Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?

Reklamę na Facebooku można zrobić łatwo i szybko poprzez opcję Promuj z poziomu strony. Jednak największy wybór możliwości reklamowych dostarcza Menedżer Reklam. Pierwsza kampania reklamowa na Facebooku jest jeszcze przed Tobą? To w tym artykule znajdziesz instrukcję, jak ją zrobić krok po kroku.

Planowanie działań reklamowych

Najważniejsze to mieć plan na kampanię reklamową. Szczególnie jeśli jest to pierwsza kampania na Facebooku. Plan nie musi być od razu perfekcyjny. Po prostu zastanów się, jaki chcesz osiągnąć cel. Czy zależy Ci na zwiększeniu znajomości Twojej marki, promowaniu wydarzenia, czy może na sprzedaży produktów? Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy udało Ci się zrealizować cele przy pomocy reklamy. 

Określ grupę docelową

Czy znasz swoich odbiorców? Do kogo kierujesz swoją ofertę? Jaki jest profil Twojego idealnego klienta? Przed ustawieniem reklamy trzeba jasno określić, do kogo ma trafić jej treść. Dzięki temu dużo dokładniej ustawisz kampanię reklamową i uzyskasz najlepsze efekty. 

Czas i budżet w kampaniach reklamowych na Facebooku

Jak długo powinna trwać kampania reklamowa na Facebooku?  A to zależy. Między innymi – od celu (patrz punkt wyżej). Jeśli na przykład chcesz zwiększyć znajomość swojej marki, nie jest to działanie jednorazowe. Powinieneś mieć na stale włączoną reklamę, która cały czas będzie przyciągała nowe osoby do Twojej strony. Podobnie, jeśli Twoim celem jest sprzedaż produktów. Natomiast, kiedy chcesz rozpromować jakieś wydarzenie, zachęcić ludzi do zapisów na webinar, to reklamę ustawiasz – w zależności od skali wydarzenia, na trzy – dwa tygodnie wcześniej.  Budżet  Masz mały budżet? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z kampaniami reklamowymi na Facebooku i nie czujesz się jeszcze pewnie ? Zacznij od np. 5 złotych dziennie. To niewielki koszt. Dzięki temu pozbędziesz się stresu związanego z ryzykownym działaniem, stworzysz sobie komfortowe pole do nauki i popełniania błędów. A w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć budżet, jeśli tylko zaczniesz widzieć pozytywne efekty. 

Ustawienia systemu reklamowego Facebooka

Zanim przystąpisz do części praktycznej, jaką jest przygotowanie kampanii reklamowej na Facebooku, musisz jeszcze ogarnąć kilka formalności.  Po pierwsze, aby móc w ogóle myśleć o jakiejkolwiek reklamie, musisz mieć stronę na Facebooku. Wystarczy się zarejestrować na Facebooku i postępować zgodnie ze wskazówkami platformy.

Po drugie – skonfiguruj Menedżera Firmy. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać swoimi zasobami związanymi z prowadzeniem kampanii reklamowych. W tym miejscu będziesz np mógł nadać uprawnienia innym do prowadzenia kampanii reklamowych lub konta Twojej marki na Facebooku. Najpierw jednak podepnij do Menedżera Firmy swoją stronę. Następnie nadaj sobie uprawnienia administratora, aby móc nim zarządzać.

Postępując zgodnie ze wskazówkami Facebooka, stwórz konto reklamowe w Menedżerze Firmy. Następnie podepnij płatności pod konto reklamowe (wybierz wybraną metodę płatności za reklamy). Zainstaluj i skonfiguruj Piksel Meta (TUTAJ pobierz instrukcję). Aby móc kierować reklamy, do grupy osób, która już była na Twojej stronie (remarketing) trzeba podpiąć na Twojej stronie www tzw. Piksel Meta (dawniej piksel Facebooka). Dzięki temu Twoje reklamy będą bardziej skuteczne.

Kreacja reklamowa

Teraz czeka Cię najbardziej kreatywna część kampanii reklamowej. Znając swoją grupę docelową i jej upodobania, a także bazując na stylu marki, stwórz tzw. kreację reklamową.  Jest to wizualna część Twojej reklamy, grafika/ zdjęcie i/ lub film, który użyjesz w kampanii reklamowej.

Co ma się na niej znaleźć? To co jest przedmiotem / celem Twojej reklamy. Produkt, usługa, wydarzenie? Pamiętaj również, aby dodać wezwanie do działania (CTA – Call to action), które wskaże odbiorcom, co powinni zrobić po zobaczeniu reklamy (np. komendę Zapisz się! – w przypadku reklamy udziału w wydarzeniu).

Dostosuj kreację do wymogów technicznych Facebooka. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu zwiększasz szanse, że Twoja reklama będzie się prawidłowo wyświetlać.

Przygotuj treść posta reklamowego. Kreacja reklamowa nie powinna zawierać zbyt dużo tekstu (maksymalnie 20%). Dlatego najważniejsze informacje dotyczące reklamowanego produktu powinieneś umieścić w treści posta reklamowego. 

Przygotuj listę hashtagów. 

Co? hashtagi na Facebooku? No właśnie, o co chodzi? W działaniach na Facebooku nie zauważyłam efektów używania hashtagów. Jednak liczne źródła (w tym brand24 Jak znaleźć popularne hashtagi na Facebooku [2022] | Brand24), przekonują, że warto je stosować w postach publicznych, ponieważ zwiększają zaangażowanie.  Zamierzam lepiej przyjrzeć się temu tematowi w najbliższych miesiącach. W przypadku reklamy zalecam więc zastosowanie na próbę hashtagów. Taka decyzja na pewno nie pogorszy, jak już tylko zwiększy wyniki kampanii reklamowych. Myślę, że w przypadku Facebooka hashtagi pełnią bardziej wizerunkową rolę i mogą stać się istotnym elementem promocji.

