Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Co to jest strategia marketingowa? Czy każdy biznes jej potrzebuje? Co zawiera strategia marketingowa? I czy można odnieść sukces działając bez niej?

Mogłabym nazwać ten artykuł: „Jak ugryźć temat strategii marketingowej?”. Albo, „Jak rozłożyć strategią marketingową na czynniki pierwsze?”. A może jeszcze bardziej dosadnie „Jak oddemonizować strategię marketingową?” (!). Na pewno wiele osób byłoby wdzięcznych za tak precyzyjne ujęcie tematu i oczekiwałoby odczucia ulgi po przeczytaniu tego materiału. (Ulgę jestem w stanie zagwarantować, jednak STRATEGIĘ na ten artykuł mam inną :).

Samo słowo „strategia” może brzmieć poważnie i odstraszać wiele osób. Może też kojarzyć się z czymś trudnym, złożonym i pracochłonnym. A może nawet zarezerwowanym dla dużych biznesów, korporacji? Ale czy naprawdę tak jest? Czy zbudowanie strategii kosztuje Cię tak dużo wysiłku? I czy jesteś w stanie sam ją stworzyć? Czy może potrzebujesz wsparcia w postaci kilkuosobowego (i drogiego) zespołu specjalistów? Czy to się w ogóle opłaca? Po co mi ta cała strategia?

Pytań i wątpliwości pojawia się wiele. W dodatku z przeprowadzonego w 2021 r. „Badania strategii marketingowej w firmach* (BUZZcenter) wynika, że blisko połowa polskich firm, w ogóle nie ma strategii marketingowej, co ma negatywny wpływ na ich rozwój. Tymczasem naprawdę, nie ma się czego bać. Wręcz przeciwnie – budowanie strategii dla swojego biznesu może okazać się naprawdę bardzo kreatywnym i inspirującym zadaniem. Chodzi przecież o Twój biznes, Twoje cele, ambicje i marzenia. Osobiście bardzo podoba mi się pojęcie strategii. Doceniam też jej kluczową rolę w marketingu i prowadzeniu biznesu. Dlatego chciałabym Cię przekonać, że to naprawdę fajny i wartościowy temat.

Do dzieła!

*na podstawie raportu „Ogólnopolskie badanie strategii marketingowej w firmach”.

Co to jest strategia marketingowa?

Przede wszystkim strategia marketingowa to jasny plan działania, służący do realizacji Twoich celów biznesowych przy uwzględnieniu odpowiednio dobranych narzędzi marketingowych. Ma on przenieść Twój biznes z punktu A do punktu B. Jest to drogowskaz, mapa, konkretne kroki i założenia na drodze do osiągnięcia sukcesu.

Dlatego zastanówmy się jeszcze raz: czy każdy biznes potrzebuje strategii marketingowej? A może inaczej: jak można działać bez planu? Lee Bolman, amerykański autor książek i mówca motywacyjny ujmuje to tak: „Wizja bez strategii pozostaje iluzją”. Czy Twój biznes jest iluzją? Czy Twoje cele są realne?

Myślę, że już po wyjaśnieniu definicji strategii możemy stwierdzić, że każdy biznes niezależnie od wielkości i charakteru potrzebuje strategii marketingowej, aby osiągnąć sukces.

Korzyści strategii marketingowej

Dlaczego jeszcze warto przygotować strategię marketingową firmy? Poznaj wszystkie korzyści jej posiadania.

Jasny plan działania
Jak już wspomniałam wcześniej, strategia to sprecyzowany plan zawierający konkretne, przemyślane kroki do realizacji Twoich celów. Dzięki temu unikasz działania w chaosie, bo zawsze wiesz, co i kiedy należy robić. Strategia zapewnia Ci spokój i bezpieczeństwo funkcjonowania, bo pokazuje Ci, gdzie się znajdujesz i czego się możesz spodziewać. Działasz zgodnie z planem.

Motywacja
Wiedząc, jakie kolejne kroki należy zrobić, dajesz sobie motywację do pracy i jednocześnie konsekwentnie realizujesz plan. A to z kolei przybliża Cię do spełnienia Twoich celów biznesowych. I o to właśnie chodzi!

