmian. Może to być nowa wersja kreacji reklamowej, a może inna treść posta reklamowego? Która z testowych kampanii wypadła lepiej? Wyciągnij wnioski – co można zrobić lepiej następnym razem? Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD

Esencjalizm w marketingu

Esencjalizm w marketingu

Esencjalizm w marketingu

Czym jest esencjalizm? Dlaczego warto go poznać? Czy esencjalizm działa w marketingu? Które zasady się sprawdzają?

Rozwój zajmuje w mojej hierarchii wartości jedno z najwyższych miejsc. Dlatego codziennie dbam o to, aby robić coś lepiej, szybciej, efektywniej. W różnych dziedzinach życia. Od organizacji życia rodzinnego poprzez utrzymanie porządku w domu, aż po marketing, branżę, w której pracuję.
Nie jest to łatwe. Czasem utrzymanie stałego rozwoju na więcej niż jednym obszarze życia jest trudne, męczące i frustrujące. Ale myślę, że warto stawiać sobie nawet małe wyzwania, robić nieduże kroki i cieszyć się każdą zmianą.

Czym jest esencjalizm?

Dzisiaj na tapetę wrzucam esencjalizm w działaniach marketingowych. Tylko… co to właściwie jest ten esencjalizm?
Pierwszy raz zetknęłam się z tym określeniem, czytając artykuł na blogu Marcina Iwucia, jednego z finansowych ekspertów. Wśród polecanych lektur wymienił on jedną, której postanowiłam się przyjrzeć ze względu na intrygującą nazwę. “Esencjalista” autorstwa Grega McKeown’a. Jakiś czas później znowu natknęłam się na ten sam tytuł. Pomyślałam, że skoro tak za mną chodzi, to może warto się mu przyjrzeć.
Esencjalizm jest sposobem funkcjonowania. Ale też sposobem myślenia. To ciągłe pytanie siebie o to, co jest ważne i najważniejsze. Krótko mówiąc, jest to udoskonalanie działań w celu maksymalnego zwiększenie efektywności i osiągania swoich celów.

Najważniejsze zasady esencjalizmu w marketingu

Czytając poradniki, robię notatki. Dzięki temu jestem w stanie lepiej zapamiętać i wykorzystać nową wiedzę, którą zdobywam. Jest to też dla mnie taki przewodnik, ściąga, dzięki której mogę sobie szybko przypomnieć najbardziej wartościowe założenia.
Jakiś czas temu podczas lektury “Esencjalisty” spisałam najważniejsze zasady esencjalizmu, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Myślę, że świetnie sprawdzają się w marketingu, ale być może także w innych obszarach biznesu. Oto one:

Mniej a lepiej
To moja ulubiona zasada. Moim zdaniem, to taka esencja esencjalizmu. Zakłada ona, żeby robić mniej rzeczy, ale za to lepszej jakości. Za każdym razem trzeba sobie zadać pytanie: czy robię tylko rzeczy najważniejsze? Takie, które mają naprawdę znaczenie? Takie, które na pewno dadzą mi pożądany efekt? Idąc trochę głębiej, chodzi o to, aby robić właściwe rzeczy, we właściwy sposób i we właściwym momencie.
Niedawno usłyszałam podobnie brzmiącą poradę na spotkaniu w pracy. Jeden z czołowych liderów powiedział, że w codziennym działaniu chodzi o to, aby robić coś mądrzej, a nie ciężej (smarter not harder – swoją drogą jest to całkiem chwytliwy komunikat marketingowy).
Ta zasada ma świetne zastosowanie w marketingu.

Np. zamiast działać po trochu na wszystkich możliwych portalach społecznościowych lepiej skupić się na jednym. Wiadomo, że Twoja intencja bycia widocznym i dotarcia do jak największej liczby klientów jest naprawdę ważna. Jednak, jeśli będziesz prowadzić swoje profile firmowe wszędzie, po trochu, bez pełnego zaangażowania, to nigdzie nie odniesiesz upragnionego rezultatu.
Poza tym, jeśli zrobisz uczciwe badanie rynku to może okazać się, że Twoje grupa docelowa zdecydowanie woli tylko jeden portal społecznościowy. Wtedy warto skupić się na jak najlepszym poznaniu tego jednego portalu, dowiedzeniu się, czego oczekuje jego społeczność? W ten sposób znacznie szybciej zbudujesz wizerunek swojej marki i podbijesz serca potencjalnych klientów.