Budowanie kampanii reklamowej na Facebooku

Kiedy już wszystkie poprzednie punkty zostały spełnione, pozostaje już tylko ustawić kampanię w systemie reklamowym facebooka.  W tym celu trzeba przejść z poziomu Meta Business Suit do Menedżera Reklam. Możesz też zrobić “szybką” reklamę korzystając z opcji Promuj z poziomu strony (Sposoby promowania na Facebooku – BiznesMarketingZone (magdalenazdunek.com)).  Wracając do Menedżera Reklam. Tworzenia kampanii reklamowej składa się w tym przypadku z trzech etapów. 

1 etap: Kampania  Najpierw trzeba wybrać nazwę kampanii, która będzie ją odróżniała od innych, które będziesz prowadzić. Przede wszystkim pomyśl o tym, czego dotyczy i do kogo jest kierowana.

Cel kampanii To jest bardzo ważna część całej kampanii. Co chcesz osiągnąć? Jaki ostateczny efekt uzyskać? Czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki? Zebrać chętnych na webinar? A może zwiększyć sprzedaż ebooka? W tym miejscu wybierasz odpowiedni cel kampanii. (Opcjonalnie na tym etapie możesz też zdecydować się o zrobieniu drugiej testowej wersji kampanii tzw. Test AB).

2 etap: Zestaw Reklam W ramach jednej kampanii reklamowej możesz utworzyć kilka zestawów reklam. Po co? Bo na przykład chcesz bardziej spersonalizować reklamę i inny zestaw pokazać kobietom, a inny mężczyznom, jeśli obie grupy są ważne dla Twojej marki.  Nadaj odpowiednie nazwy zestawom, które będą je od siebie odróżniać.  Następnie ustaw budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i jej harmonogram.

Ustaw Grupę docelową Jeśli znasz swoją grupę docelową, to ten etap powinien Ci pójść sprawnie. Korzystając z podpowiedzi Facebooka, wybierz poszczególne grupy osób, do których chcesz skierować dany zestaw reklamowy.

Wybierz Umiejscowienia Ty wybierasz, gdzie ma się pojawić reklama. Możesz ją ustawić nie tylko w różnych miejscach platformy Facebook, ale też na Instagramie i w powiązanych aplikacjach (np. Messenger, czy Whatsapp). Warto testować, które umiejscowienia są najskuteczniejsze w przypadku Twojej kampanii.

Etap 3: Reklama Zakładając, że przygotowałeś już wcześniej kreację reklamową, na tym etapie przechodzisz płynnie przez kolejne kroki, które podpowiada Facebook. Wybierz format reklamy (grafika i/lub wideo), a następnie zaciągnij materiały reklamowe. Dodaj stworzone wcześniej teksty reklamowe. Sprawdź poprawność przygotowanej kampanii i wreszcie opublikuj swoją pierwszą reklamę na Facebooku!

Ocena kampanii – analiza wyników

Opublikowałeś kampanię? Gratulacje! Twoja pierwsza kampania na Facebooku jest już ustawiona i aktywna! To jeszcze jednak nie koniec. Kampania reklamowa to żywy organizm, który ewoluuje. W początkowym etapie Facebook “uczy się”, aby dostarczyć Ci jak najlepsze wyniki. Jednak nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Możesz reagować i zmienić ustawienia swojej reklamy. 

Jednak UWAGA! Nie edytuj wyników kampanii przez co najmniej 14 dni (w jej ramach musi zostać wykonanych ok. 50 zdarzeń). Tyle mniej więcej czasu potrzebuje Facebook, aby się jej nauczyć. Oceń poziom realizacji celów kampanii. Jeśli uważasz, że wyniki nie spełniają Twoich oczekiwań – dokonaj zmian. Może to być nowa wersja kreacji reklamowej, a może inna treść posta reklamowego? Która z testowych kampanii wypadła lepiej? Wyciągnij wnioski – co można zrobić lepiej następnym razem? Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD

Sposoby promowania na Facebooku

Sposoby promowania na Facebooku

Sposoby promowania na Facebooku

W jaki sposób można się promować na Facebooku? Mamy dwie podstawowe możliwości reklamowania na platformie. Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci wybrać sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

 

 

Pewnie pomyślisz: Co takiego? Nie dość, że trzeba dowiedzieć się, jak w ogóle robić te reklamy, to jeszcze jest więcej niż jedna opcja promowania? 

No tak, jest więcej możliwości. Jednak myślę, że to dobrze. Bo dzięki temu możemy wybrać tą najbardziej dostosowaną do swoich aktualnych potrzeb.

Mamy dwie główne możliwości reklamowania na Facebooku: z poziomu strony firmy i poprzez Menedżera Reklam.

 

Pierwszy sposób promowania na Facebooku: Promowanie z poziomu strony

Ten sposób jest prostszy. Więc jeśli masz mało czasu, a zależy Ci na szybkim osiągnięciu efektu, ten sposób jest dla Ciebie.

Przycisk PROMUJ POST w postach

To jest najszybsza i najłatwiejsza opcja reklamowania. Załóżmy, że masz na swojej stronie post, który jest popularny i budzi duże zainteresowania. Możesz go bardzo szybko podpromować. Wystarczy kliknąć w niebieski przycisk pod postem “Promuj post”. 

Taka reklama może się pojawić w różnych miejscach platformy Meta (także na Instagramie, Messengerze lub WhatsApp). Poza tym możesz wskazać konkretną grupę odbiorców, która zobaczy reklamę. Aby zatwierdzić reklamę, wystarczy kliknąć w jeszcze jeden przycisk “Promuj post teraz”. I to wszystko!

Celem tej metody jest wypromowanie konkretnego posta. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób pokażesz się osobom, które mogą być zainteresowane Twoimi produktami/usługami. Zwiększysz też liczbę odbiorców strony na Facebooku. Tego typu promowanie może zwiększyć aktywność, na przykład liczbę polubień i komentarzy.

Przycisk Promuj (Twórz reklamy) na stronie.

Aby prosto i szybko stworzyć reklamę Twojej strony na Facebooku, możesz skorzystać z opcji “Promuj”. Jest to niebieski przycisk widoczny na górze strony pod jej nazwą ze zdjęciem profilowym. Jest to dobra opcja, jeśli chcesz stworzyć reklamę na podstawie określonego celu biznesowego. 

Ten sposób reklamy może pomóc:

  • w pozyskiwaniu kontaktów, 
  • zachęceniu odbiorców do zakupów w Twojej witrynie
  • lub promowaniu adresu sklepu. 

Technicznie reklama jest tworzona na podstawie aktualnej zawartości Twojej strony. Facebook podaje wskazówki, co do wyglądu, treści i odbiorców reklamy.

 

Kiedy korzystać z tej metody?

Użyj przycisków Promuj post i Promuj na swojej stronie, jeśli chcesz:

  • utworzyć reklamę szybko i prosto
  • tworzyć i edytować reklamy z poziomu aplikacji mobilnej Facebook.
  • otrzymać wskazówki dotyczące sposobu docierania do odbiorców.
  • otrzymać wskazówki dotyczące miejsca wyświetlania reklam.

 

Drugi sposób promowania na Facebooku: Reklama w Menedżerze reklam

Trochę bardziej złożonym sposobem promowania na Facebooku jest reklama z poziomu Menedżera Reklam. Jest to profesjonalne narzędzie do tworzenia kampanii na reklamowych. Daje dużo możliwości promowania, zarządzania i analizowania reklam. Opcje te nie są dostępne w przypadku pierwszego sposobu promowania. Co ważne, z tego sposobu mogą również korzystać osoby bez doświadczenia w tworzeniu reklam na Facebooku. Dlatego warto mu się przyjrzeć.

Jak znaleźć Menedżer Reklam?

Wybierz w lewym Menu Twojego konta na Facebooku: Wyświetl Wszystko > Profesjonalne > Menedżer reklam.

Menedżer reklam daje dostęp do różnych zaawansowanych funkcji reklamowych, m.in.:

  • Tworzenie grupy niestandardowych odbiorców
  • Tworzenie niestandardowych konwersji
  • Tworzenie piksela Meta (Facebooka)
  • Dostęp do wszystkich umiejscowień
  • Testowanie reklam

Menedżer reklam umożliwia także:

  • Zarządzanie płatnościami (historia rozliczeń, możliwość ustawienia limitu wydatków)
  • Tworzenie wielu reklam i zestawów reklam w ramach jednej kampanii (wraz z opcją powielania kampanii, zestawów reklam i reklam)
  • Więcej możliwości analizy statystyk reklamowych (opcja dostosowania tabel z wynikami, aby poznać najważniejsze wskaźniki).

Którą metodę promowania wybrać?

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z reklamami na Facebooku, najlepiej zacząć od tworzenia reklam z poziomu strony (Promuj i Promuj post). Natomiast jeśli potrzebujesz więcej możliwości, aby zrealizować określone cele reklamowe, mieć dostęp do wielu opcji tworzenia kreacji reklamowych, wyboru specyficznych umiejscowień, targetowania itp., to Menedżer reklam będzie najlepszym wyborem. Dzięki niemu będziesz się reklamować strategicznie i skutecznie.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

baner pokazujący zdjęcie checklisty kampanii reklanowej na Facebooku i Instagramie, przycisk Pobierz checklistę PDD

Jakie są podstawowe działania SEO dla strony marki?

Jakie są podstawowe działania SEO dla strony marki?

Jakie są podstawowe działania SEO dla strony marki?

Co to jest SEO? Jakie są korzyści SEO? Czy mogę prowadzić podstawowe działania SEO samodzielnie? Jakie są najważniejsze działania SEO?

Czy wiesz, że 93% doświadczeń online związanych z marką zaczyna się w wyszukiwarkach? A może spotkałeś się ze stwierdzeniem, które mówi, że jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje? A jakie ma to przełożenie na biznes online? Ogromne. Bo jeśli klient nie znajdzie Cię pod wyszukiwaną frazą na pierwszej stronie, to raczej od Ciebie nie kupi. Dlatego tak istotne dla Twojego biznesu jest prowadzenie chociaż podstawowych działań SEO.
Ponad 90% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Dlatego na potrzeby tego artykułu będę się odnosiła do tej właśnie wyszukiwarki.

Co to jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimisation oznacza po prostu optymalizację pod silniki wyszukiwarek. Są to działania, jakie trzeba wykonać z kodem strony, jej treściami oraz funkcjonowaniem, aby wypozycjonować ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Czyli tak naprawdę, aby być bardziej widocznym dla potencjalnych klientów.
Efektem dobrze prowadzonych działań SEO jest obecność na pierwszej stronie wyszukiwarki, czyli w TOP 10. TOP 10, to tzw. wyniki organiczne wyświetlane tuż pod pozycjami płatnymi.

Dlaczego warto prowadzić działania SEO?