Efektywne wykorzystanie budżetu
Poprzez przemyślaną strategię ograniczasz ryzyko nietrafionych decyzji. To dotyczy zwłaszcza tak istotnej kwestii, jaką jest budżet. Jeśli zbadałeś rynek, wiesz jakie płatne działania reklamowe należy podjąć. Rozumiesz, na jakim etapie są one konieczne i jakich spodziewać się wydatków. Dzięki temu uchronisz się przed wyrzucaniem pieniędzy w błoto i wydasz tylko to, co w danym czasie zaplanowałeś.

Świadome decyzje
Dzięki przeprowadzonej w ramach strategii analizie rynku i badaniu konkurencji postępujesz bardziej przemyślanie. Poznajesz zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojej firmy. Wiesz też, kim jest Twój klient (grupa docelowa), jakie ma problemy i czego potrzebuje. Na tej podstawie możesz się lepiej wpasować w rynek i zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub usług.

Czy wiesz już, po co Ci strategia marketingowa? Jak myślisz, czy warto ją posiadać? A może jednak uważasz, że dasz sobie radę bez niej? Znany amerykański przedsiębiorca Jim Rohn twierdzi, że „Sukces to 20% umiejętności i 80% strategii. Możesz wiedzieć, jak odnieść sukces, ale ważniejsze jest, jaki masz plan, aby go osiągnąć ?”. Zgadzam się z tymi słowami w 100 procentach!

Elementy strategii marketingowej

Aby lepiej zrozumieć, na czym dokładnie polega strategia marketingowa, z czego się składa i jak ją zbudować, przyjrzyjmy się jej poszczególnym elementom.

Badanie rynku

Myślę, że pierwszym i najważniejszym krokiem w budowaniu strategii jest dokładna analiza rynku (tzw. market research). Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda rynek, czego potrzebują Twoi potencjalni klienci i gdzie w tym wszystkim jest przestrzeń na Twój produkt lub usługę. Badanie pomoże Ci zrozumieć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Na tej podstawie będziesz w stanie ustalić, jaki przekaz powinna nieść Twoja marka, jakie medium będzie najlepsze, jakie pozycjonowanie należy osiągnąć, aby dotrzeć do właściwego segmentu? Zastanów się, co Cię wyróżnia na tle konkurencji, jakimi dysponujesz zasobami? W jakich mediach społecznościowych działa konkurencja? Jaki prowadzi akcje promocyjne?
Jeśli przyłożysz się do rzetelnej analizy, łatwiej będzie Ci ustalić, w jakim miejscu się znajdujesz, i jakie są możliwości i luki na rynku, które możesz wypełnić.

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak duża jest Twoja konkurencja, albo w jak małej niszy działasz. Istotne jest to czy Twoja marka jest autentyczna i czy rozwiązujesz konkretny problem swojej grupy docelowej.

Cele

Przed Tobą jeden z najfajniejszych elementów strategii marketingowej (przynajmniej według mnie :). CELE. Zacznij od ustalenia strategicznego celu dla swojej działalności. Jaki jest Twój główny kierunek działania? Co tworzysz, co sprzedajesz? Zastanów się nad misją swojej działalności, wizją i wartościami. To element, który wyróżni Cię na rynku i pomoże zbudować autentyczność. Pomyśl, dlaczego Twój biznes jest ważny, co może dać innym? Działając z misją, będziesz mieć większą motywację, zyskasz zaufanie swojej niszy, a sukces przyniesie Ci znaczną satysfakcję.
Następnie ustal, jakie konkretne cele marketingowe chcesz osiągnąć? Czy wspierają one osiągnięcie celu strategicznego Twojego biznesu? Pamiętaj, że każdy cel powinien mieć przypisane konkretne miary. W ten sposób zweryfikujesz poziom realizacji i efektywność podjętych działań. Przykładami celów marketingowych może być określona liczba zapisów do Twojego newslettera, udział w targach branżowych, lub wzrost sprzedaży konsultacji online.

Grupa docelowa

Kolejnym elementem strategii marketingowej jest grupa docelowa. Tworzy ją grono osób o podobnych cechach i zainteresowanych zakupem Twoich produktów lub usług (to Twoi klienci!). Dotrzesz do nich poprzez odpowiednio dobrane działania marketingowe. O jakich mówimy cechach? Możemy przyjąć kilka kryteriów, aby je znaleźć:

  • Demograficzne (wiek, płeć, stan cywilny, wykształcenie, dochód),
  • Geograficzne (miejsce zamieszkania, kultura, język),
  • Behawioralne (działania wykonane na stronie www, w sklepie, w aplikacji),
  • Psychograficzne (wartości, styl życia, zainteresowania, opinie)

Teraz zastanów się, co charakteryzuje Twojego idealnego klienta?

Jeśli jesteś nauczycielem języka obcego, to mogą nim być ambitni rodzice dzieci w wieku szkolnym, z wyższym wykształceniem i dochodami, którym zależy na podniesieniu umiejętności językowych swoich pociech.
Jeśli sprzedajesz naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe dla kobiet, to Twoją grupą docelową są wykształcone kobiety w wieku 30+, zainteresowane naturalnymi metodami dbania o swoje ciało.

Kanały komunikacji marketingowej

Gdy już znasz profil swojego klienta czas pomyśleć, jakimi kanałami marketingowymi możesz do niego dotrzeć? Takie kanały możemy podzielić na online i offline.

Kanały online:


  • Strona www
  • Blog
  • Sklep
  • Media społecznościowe
  • SEO
  • Newsletter
  • Google Ads
  • Wideo
  • Webinar

Kanały offline:

  • TV
  • Radio
  • Prasa
  • Outdoor (zewnętrzne banery wielkoformatowe, reklamy mobilne)
  • Ulotki, broszury, katalogi
  • Wydarzenia stacjonarne, targi, konferencje
  • SMSy

Sporo tego, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że Twoja marka nie musi być w każdym z tych kanałów 🙂 Zrób rozeznanie i dowiedz się, gdzie są Twoi klienci?

Wybierz 2-3 kanały, które będziesz rozwijać na 100%.

Możesz też wybrać na początek najbardziej ogólną opcję i skupić się na rozwijaniu strony internetowej/bloga/wybranego kanału społecznościowego oraz newslettera. To będzie dobry start. Ale pamiętaj, najważniejsze jest, abyś był regularny w swoich działaniach.

Plan marketingowy

Po zbadaniu rynku i grupy docelowej, ustaleniu celów i wyborze kanałów komunikacji, nadchodzi czas na zbudowanie planu marketingowego. Plan marketingowy powinien być realny, konkretny i uwzględniać wszystkie wspomniane wcześniej elementy strategii. Powinien też zawierać poszczególne kroki prowadzące do realizacji Twojego celu strategicznego oraz celów pobocznych.

Przemyśl, jakie działania marketingowe wesprą realizację poszczególnych celów biznesowych, które ustaliłeś na początku? Powiedzmy, że Twoim celem jest zbudowanie wizerunku eksperta. Jakie możesz podjąć działania, aby osiągnąć ten cel? Np. regularnie publikować eksperckie artykuły na swoim blogu, wydać ebook, lub wziąć udział w branżowej konferencji, lub warsztatach. 

Następnie dowiedz się, jaki jest koszt tych działań – ustal budżet. Może będziesz potrzebował skorzystać z pomocy grafika, lub copywrittera, albo zrobić płatną kampanię reklamową? Zdobądź kilka wycen i uwzględni je w planie.

Ile to potrwa?

Przeanalizuj, ile czasu zajmie przeprowadzenie poszczególnych działań? Ile czasu potrzebuje grafik, jak długo może potrwać napisanie ebooka?

Zacznij działać!

„Wizja i strategia nie wystarczą. Długoterminowym kluczem do sukcesu jest realizacja. Każdego dnia. Codziennie.”
Richard M. Kovacevich

Zbierz wszystkie informacje i zbuduj ambitny, ale jednocześnie realny i konkretny plan działania, który będziesz w stanie wdrożyć. Bo nawet najbardziej profesjonalnie przygotowana strategia marketingowa nie przybliży cię do osiągnięcia Twoich celów, jeśli nie będziesz jej konsekwentnie realizować.

Mam nadzieję, że już wiesz, że strategia jest Ci niezbędna. Dzięki niej nie kręcisz się w kółko, ale wiesz, co robić, jakie masz cele, jakie działania musisz wykonać dzisiaj, za tydzień, w przyszłym miesiącu. Strategia wypełnia lukę między tym, gdzie Twoja firma jest obecnie, a tym, gdzie chcesz, aby była wkrótce.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!