Zabawa

Tutaj przypomniałam sobie inną zasadę, którą często słyszałam podczas działalności w jednej z organizacji studenckich. Work hard play harder, czyli tłumacząc: pracuj ciężko, baw się jeszcze mocniej.
To chyba najbardziej przyjemna i rozrywkowa zasada esencjalizmu. Z pewnością można ją stosować, chociażby podczas twórczych działań typu planowanie strategii marki, albo wymyślania postów reklamowych. Mam nadzieję, że nie jestem odosobniona w tym myśleniu, bo uważam, że to świetna zabawa dla każdego!
A nawet, jeśli dla Ciebie niekoniecznie brzmi to tak entuzjastycznie, to może spróbuj podejść do tematu w dosłownie kreatywny sposób. Np. jeśli musisz przygotować strategię marki, skorzystaj z dostępnych map myśli, użyj do opisu konkretnych obszarów kolorów i zdjęć (może utworu muzycznego, z którym Ci się kojarzy). Pomyśl, jaki chcesz osiągnąć efekt i spróbuj go przedstawić graficznie? Mamy tu wiele możliwości.
Warto postawić na zabawę w działaniu i pamiętać o jej innych zaletach zabawy:

 • Otwiera umysł
 • Umożliwia eksplorację świata i powstawanie nowych pomysłów
 • Stanowi lekarstwo na stres
 • Sprzyja lepszemu radzenie sobie ze zmianami.

Ograniczanie strat

Najważniejsze przesłanie, jakie tkwi w tej zasadzie, to nie pozwolenie, aby brnąć w zadania lub projekty, które nie przynoszą nam efektów, a wręcz powodują straty.
Najlepiej w tej sytuacji wyobrazić sobie, że nie ma się żadnych zobowiązań. Jaką decyzję podjąłbyś w tej sytuacji? Czy rezygnacja z niedochodowego projektu będzie miała negatywne konsekwencje?
Dobrym przykładem jest prowadzenie kampanii reklamowej, która dosłownie zżera Twój budżet, ale nie realizuje założonych celów (np. wzrost liczby zapytań ofertowych). Koniecznie ją zakończ! A najlepiej od początku rób testy, które pozwolą Ci szybko ocenić, którą kampanię warto prowadzić.

Z pewnością zasad esencjalizmu, które sprawdziłyby się w marketingu, jest dużo więcej. Jednak chciałam napisać o tych trzech, których sama staram się na co dzień przestrzegać. Wierzę, że ich stosowanie optymalizuje i zwiększa efektywność moich codziennych działań. I każdego gorąco zachęcam, aby również zaczął z nich korzystać!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych

Ostateczny rezultat kampanii reklamowych w mediach społecznościowych zależy m.in. od formatu reklamy, którego użyjesz. Dlatego zrób to mądrze. Skorzystaj z metody lejka marketingowego i wybieraj formaty strategicznie! Dopasuj formaty do konkretnych celów reklamowych, które chcesz osiągnąć.

W mediach społecznościowych funkcjonuje dość dużo form reklamowych, w ramach których możemy udostępniać treści. Jest z czego wybierać. Jednak nie można dobierać tych form przypadkowo, jeśli chcesz zrealizować konkretne cele biznesowe oraz reklamowe. Wybór formatu, za pomocą którego chcemy poprowadzić kampanię, to jeden z kluczowych składników sukcesu kampanii. Na rynku mamy trzy podstawowe formy content marketingowe.

 • Wideo
 • Tekst
 • Audio

Każdą z tych form można również używać na różne sposoby w zależności od platformy społecznościowej. Co więc wybrać ???

Cele biznesowe a formy reklamowe

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki swoich kampanii reklamowych musisz najpierw wybrać odpowiednią platformę. Do tego trzeba na początku zrobić badanie rynku. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest Twoja grupa docelowa, kim jest Twój potencjalny klient? Kiedy już wiesz, gdzie go możesz znaleźć, z jakich portali społecznościowych korzysta, co czyta, ogląda, czego słucha i potrzebuje – możesz dopasować odpowiednią formę treści.
Teraz jest czas, aby zastanowić się, jakie chcesz zrealizować cele biznesowe. Możemy wybierać pomiędzy następującymi najbardziej powszechnymi celami:

 • Rozpoznawalność marki – mierzona poprzez zasięg – liczbę wyświetleń
 • Zaangażowanie – mierzone przez liczbę reakcji
 • Rozważanie – intencja zakupowa
 • Porównywanie – Zakup

Powyższe cele odzwierciedlają schemat strategii lejka marketingowego. Najlepsze efekty reklamowe osiągniesz, jak przejdziesz przez wszystkie etapy lejka.