  • Wzrost ruchu na www
    Jeśli dobrze prowadzisz najważniejsze działania SEO, to Twoja strona jest wyżej indeksowana przez roboty Googla. Dzięki temu wyświetla się wyżej. A to z kolei oznacza, że potencjalny klient szybciej zobaczy link do Twojej strony. Jak już dobrze się domyślasz, to potencjalnie oznacza większą sprzedaż (potencjalnie, bo o sukcesie sprzedaży zadecyduje ostatecznie Twoja oferta. Ale to jest temat na inny artykuł).
  • Buduje rozpoznawalność marki
    Obecność Twojej strony w wyszukiwarce buduje też większą świadomość marki. Wpisując konkretne frazy, użytkownikowi zostaje wyświetlona lista adresów URL, które odpowiadają szukanemu słowu kluczowemu. W ten sposób potencjalny klient podświadomie skojarzą nazwę Twojej firmy z produktem/usługą, której szuka.
  • Wysoki poziom zaufania użytkowników.
    Na samej górze wyszukiwarek są wyświetlane pozycje płatne, czyli reklamy. Łatwo je poznać po etykietach (Reklama, Sponsorowane). Następnie są widoczne wyniki organiczne. Część osób nie ufa reklamom i celowo pomija pozycje płatne, przechodząc od razu do wyników organicznych.
    Poza tym według Advanced Web Ranking ponad 31,7% osób klika na pierwszą pozycję. Sporo prawda? Niemal jedna trzecia wszystkich wyszukujących użytkowników. Dlatego długofalowo warto zadbać o widoczność w wynikach organicznych.
  • Konkurencja prowadzi SEO
    Jeśli nie wierzysz, sprawdź sam! Przejdź do swojej wyszukiwarki i wpisz słowa kluczowe związane z Twoim biznesem. Coraz więcej firm chce prowadzić chociaż podstawowe działania SEO.

Czy mogę sam prowadzić działania SEO?

TAK!!! Zdecydowanie możesz prowadzić najważniejsze działania SEO samodzielnie. Myślę, że nawet powinieneś. Nie tylko dlatego, że tak jest taniej. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zrozumieć funkcjonowanie i wartość SEO. Oprócz tego pomoże Ci to przy wyborze partnera, jeśli będziesz zlecał SEO na zewnątrz. Będziesz też lepiej komunikował się z podwykonawcą, weryfikował jego działania oraz szybciej osiągał efekty.
Poza tym, wbrew opiniom SEO wcale nie jest trudne ani czasochłonne. A to, co zrobisz od razu, na początku działania Twojej strony www, cały czas będzie procentować. Im dłużej tego typu działania będą funkcjonowały na Twojej stronie, tym lepiej będziesz się pozycjonować (Trochę jak z winem, im dłużej leży tym jest lepsze).

Jakie są podstawowe działania SEO?

  • Szybkość strony
    Jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy zarabiał więcej, zadbaj o szybkość swojej witryny internetowej. Każde nawet 1-sekundowe opóźnienie ładowania się strony zniechęca Twoich potencjalnych klientów, którzy nie lubią marnować czasu i uciekają z takiego miejsca. Według HubSpot każda sekunda opóźnienia oznacza około 7% mniejszą konwersję.
    Jeśli chcesz wiedzieć, czy problem długiego ładowania strony dotyczy Twojej witryny, możesz skorzystać z darmowych narzędzi, które sprawdzą to za Ciebie np. Google Speed Page albo Pingdom
  • Responsywność
    Czy Twoja strona jest dostosowana do działania na urządzeniach mobilnych? Chodzi o to, czy wszystkie treści są dobrze wyświetlane na smartfonach lub tabletach? Liczba osób korzystających z internetu w telefonach stale rośnie. To się nie zmieni. Dlatego Google stworzył specjalny indeks, który ocenia strony według schematu “mobile-first”.
  • Tematyczne treści
    Im więcej szczegółów jesteś w stanie zaprezentować tworząc wiele postów w ramach jednego tematu, tym lepiej pozycjonowana jest Twoja strona. Jesteś w ten sposób nagradzany za swoją ekspertyzę. Odwrotny efekt ma miejsce, kiedy opisujesz ogólnie wiele przypadkowych tematów i nie zagłębiasz się w żaden z nich.
  • Długość nazw URL
    Zadbaj o to, aby adresy URL Twoich artykułów były krótkie i zrozumiałe. To również wpływa na Twoją pozycję w rankingu. Im krócej tym lepiej.
  • Długość artykułów
    Im dłuższe tworzysz treści, tym otrzymujesz więcej udostępnień w SoMe oraz Twoja strona jest lepiej oceniana. Najlepsze noty otrzymują posty o długości od 2500 do 10000 znaków ze spacjami.
  • Linki zwrotne
    To bardzo istotny czynnik dla Twojego pozycjonowania. Linki zwrotne to inaczej linki, które prowadzą do Twojej strony z innych źródeł. Mają one dużo większe znaczenie niż inne działania SEO na Twojej stronie.
  • Certyfikat SSL
    Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą zwracają użytkownicy. Jeśli posiadasz certyfikat SSL, adres Twojej strony zaczyna się od “HTTPS”. W przeciwnym razie, wchodząc w interakcję z Twoją witryną, internauci dostaną ostrzeżenie, że nie jest ona godna zaufania. Dlatego uważam, że wdrożenie tego certyfikatu jest podstawowym działaniem SEO.

Zacznij prowadzić główne działania SEO

Wiesz już, na czym polega SEO i że jest niezwykle ważne dla Twojej marki online. Nie tylko pod kątem rozpoznawalności. Dzięki niemu zwiększysz sprzedaż swoich produktów i usług. Zacznij swoje działania SEO od podstaw zaprezentowanych w tym artykule. Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram


Tiktok

To może Cię zainteresować:

Strategia lejka marketingowego

Strategia lejka marketingowego

Lejek marketingowy - grafika z opisem i ikonkami Magdalena Zdunek

Strategia lejka marketingowego

Lejek marketingowy to dość znane pojęcie nie tylko wśród marketerów, ale coraz częściej wśród osób prowadzących własny biznes. I dobrze! To strategia, która ma sens, jest efektywna, więc warto ją poznać. Czym jest lejek marketingowy, jakie i są jego etapy, i dlaczego jest Ci potrzebny, dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest lejek marketingowy

Lejek marketingowy, ścieżka zakupowa klienta lub mapa podróży klienta. Przyjęło się wiele określeń oznaczających w zasadzie jedno. Mianowicie strategię lub proces, jaki musi przejść klient od etapu nieznajomości naszej marki, aż do pozostania lojalnym klientem. Tak można to opisać w wielkim skrócie. W rzeczywistości jest to sekwencja określonych działań, które wykonywane zawsze w konkretnej kolejności prowadzą do sprzedaży.

Struktura lejka marketingowego

Lejek marketingowy składa się z pięciu etapów / poziomów. Każdy z nich ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu, którego ostatecznym celem jest SPRZEDAŻ. Każdy z tych etapów ma specyficzne cechy i dotyczy innego segmentu osób z Twojej grupy docelowej. Znajomość poszczególnych poziomów lejka pomoże Ci przygotować trafniejszą komunikację i budować lepsze relacje z klientami. Oto jak można opisać poszczególne fazy lejka marketingowego:

  1. Świadomość– Pierwszym etapem lejka marketingowego jest świadomość. To najbardziej obszerny etap, do którego może trafić najwięcej osób. To miejsce, w którym klient jeszcze nie zna Twojej marki, ani jej produktów / usług, ale wpadając do tej części lejka zdobywa świadomość Twojej marki. To właśnie ZNAJOMOŚĆ Twojej marki jest głównym celem tego etapu. Stąd możesz spróbować przeprowadzić swoich odbiorców przez kolejne etapy lejka, aby dalej budować z nim dialog.

Działania marketingowe, które należy na tym etapie przeprowadzić, mają na celu POZNANIE Ciebie, Twojej marki i jej produktów / usług. Sprawdź, jakie masz zasoby? Jeśli chodzi o nieodpłatne działania, to możesz na przykład publikować artykuły na swoim blogu oraz na swoim fanpage’u. Świetnie sprawdza się też wideo typu viral, który budzi silne emocje. Optymalnie, aby przyciągnąć jak najwięcej osób, możesz wykorzystać reklamę płatną np. na Facebooku, jeśli jest tam Twoje grupa docelowa.

2. Zainteresowanie– Drugim etapem lejka jest Zainteresowanie. Odbiorca przechodzi do niego, kiedy poznał już Twoją markę, wie kim jesteś i czym się zajmujesz. Przykładami odbiorców w tym kroku są subskrybenci Twojego newslettera lub regularni czytelnicy Twojego bloga.

Twoim celem jest zainteresowanie swoich odbiorców, aby chcieli iść z Tobą dalej w tej podróży zakupowej. Krótko mówiąc, musisz zdobyć ich SYMPATIĘ!
Jak? Na przykład dzieląc się wartością. Możesz opublikować poradnik, przeprowadzić webinar lub przygotować mały ebook na jakiś interesujący wartościowy temat. Na tym etapie nie tylko pokazujesz swoją wiedzę i budujesz pozycję eksperta, ale też dajesz się polubić. To klucz do kolejnej fazy!

3. Rozważanie– Trzeci etap to Rozważanie. Kiedy już dana osoba pobrała Twój ebook, wzięła udział w webinarze, to zapewne zostawiła swoje dane kontaktowe. A to złoto! To jego indywidualna aktywność, która świadczy o dojrzałości, chęci, aby iść dalej. W tej fazie budujemy ZAUFANIE. Przekonujemy, że wybór Twojej marki / oferty jest słuszny.

Możesz skierować bezpośrednią spersonalizowaną ofertę tylko do tych osób, np. wysyłając im ją na maila. Inną opcją jest zrobienie reklamy do osób, które są najaktywniejsze na fanpagu, albo były na stronie zapisu na webinar. Aby maksymalnie skupić uwagę tych osób, dobrym pomysłem jest oferta ograniczona czasowo. Dzięki temu mobilizujesz odbiorców i jednocześnie zwiększasz szansą na szybką sprzedać. Pokaż wersję demo produktu, przedstaw opinie aktualnych klientów, które stanowią społeczny dowód słuszności.
Przygotowując kampanię reklamową do osób właśnie na tym etapie lejka, masz największe szanse na sukces.

4. Zakup– To Twój upragniony etap, do którego prowadzą wszystkie wcześniejsze działania. Przekonałeś odbiorcę do zakupu, zdobyłeś jego zaufanie. Odbiorca zamienił się w płacącego klienta.

Bezpośrednie działania, które mogę zwiększyć szansę na zakup i doprowadzić osobę do tej fazy lejka, to np. metoda unboxingu, czyli pokazania procesu rozpakowywania Twojego produktu. Możesz też zidentyfikować osoby, które porzuciły koszyk i zaproponować im specjalny rabat.

5. Lojalność – Klienci kupują? To jeszcze nie koniec. Jeśli masz już płacących odbiorców, nie zatrzymuj się. Nadal możesz budować z nimi relacje. Naprawdę warto!

Zdobądź ich lojalność, przekonaj do ponownego zakupu.
Zaproponuj, droższą lub komplementarną ofertę. Wysyłaj informacje o nowych / planowanych produktach. Pozyskaj ich opinie i publikuj je na stronach produktowych.
Utwórz na Facebooku grupy podobnych odbiorców, aby dotrzeć do większej liczby takich osób.

I pamiętaj:

łatwiej i taniej jest utrzymać klienta, niż zdobywać jego serce od początku! 

Po co budować lejki marketingowe?

Czy dostrzegasz już sens posiadania w swoich działaniach strategii lejka marketingowego? Jeśli nadal się wahasz, to dodam jeszcze kilka słów na koniec, które mogą Cię przekonać. Przede wszystkim strategia lejków marketingowych świetnie sprawdza się w reklamach. Przygotuj reklamy dostosowane do osób znajdujących się na poszczególnych etapach lejka. Zadbaj o specyficzną komunikację. Dzięki temu wzmocnisz znajomość marki, zbudujesz relacje i zwiększysz sprzedaż. A co bardzo ważne – zoptymalizujesz kampanie reklamowe pod kątem kosztów. Bo nie będziesz przepalać budżetu, reklamując się wśród osób, które jeszcze nie są gotowe do zakupu (np. nie znają Twojej marki). A tylko wśród tych najbardziej zainteresowanych (z którymi już budujesz dialog).

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram


Tiktok

Jak określić grupę docelową?

Jak określić grupę docelową?

Jak określić grupę docelową?

Prawidłowe określenie grupy docelowej, analiza i prowadzenie komunikacji odpowiadającej na jej potrzeby to podstawa wartościowego i dochodowego biznesu. Co to jest grupa docelowa? Jak ją określić? Jakie są korzyści znajomości swoich odbiorców? Dowiesz się z tego artykułu.

1. Co to jest grupa docelowa?

Określenie grupy docelowej powinno znajdować się na początku tworzenia każdej strategii, marketingowej i w ogóle biznesowej. Bo bez znajomości swojej grupy docelowej nie możesz zbudować solidnej i sensownej strategii, która pozwoli na prowadzenie zyskownego biznesu. Na początku musisz zrozumieć, kto jest odbiorcą Twojej marki, czyli kto będzie od Ciebie kupował.

Grupa docelowa, target, czy grupa odbiorców, to po prostu grono osób o podobnych cechach, którym chcesz sprzedawać swoje produkty lub usługi. To Twoi przyszli klienci. Osoby, które najbardziej ze wszystkich są zainteresowane Twoimi produktami. Aby skłonić je do wyboru Twojej marki, musisz lepiej ich poznać. Jak w takim razie określić tą grupę docelową?

O znaczeniu grupy docelowej i jej miejscu w strategii marketingowej pisałam w tym artykule – Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

2. Jak określić grupę docelową?

Jest wiele kryteriów jakie możemy przyjąć, aby określić naszą grupę docelową. Aby jak najlepiej ją poznać idealnie byłoby przypisać cechy z każdej z poniższych kategorii. Przyjrzyj się najważniejszym kryteriom, które pomogą Ci ustalić kim jest Twój idealny klient:

  1. Demograficzne – czy możesz określić płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, dochód, zawód
  2. Geograficzne – czyli gdzie mieszka; w jakim kraju, mieście, województwie, jakim posługuje się językiem; czy jest przedstawicielem konkretnej kultury
  3. Behawioralne – czyli w jaki sposób zachowuje się na stronie internetowej? Ile czasu spędza w Internecie? Z jakich urządzeń najczęściej korzysta ? (z komputera, tabletu, czy telefonu)? Z jakich kanałów społecznościowych korzysta ? Jakich szuka informacji, i gdzie dokładnie? Jaki jest jego preferowany styl komunikacji
  4. Psychograficzne – jakie ma wartości, jakimi kieruje się zasadami, jaki ma styl życia, zainteresowania i hobby. Jakie są jego opinie? Jakie ma problemy, pragnienia, jakie wyzwania przed nim stoją?
  5. Intencja zakupowa – czy osoba jest świadoma swojego problemu i gotowa jest na zakup produktu, który go rozwiąże? To bardzo ważna informacja. Nieświadomi klienci nie kupują!

Przykład

Np. Jeśli jesteś fizjoterapeutą dziecięcym, to najbardziej interesującą Cię grupą będą najprawdopodobniej młode mamy, w wieku 25-35 lat, które interesują się zdrowiem (swoich) dzieci np wyszukują na ten temat informacji w sieci. Jeśli sprzedajesz luksusowe wycieczki zagraniczne, to musisz wziąć pod uwagę kryterium dochodowe, styl życia związany z podróżami i być może zainteresowanie tej grupy konkretnymi kierunkami podróży (kulturą danego kraju).

3. Persona i jej role w procesie zakupowym

Znając tak szczegółowe dane jesteśmy w stanie określić PERSONĘ, czyli profil naszego idealnego klienta. Warto wiedzieć, że w procesie sprzedażowym takie persony mogą odgrywać różne role. W zależności od tego na jakim znajdują się etapie lejka sprzedażowego możemy wyodrębnić:

  • INICJATORA – osoba, która dopiero zastanawia się nad zakupem produktu / usługi
  • DORADCĘ – osoba, która doradza innym; jego opinia wpływa na decyzje o zakupie
  • DECYDENTA – osoba, która ma bezpośredni wpływ na decyzję o zakupie
  • NABYWCĘ – osoba, która dokonuje zakupu
  • UŻYTKOWNIKA – osoba, która już kupiła produkt / usługę i korzysta z niego

4. Gdzie szukać informacji o grupie docelowej?

Aby zbadać swoją grupę odbiorców potrzebujesz mnóstwo informacji. Ale jak je znaleźć? Jak dowiedzieć się kim są i czego potrzebują Twoi potencjalni klienci? Jest kilka sposobów, z których możesz skorzystać:

  • Statystyki oraz analizy dostępna na profilach społecznościowych Twojej marki
  • Dane z Google Analytics
  • Historia czatów, rozmów z handlowcami, pytań zadawanych mailowo lub telefonicznie
  • Odpowiedzi z ankiet satysfakcji lub opinii klientów

5. Korzyści określenia grupy docelowej

Znając jak najwięcej cech swoich odbiorców jesteś w stanie doskonale poznać swojego idealnego klienta. A to informacja na miarę złota!

  • Dzięki niej jesteś w stanie poznać bariery odbiorcy oraz jego motywację do zakupu, kryteria wyboru i ścieżkę zakupową, którą podąża.
  • Poznanie i zrozumienie swojego klienta to także pierwszy krok do zbudowania godnej zaufania marki, a zdobycie zaufania odbiorcy to klucz do sukcesu sprzedaży.
  • Możesz lepiej odpowiadać na potrzeby konkretnych osób poprzez dostarczenie właściwego produktu, który spełnia ich oczekiwania. Jeśli dobrze wiesz kim jest Twój klient, to możesz mu powiedzieć: Mam dla Ciebie coś fajnego, a on na to kupi, bo wie, że dobrze rozumiesz jego potrzeby.
  • Zbudujesz trafniejszą komunikację i nawiążesz głębsze relacje – spersonalizowane teksty (artykuły, maile, czy posty) mocniej przyciągają uwagę, na dłużej zatrzymują na stronie i budują lepsze relacje.
  • To także optymalizacja strategii reklamowej i budżetu. Znając swoją grupę oszczędzasz pieniądze, bo nie reklamujesz się każdemu, a jedynie określonej grupie, która jest najbardziej zainteresowana Twoim produktem.

6. Twój krok

Określenie i zrozumienie swojej grupy docelowej pomoże lepiej ukierunkować Twoje działania marketingowo-sprzedażowe, a to zaowocuje zwiększeniem zasięgu Twojej marki, i pozwoli wyróżnić się na rynku. A ostatecznym i najbardziej pożądanym efektem będzie wzrost sprzedaży i postępujący zwrot z inwestycji! Zatem do dzieła! Znajdź swoich odbiorców!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram


Tiktok

To może Cię zainteresować:

6 sposobów na skuteczną reklamę na Facebooku

6 sposobów na skuteczną reklamę na Facebooku

6 sposobów na skuteczną reklamę na Facebooku

Robisz kampanie reklamowe na Facebooku i nic? To prawda, że z zasięgami na Facebooku ostatnio nie jest najlepiej. Inaczej jednak wygląda kwestia rezultatów promocji płatnej. Można prowadzić skuteczne reklamy, trzeba tylko to robić w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek, jak zoptymalizować wyniki reklam na Facebooku.

1. Wyznacz właściwy cel kampanii

Przy samodzielnie prowadzonych kampaniach reklamowych, zdarza się, że cele wybierane są intuicyjnie. Reklamodawcy mają zwyczajnie problem z określeniem odpowiedniego celu. Albo w ogóle pomijają ten krok i przechodzą od razu do włączenia kampanii. To błąd. Bo to, co chcesz osiągnąć inwestując swój budżet zależy m.in. od właściwego określenia celu.

Po pierwsze, Facebook da nam dokładnie to, o co prosimy. Czy zdarza się, że reklamujesz swój produkt / usługi poprzez przycisk Promuj przy poście? Czy myślisz, że przyciągniesz w ten sposób czytelników na swój blog, albo zwiększysz sprzedaż w sklepie internetowym? Nie. Zgodnie z podpowiedzią Facebooka, taka promocja dotyczy tylko tego jednego posta. Dzięki niej zwiększysz zasięg i interakcje związane z tym określonym wpisem, nic więcej.

Czasami na samym początku przygody z reklamą wybierane są cele związane ze wzrostem sprzedaży. To oczywiste z biznesowego punktu widzenia, że chcesz od razu generować zyski. Jednak, aby osiągnąć upragnione efekty musisz się na chwilę zatrzymać. Najpierw zastanów się, na jakim etapie znajomości Twojej marki są odbiorcy reklamy? Bo jeśli klient nie zna Twojej firmy, to niestety nic od Ciebie nie kupi. Musisz wtedy zacząć od ustawienia reklamy skierowanej na zasięg lub rozpoznawalność marki. W ten sposób zapoznasz potencjalnych klientów ze swoją marką i zbudujesz zaufanie. Przy kolejnych kampaniach skup się kolejno na wzbudzeniu zainteresowania grupy oraz zwiększeniu jej zaangażowania. Dopiero potem przejdź do reklam sprzedażowych. W ten sposób zwiększysz skuteczność swoich reklam na Facebooku.

2. Zbadaj swoją grupę docelową

Często kierujemy reklamę do osób, które w ogóle nie są nią zainteresowane. To oznacza, że grupa docelowa została źle dobrana. Warto zadać sobie wówczas kilka pytań. Zastanów się, czy osoby, do których kierujesz reklamę, są w ogóle zainteresowane Twoim produktem? Czy zdają sobie sprawę, że mają problem, który Twój produkt rozwiązuje? Czy znają swoją potrzebę? A jeśli tak to, czy są już gotowe do zakupu? Czyli, czy mają tak zwaną “intencję zakupową”?

W ten sposób lepiej poznasz swoją grupę odbiorców. Być może różne osoby znajdują się na różnych etapach tzw. lejka sprzedażowego. Wówczas możesz zrobić segmentację, czyli podzielić tę grupę na mniejsze podgrupy. Dzięki temu, w zależności od ich specyfiki, stworzysz odpowiednią kampanię, idealnie dopasowaną do potrzeb danej podgrupy.

Tworząc grupę odbiorców w Managerze Reklam, staraj się wybierać 2-3 cechy (zainteresowania). Jeśli grupa jest zbyt duża, zbyt ogólna, to Facebook nie wie, kto powinien faktycznie zobaczyć Twoją reklamę. Najlepiej zawęzić grupę do 100-500-600 tysięcy osób w ramach jednego segmentu.

Warto poświęcić na ten temat trochę czasu. Właściwie dobrana grupa docelowa to połowa sukcesu! Jeśli będziesz kierować reklamy do odpowiednich osób, zwiększysz ich efektywność!

3. Stwórz skuteczny projekt reklamy

Kolejnym kluczem do sukcesu kampanii na Facebooku jest dobrze napisany tekst reklamowy.

  • Zbyt ogólna wiadomość nic nie mówi ludziom o naszej marce i produkcie.
  • Natomiast zachwalając własną firmę, nie przekonujemy dlaczego tak naprawdę warto się zainteresować naszym produktem.
  • Dlatego używaj języka korzyści. Wtedy przekażesz odbiorcom, co im da skorzystanie z Twojego produktu? Jak rozwiąże ich problem ? I dlaczego mają skorzystać właśnie z Twojej oferty.
  • Nie skupiaj się na cenie i na porównywaniu do konkurencji. To daje krótkotrwałe efekty. Być może sprzedasz raz czy dwa razy, ale nie zdobędziesz lojalności klientów. Takie działania nie przekonują do wartości na dłuższą metę.
  • Używaj słów kluczowych. W ten sposób pomożesz systemowi reklamowemu Facebooka szybciej się nauczyć. Poza tym prostymi słowami wyjaśnisz klientowi swój produkt.
  • Nie lej wody – nie marnuj czasu klienta, bo pójdzie gdzieś indziej. Puste słowa nic w jego życiu / biznesie nie zmienią. Nie rozwiążą jego problemów.
  • Tworząc kreację reklamową – unikaj zbyt dużej ilości tekstu. Nie przytłaczaj odbiorców niepotrzebnymi informacjami. Zawrzyj w przekazie tylko to, co przyciąga jego uwagę.
  • I pamiętaj, że typowy użytkownik Facebooka nie szuka reklam, czy możliwości zakupu (jak jest dla porównania w przeglądarce Google). Na Facebooku chce się zrelaksować, sprawdzić, co słychać u znajomych, zainspirować się itp. Weź to pod uwagę, tworząc komunikat, który zwróci jego uwagę.
  • Zadbaj o personalizację, zwłaszcza, jeśli segmentujesz swoich odbiorców! Inną wiadomość powinieneś skierować dla osób, które kompletnie Cię nie znają, a inną do tych, którzy już coś o Tobie wiedzą. I jeszcze inny przekaz powinien trafić do Twoich aktualnych klientów.

4. Zaplanuj ścieżkę zakupową (lejek sprzedażowy)

Przed rozpoczęciem kampanii przemyśl ścieżkę, jaką pokona klient od pierwszego spotkania z Twoją marką (w tym wypadku – z reklamą), aż do dokonania zakupu na stronie docelowej.

Landing page”, czyli strona docelowa, do której prowadzi Twoja reklama, gdzie można zakupić oferowany produkt, czy usługę to konieczność. To miejsce, gdzie zostanie ostatecznie podjęta i sfinalizowana decyzja zakupowa. Dlatego upewnij się, czy wszystko dobrze działa pod kątem technicznym. Czy formularz zakupu/zapisu jest dobrze podłączony? Czy wszystkie przyciski po kliknięciu przekierowują do właściwych miejsc? Ewentualne tego typu błędy mogą zniechęcić potencjalnych klientów i zmniejszyć konwersję (LINK).

Zadbaj też o spójność strony docelowej z całą kampanią. Czy stanowi ona kontynuację tego, co odbiorca zobaczył w reklamie? Czy występują te same elementy, zdjęcia, słowa kluczowe?

Sprawdź pozostałe kanały społecznościowe oraz newsletter. Czy tam również informujesz o aktualnej ofercie, produkcie, czy wydarzeniu? Spójność pomaga budować zaufanie do marki. Poza tym każda reklama potrzebuje wsparcia – dlatego musisz mieć odpowiednie zaplecze, całą strategię komunikacji obejmującą wszystkie kanały. Wszędzie muszą być aktualne informacje. To ważne, bo odbiorca przed zakupem często sprawdza różne miejsca, w których może znaleźć więcej informacji o produkcie/usłudze. To wszystko wpływa na końcowy efekt kampanii reklamowej.

5. Poprawnie działająca analityka, czyli piksel Facebooka

Jeśli chcesz robić skuteczne reklamy na Facebooku zadbaj również o analitykę. Dzięki temu zmierzysz efekty prowadzonych kampanii, a także dowiesz się m.in. dlaczego użytkownik porzucił koszyk? Na jakim etapie opuścił lejek sprzedażowy? Poznasz powody i wyciągniesz odpowiednie wnioski. Dzięki tej wiedzy będziesz uzyskiwać coraz lepsze wyniki reklamowe.

Aby mieć dostęp do tych informacji, musisz zainstalować piksel Facebooka. Piksel, to fragment kodu, który pomoże prześledzić działania Twoich odbiorców na stronie internetowej. Warto go mieć m.in. po to, aby móc robić skuteczne działania remarketingowe.

Piksel możesz zainstalować sam korzystając z bezpłatnej instrukcji, którą przygotowałam – Pobierz Instrukcję instalacji i konfiguracji piksela Facebooka

6. Przygotuj strategię promocji i trzymaj się jej!

Aby kampania reklamowa przyniosła oczekiwane rezultaty, musisz mieć strategię promocji. Nie wystarczy tylko włączyć kampanię i czekać na efekty. Wszystko musi być wcześniej przemyślane i zaplanowane.

Kampanie nie mogą działać w odosobnieniu. Dlatego przed przystąpieniem do płatnej promocji zadbaj o wszelkie opcje niepłatne, czyli organiczne. Najpierw przygotuj komunikację dla tej kampanii, a potem zastanów się w jakich własnych kanałach możesz ją wykorzystać. Publikuj posty w innych mediach społecznościowych, na swojej stronie internetowej, na łamach newslettera itp. Dopiero wówczas możesz przystąpić do działań płatnych. I nie włączaj kampanii na ostatnią chwilę, jako ostatnią deskę ratunku!

Jeśli dopiero przymierzasz się do swojej pierwszej kampanii, być może wydaje Ci się, że czeka Cię ogrom pracy. Ale to tylko strach przed nieznanym! Nie zniechęcaj się! Z czasem nabierzesz wprawy i staniesz się ekspertem od reklam swoich produktów czy usług. Warto jednak dobrze się przygotować.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki Ci w tym pomogą. Jeśli zadbasz o powyższe punkty, z każdą kolejną kampanią będziesz się czuć coraz pewniej. I będziesz robić coraz skuteczniejsze reklamy na Facebooku

Powodzenia!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram


Tiktok

To może Cię zainteresować: