Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jednym z najważniejszych elementów budowania kampanii reklamowej na Facebooku jest targetowanie reklam, czyli dopasowanie odpowiednich grup odbiorców reklamy, którzy faktycznie mogą być zainteresowani Twoją marką, jej produktami i usługami. Jak to aktualnie wygląda w systemie reklamowym Meta?

Określenie grupy docelowej

Kluczem do trafnego dotarcia Twojej reklamy do odpowiedniego klienta jest znajomość Twojej grupy docelowej. O tym, w jaki sposób ja określić przeczytasz w artykule: Jak określić grupę docelową? (magdalenazdunek.com)

Kiedy już znasz cechy swojej grupy odbiorców, możesz z łatwością przystąpić do jej ustawienia na etapie budowania Zestawu Reklam. Możesz w ramach jednej kampanii stworzyć kilka zestawów reklam i sprawdzić, który z nich najskuteczniej reaguje na Twoje reklamy. 

Facebook daje nam wiele możliwości targetowania grup odbiorców. Spróbuję je po kolei opisać. 

Dane demograficzne

Wiek, płeć, miejsce zamieszkania, czy też stanowisko zawodowe to standardowe możliwości targetowania demograficznego. Ale można też znaleźć istne perełki w postaci np. Rodziców dzieci w określonym przedziale wiekowym, osoby obchodzące urodziny w ciągu 30 dni. Znajdziesz też ludzi o konkretnym statusie związku – np. Zaręczony, a także według wielkości lub dochodów firmy, czy w konkretnych branżach.

Zainteresowania

Na Facebooku jest szeroki wybór zainteresowań, spośród których możesz wybierać. Dobór odpowiednich z nich zależy od specyfiki Twojej branży, i tego co masz w ofercie. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami naturalnymi, zainteresowania takie jak “ekologia”, “naturalne kosmetyki” czy “zdrowy styl życia” będą trafione. Jeśli masz biuro podróży i sprzedajesz wycieczki, możesz użyć takie frazy jak: podróże, rejsy, czy konkretne kierunki. 

Zachowania

Bardzo ciekawą możliwością targetowania odbiorców, jest możliwość ich wyszukania po faktycznych zachowaniach w sieci. Algorytmy sprawdzają aktywność użytkowników, dzięki czemu wiemy, jak te osoby tak naprawdę się zachowują. Takie rozwiązanie zbliża nas do dotarcia do jak najbardziej do nas dopasowanej grupy. Możemy np. wybrać grupę “zaangażowani nabywcy”, która określa osoby, które często kupują online. Jest również grupa osób “często podróżujących” albo “właściciele małych firm”, albo Osoby, które wcześnie zaczynają korzystać z nowych technologii. 

Grupa niestandardowych i podobnych odbiorców

Niestandardowe grupy odbiorców to opcja szczególnie przydatna w remarketingu. Kiedy chcesz dotrzeć z reklamą do osób, które już odwiedziły Twoją konkretną stronę np. z ofertą, albo stronę sklepu internetowego. 

Inną możliwością jest ustawienie grupy, którą stanowią wszystkie osoby aktywne na Twoim fanpage’u lub takie, które obejrzały 15 sekund jakiegoś Twojego filmu. Warto wyodrębnić taką taką grupę, aby wiedzieć kim są Twoi najbardziej zaangażowani fani i złożyć im poprzez odpowiedni komunikat reklamowy jakąś wyjątkową dedykowaną propozycję.

Kolejną bardzo ciekawą opcją targetowania są grupy podobnych odbiorców. Jeśli chcesz wyszukać na Facebooku osoby, które mogą być najbardziej zainteresowane Twoimi produktami, możesz zaimportować do Menedżera Reklam plik z mailami swoich klientów. Algorytm Facebooka będzie na ich przykładzie szukał najbardziej podobnych osób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jak najlepszego dopasowania.

Niestandardowe grupy, możesz ustawić w Menedżerze Reklam w zakładce Odbiorcy. Możesz wybrać kilka źródeł grup odbiorców, m.in. strona internetowa, fanpage na Facebooku, czy Instagramie

Targetowanie reklam Advantage +

Grupy docelowe typu Advantage +, to grupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Aktualnie jest to najnowsza metoda promowana przez Meta, która jest domyślnie ustawiona. Jeśli robisz reklamy od dłuższego czasu, to śmiało możesz wypróbować opcję Advantage +. Ta technologia reklam sama automatycznie znajduje grupę odbiorców na podstawie dotychczasowych danych kampanii reklamowych. 

Opcjonalnie można wybrać Propozycję Grupy odbiorców. Takie rozwiązanie jest dobre, kiedy nie masz jeszcze historii reklamowej, a Twój piksel nie posiada zbyt dużo danych na temat preferencji Twoich odbiorców. Po zaznaczeniu tej opcji Facebook będzie priorytetyzować odbiorców pasujących do profilu, a następnie wyszukiwać w szerszej grupie. Możesz ustawić grupę niestandardowych odbiorców, dodatkowo wiek, płeć, szczegółowe opcje targetowania (Zainteresowania, zachowania).

Korzystanie z tej metody targetowania może poprawić wyniki reklam i zmniejszyć koszt wyniku. 

UWAGA: Kampanie reklam szczególnej kategorii podlegające zasadom Facebooka w zakresie reklam nieruchomości, zatrudnienia i kredytów, reklam dotyczących kwestii społecznych, wyborów i polityki oraz reklam środków farmaceutycznych nie mogą korzystać z grup odbiorców Advantage+.

Możliwości precyzyjnego targetowania reklam na Facebooku i platformach stowarzyszonych są spore. Wystarczy najpierw dobrze poznać profil swojego klienta, a następnie poprzez różne dostępne możliwości poszukać go w grupach odbiorców Meta.

Warto testować różne grupy odbiorców, które potencjalnie mogą według Ciebie odpowiedzieć na Twoją reklamę i sprawdzić, które dają najlepsze wyniki.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

​Menedżer Reklam to narzędzie, które umożliwia tworzenie, zarządzanie i analizowanie kampanii reklamowych na platformach należących do Meta, takich jak Facebook, Instagram, Messenger i Audience Network. Analiza kampanii reklamowych na Facebooku to kluczowy krok w osiąganiu sukcesu w działaniach reklamowych. Poznaj wskaźniki, dzięki którym dowiesz się, jak mierzyć efekty swoich reklam, optymalizować wydatki i doskonalić strategię. Gotowa? Zaczynamy!​

Umiejętność poprawnego analizowania reklam na Facebooku, ale też na innych platformach jest kluczowa dla powodzenia Twoich płatnych działań. Dzięki niej nie czujesz się, jak dziecko we mgle, ale podejmujesz świadome i efektywne decyzje na temat kolejnych kroków, które należy zrobić. Właściwa analiza powoduje, że postępujesz mądrze, a Twoje działania mają sens i przynoszą pożądane rezultaty. Dlatego warto się jej nauczyć. 

Analiza, zwłaszcza dla nie matematyków może brzmieć groźnie, jednak tylko pozornie. Wystarczy poznać kilka wskaźników, które pomogą Ci monitorować prowadzonych przez Ciebie kampanii reklamowych na Facebooku. To takie drogowskazy, które będą Ci podpowiadać, co powinnaś robić, aby Twoje reklamy były bardziej efektywne. Przyjrzyjmy się im!

Najważniejsze wskaźniki analizowania kampanii reklamowych na Facebooku

W Menedżerze Reklam możesz konfigurować bardzo szczegółowe raporty dotyczące wyników kampanii reklamowych, poszczególnych zestawów reklam oraz konkretnych kreacji / materiałów reklamowych. Meta udostępnia bardzo wiele metryk, które umożliwiają pogłębioną analizę danych. Jednak do sprawnego nadzorowania swoich działań reklamowych potrzebujesz tylko kilku z nich. 

 • Zasięg: Liczba unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli Twoją reklamę.
 • Wyświetlenia: Liczba razy, kiedy Twoja reklama została wyświetlona. Zasięg i wyświetlenia są kluczowe do zrozumienia, ile osób widzi Twoje reklamy. Na przykład, jeśli zasięg Twojej kampanii wynosi 1000, a liczba wyświetleń równa się 3000, oznacza to, że Twoja reklama została wyświetlona średnio 3 razy każdemu użytkownikowi.
 • CPA – (Cost per acquisition), czyli koszt za wynik. To jedna ze statystyk, na którą patrzę na początku analizy. Przykład: Jeśli np. reklamujesz sprzedaż kursu o wartości 200 złotych. Na skutek reklamy, na którą wydałaś 200 złotych, sprzedałaś dokładnie jeden kurs, więc koszt wyniku wynosi 200 złotych, a Ty wychodzisz na zero. Nie do końca o taki efekt chodzi, dlatego koszt wyniku powinien zawsze wynosić poniżej wartości reklamowanego produktu / usługi. Wtedy reklama się opłaca. 
 • CPC (Cost Per Click), czyli koszt jednego kliknięcia w reklamę. Im jest niższy, tym Twoja reklama może wygenerować więcej kliknięć. Duża liczba kliknięć świadczy o dużym zainteresowaniu reklamą. Jeśli Twoja reklama uzyskała 100 kliknięć, a koszt za kliknięcie wynosi 0,10 zł, oznacza to, że za każde kliknięcie w Twoją reklamę płacisz średnio 10 groszy.
 • CTR (Click-Through Rate), to tak naprawdę przejścia na stronę (kliknięcia w link umieszczony w reklamie). Jeśli Twoja reklama wzbudza zainteresowanie odpowiedniej grupy odbiorców, będzie generowała dużo przejść na Twoją stronę internetową. Dobry CTR wynosi między 1,5% a 2%. 
 • CPM (koszt na tysiąc wyświetleń): CPM mówi, ile kosztuje dotarcie do tysiąca osób. Na przykład, jeśli CPM Twojej kampanii wynosi 5 zł, oznacza to, że za każde tysiąc wyświetleń Twojej reklamy płacisz średnio 5 zł.
 • Konwersja  Liczba działań podjętych przez użytkowników po zobaczeniu Twojej reklamy. Konwersje są najważniejsze dla zrozumienia, ile osób podejmuje pożądane działania po zobaczeniu Twojej reklamy. Może to być np. zapis na webinar, zakup, lub przejście na konkretną stronę np. sklep internetowy. 
 • ROAS/ ROI – Return of Ad Spend / Return of Investment, to ważny wskaźnik. Mówi o stosunku poniesionych kosztów na reklamę do zysków z tej reklamy. Jeśli ROAS wynosi 5, to znaczy, że każda złotówka zainwestowana w reklamę zarobiła 5 złotych.

Analiza wyników

Po zrozumieniu wskaźników, możesz przejść do analizy danych. W Menedżerze Reklam możesz zobaczyć wyniki dla całej kampanii, poszczególnych grup reklam i konkretnych reklam. Możesz porównać wyniki różnych kampanii, aby zrozumieć, które strategie i taktyki są w Twoim przypadku najbardziej skuteczne. 

Testowanie i optymalizacja

Analiza wyników powinna prowadzić do testowania i optymalizacji. Możesz testować różne elementy swoich reklam, takie jak zdjęcia, teksty, grupy docelowe, miejsca wyświetlania reklam (umiejscowienia) itp., aby zobaczyć, co działa najlepiej. Następnie możesz optymalizować swoje kampanie, koncentrując się na najbardziej skutecznych elementach.

Kluczem do sukcesu jest ciągłe testowanie, nauka i optymalizacja na podstawie zgromadzonych danych. Powodzenia!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

W czasach dynamicznego rozwoju AI (sztuczna inteligencja) i narzędzi do tworzenia tekstów, łatwo jest przygotować różnego rodzaju treści, także do mediów społecznościowych. Jednak zanim zaczniesz korzystać z tych możliwości, poznaj najważniejsze zasady pisania skutecznego tekstu reklamowego na Facebooka. Pomogą Ci one również przy pracy ze sztuczną inteligencją.

Jaka jest Twoja grupa docelowa?

Zanim przystąpisz do części kreatywnej uświadom sobie, kim jest Twój klient? Dowiedz się jak najwięcej informacji na temat Twojej grupy docelowej. Nie tylko, w jakim jest wieku, ale jeśli to istotne – jakiej jest płci, gdzie mieszka. Pomocne będą też informacje psychograficzne. Sprawdź, jakie ta osoba ma wartości, styl życia, ale też problemy, obawy oraz marzenia, czy ambicje.

To wszystko pomoże Ci przygotować idealnie dopasowany do odbiorców komunikat. A dzięki mówieniu tym samym językiem, szybciej zdobędziesz ich zaufanie i zwiększysz szanse na zainteresowanie Twoją marką, a ostatecznie na zakup Twoich produktów i usług. 

Jaki jest cel tej reklamy?

Kolejną podstawową rzeczą jest ustalenie, jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą tej konkretnej reklamy? Trzeba zadać sobie to pytanie przed każdą kampanią reklamową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak powinna wybrzmiewać Twoja reklama i jaką akcję ma podjąć osoba, która ją zobaczy. Takie wezwanie do działania trzeba zamieścić w tekście reklamy, aby Twój odbiorca wiedział, co ma teraz zrobić. 

Przykłady wezwania do działania (CTA):

 • Kup
 • Zapisz się
 • Pobierz
 • Sprawdź
 • Dowiedz się więcej
 • Wejdź na stronę…
 • Weź udział
 • Zadzwoń, napisz, wyślij zapytanie…

Pierwsze zdanie jest najważniejsze

Zapewne wiesz, że masz tylko 7 sekund, aby zbudować pożądane wrażenie na drugiej osobie. Podobnie jest w reklamie. Grafika przyciąga uwagę, to prawda, ale tekst też. Zwłaszcza jego początek. Od tych pierwszych słów zależy, czy wzbudzisz zainteresowanie swojego potencjalnego klienta. Dlatego wykorzystaj to pierwsze zdanie świadomie i efektywnie.

Jak? Po prostu wywołaj swoją grupę docelową! Możesz to zrobić pisząc o określonym problemie, z którym może się borykać, opisując jej cechy psychograficzne lub odwołując się do jej marzeń/ ambicji. Np. Marzysz o beztroskich chwilach spędzonych na skąpanych w słońcu plażach Oceanu Spokojnego? Chcesz znów móc nosić swoje ubrania sprzed ciąży? Czy wiesz, że znajomość języka chińskiego coraz częściej otwiera drzwi do wielu wymarzonych miejsc pracy?

Jakie są korzyści Twojego produktu / usługi

Zapewne większość osób pomyśli, że to oczywiste, że reklama powinna bardzo wyraźnie podkreślać korzyści wynikające z zakupu naszych produktów lub usług. I jest to fakt. Trzeba przedstawić te korzyści. Jednak, nie na samym początku i nie należy skupiać się tylko na nich. Ważniejsze są informacje wymienione w punkcie powyżej.

Korzyści trzeba zaprezentować konkretnym, jasnym i przystępnym językiem, tak aby nie pozostawiać wątpliwości w ich zrozumieniu. Wymień tylko te najważniejsze, najbardziej kluczowe, a nie wszystkie jakie tylko ta usługa/ produkt ma. Pamiętaj – najważniejsze jest to, czy klient zobaczy w ten reklamie 

Wizualna oprawa a skuteczność tekstu reklamowego na Facebooku

Czy tworząc posty organiczne na Facebooku, czy na Instagramie używasz emotikonek? Zapewne tak! Dobrą praktyką jest wykorzystywanie ich również w reklamach. Dzięki temu łatwo wpasują się w pozostałe treści, które Twoi odbiorcą widzą na swoim feedzie. Poza tym używając ich zmniejszasz dystans do swojej marki, a Twój tekst jest łatwiej przyswajalny.

Dodatkowo dbaj o to, aby cała treść była podzielona na konkretne paragrafy i stosuj punktory. To wszystko wpływa na to, czy Twoja reklama zostanie w ogóle przeczytana i zrozumiana.

Czy tekst jest zgodny z zasadami Facebooka?

Zanim popłyniesz z tekstami reklamowymi, zapoznaj się z regulaminem Facebooka dotyczącym reklam. Zrób to przed złożeniem zlecenia wyświetlania reklamy na platformach Meta. Podczas weryfikacji reklama jest sprawdzana i może się okazać, że pozornie według Ciebie bezpieczny tekst, jest niezgodny ze standardami społeczności Meta. Twoja reklama zostanie wówczas odrzucona. Wynika to z walki Meta z szerzeniem treści, które mogą powodować negatywne uczucia/odczucia lub zachowania oraz spowodować fizyczną szkodę. Facebook jest bardzo wrażliwy na tego typu zagrożenia i nadużycia. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami zasad zamieszczania reklam na stronie: Wprowadzenie do Standardów reklamowych | Centrum transparentności (fb.com).

Mam nadzieję, że ta wskazówki były pomocne. Od teraz możesz tworzyć  skuteczne teksty reklamowe zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy AI 🙂

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

W Menedżerze Reklam Meta na Facebooku wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu Twojej kampanii reklamowej. Najpierw musisz się zastanowić, co chcesz osiągnąć. Czy np. zwiększyć świadomość marki, pozyskać nowych klientów, zachęcić do zakupu, czy do zarejestrowania się na wydarzenie? Wszystko zależy od Twoich aktualnych celów biznesowych.

Po ostatniej aktualizacji, w Menedżerze Reklam Meta możesz wybrać jeden z sześciu uproszczonych celów reklamowych, które pomogą Ci w osiągnięciu określonych celów biznesowych. Jednak to nie koniec zmian. W kolejnym kroku oprócz celu głównego możesz jeszcze wybrać lokalizację konwersji, dzięki czemu możesz mieszać cele reklamowe i modyfikować ich zastosowanie. Następnie możesz również wybrać sposób optymalizacji, co daje Ci większą kontrolę nad rezultatami kampanii.

Postaram się przybliżyć każdy z uproszczonych celów reklamowych, żebyś mógł zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy na tym etapie działania.

Rozpoznawalność

Zależy Ci na podbudowaniu rozpoznawalności firmy, na zwiększeniu zasięgu Twojej marki? Ten cel pomoże Ci dotrzeć do jak największej liczby osób, które najprawdopodobniej zapamiętają Twoją reklamę. Jeśli Twoja firma dopiero powstała lub przykładowo niedawno zmieniła nazwę, ten cel może pomóc dotrzeć z komunikatem, do jak największego grona osób.

Ruch

Kampania zorientowana na ruch będzie generować jak najwięcej odwiedzin na wskazanej przez Ciebie stronie lub w aplikacji mobilnej. Jeśli masz na przykład wyprzedaż w sklepie internetowym lub chcesz przekierować potencjalnych klientów na stronę www z opisem Twojej oferty, ten cel pomoże przekierować ruch na te strony. Cel Ruch to również tańszy zamiennik dla klasycznego remarketingu z celem nastawionym na konwersje (kliknięcia w kampanii na Ruch są znacznie tańsze, niż przy wyborze innych celów reklamowych).

Aktywność

W tym przypadku Facebook będzie kierował reklamy do osób, które z prawdopodobnie na nie zareagują. Jednak nie wiemy, czy to będzie komentarz, polubienie, czy po prostu kliknięcie.

Kampanię na aktywność możemy wykorzystywać do zbudowania tzw. społecznego dowodu słuszności pod postami reklamowymi nastawionymi na sprzedaż, do budowy społeczności wokół swojego fanpage’a, przekierowania odbiorców do konwersacji na Messengerze lub też zwiększenia liczby osób zainteresowanych określonym wydarzeniem na FB.

Możemy również zastosować ten ceł do przetestowania wideo, które będziemy chcieli użyć w dalszym etapie w reklamie skierowanej na sprzedaż.
Możemy tak naprawdę zrealizować dowolny cel biznesowy przy wykorzystaniu chatbota, który przeprowadzi zainteresowanych przez cały proces. Jest to bardzo interesujący cel i z dużym potencjałem.

Kontakty

Dzięki temu celowi reklamowemu powiększysz bazę kontaktów dla swojej firmy/marki. Możesz to osiągnąć za pośrednictwem konwersacji na Messengerze, połączeń telefonicznych lub zachęcając do subskrypcji Twojego newslettera. Szczególnie przydaje się tutaj tzw. lead magnet.

Kampanię nastawioną na pozyskiwanie kontaktów możesz zrobić przy pomocy tzw. formularza błyskawicznego, wyświetlanego bezpośrednio na Facebooku. Taki formularz wstępnie uzupełni się automatycznie niektórymi danymi użytkownika.

Promocja aplikacji

Wybierz ten cel, jeśli Twoim zamiarem jest zachęcenie użytkowników urządzeń mobilnych do zainstalowania lub wykonania określonej czynności w ramach Twojej aplikacji. Jeśli chcesz, aby ludzie dokonywali zakupów w Twojej aplikacji lub przetestowali jej nową funkcję, utwórz reklamę z celem Promocja aplikacji.

Sprzedaż

Jeśli szukasz osób, które najprawdopodobniej są skłonne do zakupu Twoich towarów lub usług, wybierz ten cel. W tym przypadku możesz ustawić reklamę na konwersję lub na sprzedaż z katalogu, jeśli w Twoim sklepie internetowym jest dużo produktów. Sprzedaż na konwersję polecam, jeśli masz kilka produktów, będziesz mieć w ten sposób, więcej możliwości kontroli.

 

Wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu kampanii reklamowej na Facebooku. Pamiętaj, żeby dopasować cele reklamowe do celów biznesowych i wybrać odpowiedni cel dla swoich działań reklamowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jaki cel wybrać, napisz do mnie lub zostaw komentarz pod tym artykułem.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak działa Twoja strona na Facebooku, warto zrobić audyt. Audyt konta jest ważnym krokiem w strategii marketingowej, który pozwala ocenić efektywność Twojej Strony na tej platformie społecznościowej. Przeprowadzenie audytu pomoże Ci określić obszary do poprawy i ukierunkować swoje działania, aby osiągnąć lepsze wyniki. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić audyt profilu na Facebooku. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy wykorzystujesz wszystkie możliwości swojej strony.

Wykorzystaj potencjał ustawień Strony

Jeśli dodasz więcej szczegółowych informacji, może to zachęcić większą liczbę osób do nawiązania z Tobą kontaktu. Upewnij się, że Strona firmy jest poprawnie skonfigurowana. Facebook podpowiada Ci, co możesz zrobić poprzez Asystenta konfiguracji.
Czy wszystkie sugerowane informacje, takie jak

 • nazwa Strony,
 • kategoria,
 • dane kontaktowe,
 • opis firmy
 • godziny otwarcia

są uzupełnione i aktualne?

Dodaj przycisk działania do Strony np. – wezwanie / zachęcenie do kontaktu. To zaktywizuje użytkowników. W opisie umieść link do swojej strony internetowej oraz innych profilów społecznościowych.

Audyt wizualny

Wstaw swoje grafiki we wszystkie możliwe proponowane miejsca. Sprawdź, czy zdjęcie profilowe (avatar) jest profesjonalne i czy odzwierciedla wizerunek Twojej marki. Określ, czy obraz w tle jest atrakcyjny i czy dobrze reprezentuje markę, jej produkty lub aktualną ofertę.
Jeśli masz albumy zdjęć, upewnij się, że są one odpowiednio zorganizowane i zawierają wysokiej jakości obrazy.
Dbaj o spójność. Pilnuj, aby publikowane elementy graficzne były zgodne z kolorami Twojej marki.

Audyt treści

Przyjrzyj się treściom, które publikujesz na swoim koncie firmowym. Sprawdź, czy są one zgodne z wartościami i misją Twojej marki. Oceń jakość treści pod kątem merytoryczności, oryginalności i przydatności dla Twojej grupy docelowej.

Pamiętaj też o zachowaniu stylu Twojej marki w przypadku treści na Stronie. Chodzi nie tylko o użycie odpowiednich kolorów, symboli, czy sloganów. Mam na myśli także styl komunikacji, ton i język, który stosujesz w swoich innych kanałach komunikacji. Użytkownik przechodząc z jednego kanału do drugiego powinien mieć pewność, że jest we właściwym miejscu, które na pewno należy do Twojej marki.
Upewnij się, że korzystasz z różnych formatów treści, takich jak zdjęcia, filmy i linki, aby utrzymać zainteresowanie odbiorców i zapewnić im różnorodność doświadczeń.

Audyt zaangażowania odbiorców

Zrób analizę zaangażowania odbiorców na Twoim koncie. Sprawdź, jakie są wskaźniki interakcji, ile masz polubień, obserwujących, udostępnień, komentarzy i kliknięć. Znajdź posty, które generują najwięcej zaangażowania. Postaraj się zrozumieć, dlaczego są one skuteczne. Zwróć uwagę na te, które nie wywołują reakcji i zastanów się, jak możesz je poprawić.

Badanie konkurencji

Przeanalizuj działania Twojej konkurencji na Facebooku. Sprawdź, jakie są ich strategie treści i jakie osiągają rezultaty. Porównaj swoje wyniki z ich wynikami i określ obszary do udoskonalenia. Aby utrzymać konkurencyjność bądź na bieżąco z nowymi trendami i innowacjami w Twojej branży.

Analiza reklam

Jeśli prowadzisz płatne działania na Facebooku, przeanalizuj swoje kampanie reklamowe. Sprawdź, jakie osiągają wskaźniki konwersji, koszt za kliknięcie (CPC) i koszt na tysiąc wyświetleń (CPM). Które reklamy osiągają dobre wyniki i przyciągają uwagę odbiorców. Które z nich nie są skuteczne i wymagają optymalizacji?
Audyt konta reklamowego to dość szeroki temat i na pewno postaram się o tym napisać oddzielny post.

Analiza danych

Ważnym aspektem audytu konta firmowego na Facebooku jest analiza danych. Wykorzystaj narzędzia analityczne, takie jak Statystyki (dostępne z poziomu Meta Business Suite), aby zobaczyć, jakie są trendy w zachowaniu odbiorców. Przeanalizuj demografię odbiorców, preferencje, godziny aktywności i inne czynniki, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować swoje działania.

Określenie celów i strategii

Na podstawie zebranych danych i analizy, określ cele i strategię dla swojej Strony na Facebooku. Czy chcesz zwiększyć liczbę polubień i zaangażowanie? A może zwiększyć ruch na stronie internetowej albo sprzedaż? Wybierz cele, które są zgodne z celami biznesowymi Twojej firmy i opracuj strategię, która pomoże Ci je osiągnąć.

Audyt Strony na Facebooku jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Przeanalizowanie ustawień konta, spójności wizualnej, treści, zaangażowania, konkurencji, reklam, analizy danych i opracowanie celów i strategii pozwoli Ci zoptymalizować swoje działania na Facebooku i osiągnąć lepsze wyniki. Pamiętaj, że audyt powinien być regularnie powtarzany, aby śledzić postępy i dostosować działania w zmiennym środowisku mediów społecznościowych.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!