Formaty, które budują zasięg

Kampanie reklamowe, które budują zasięg i zaangażowanie tworzą najszerszą część lejka marketingowego. Pierwszy etap lejka ma za zadanie zapoznać potencjalnych klientów z naszą marką, zbudować świadomość jej istnienia. Dzięki temu rośnie szansa na zakup naszych produktów i usług. Celem tego etapu lejka jest uzmysłowienie Twojemu klientowi, że ma problem, o którym dotąd nie wiedział. Poprzez udostępnienie treści musisz go po prostu UŚWIADOMIĆ i zainspirować do zainteresowania się tym problemem.
Dlatego warto postawić na formaty, które maksymalnie zwiększą nasze zasięgi w grupie docelowej. Jakie to formaty? Takie, które są lekkie, które inspirują i budzą ciekawość. Na tym etapie możesz poszaleć z kreatywnością. Dzięki temu wyróżnisz się z szumu reklamowego.
Przykładowe formy budujące zasięg:

 • Krótkie wideo.
  Kto dziś nie słyszał o Tik Toku? Publikowane na platformie filmiki są krótkie i dynamiczne. Śladami TikToka poszedł Facebook i Instagram umożliwiając publikację tzw. Rolek (Reels), a także Youtube ze swoimi Shortami (Shorts).
  Warto z nich korzystać, bo mają aktualnie znacznie większe organiczne zasięgi niż pozostałe formy treści dostępne na platformach. Poza tym reklama wideo jest obecnie najtańsza, bardzo szybko buduje zasięg i typuje osoby, które są zainteresowane.
 • Posty tekstowe, czy udostępniające posty blogowe lub artykuły na stronach internetowych.
 • Podcasty. Ta forma z roku na rok zdobywa serca coraz większej grupy odbiorców. A to dzięki wygodnej formie odbioru, możliwej do odtwarzania na telefonie w aucie, na plaży, w pociągu, czy podczas biegania.

Jakie treści publikować przy pomocy tych formatów?

Takie, które są najbardziej powszechne dla jak najszerszego grona w Twojej grupie. Kluczem do zbudowania dużych zasięgów jest tworzenie klikalnych tytułów, opisywanie popularnych i interesujących tematów.

Formaty, które budują zaangażowanie

Jeśli zależy Ci na budowaniu zasięgu, to zadbaj także o zaangażowanie. Algorytmy na portalach społecznościowych nagradzają posty, które angażują lepszymi zasięgami. A jakie to są formaty? Takie, które przyciągają i zachęcają ludzi do działania, wciągają w interakcję.

 • Statyczne posty. Tutaj najlepiej sprawdzają się ciekawe grafiki i dobrej jakości zdjęcia oraz karuzele. Karuzele składają się z kilku “stron” – można na nich np. umieścić zdjęcia produktów + wezwanie do działania. Dzięki temu będą generowały duży ruch. Oprócz tego w ramach tych form można publikować tzw. interaktywne treści, czyli np. infografiki, konkursy, kalkulatory, quizy, cytaty, ankiety, głosowania.
 • Relacje (Stories). Czyli krótkie formy wideo lub statyczne w rozmiarze 16×9, które znikają po 24 godzinach. Na początku korzystał z nich Instagram, jednak szybko pomysł skopiował Facebook i TikTok. A to dlatego, że Stories bardzo dobrze angażują społeczność, która skupia się wokół danego profilu. Warto wiedzieć, że Relacje, to formy, które widzą tylko osoby, które obserwują dane konto.
 • Transmisje na żywo typu LIVE. Podczas prowadzenia live’ów w naturalny sposób jest pobudzane zaangażowanie. Zaczynając już od pytań do uczestników typu: czy mnie słychać?, przez: skąd jesteście?, aż po: co zapamiętacie ze spotkania?
Rodzaje interaktywnych treści. Magdalena Zdunek

Różnorodność umiejscowień

Nawet jeśli coś jest zalecane i sprawdzone, to nadal warto mieszać! Dlatego baw się formatami, testuj je i sprawdzaj, co najbardziej odpowiada Twojej grupie docelowej. W ten sposób również możesz wykorzystać element zaskoczenia daną formą i wyróżnić się z tłumu. Kreatywność jest w cenie, dlatego nie bój się próbować !
Możesz też zacząć od końca. Najpierw zdecyduj, jaki cel chcesz osiągnąć, a potem dobierz format, który ten cel najlepiej spełni. Pamiętaj, że dzięki formatom budujesz emocje i relacje. O to właśnie chodzi w komunikacji w mediach społecznościowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD