Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 1

Marketing, jak każda branża ma rozbudowany język branżowy. Wiele z tych terminów zostało przetłumaczonych na język polski. Cześć z nich jednak używa się nadal w oryginale, tj. po angielsku. Dlatego postanowiłam zebrać pojęcia, które są najczęściej spotykane w prowadzeniu biznesu. Poniżej prezentuję część pierwszą słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Brief

Pracując z grafikiem nad logo Twojej firmy lub grafikami na stronę internetową na pewno spotkałeś się z określeniem brief. To słowo, podobnie jak wiele innych branżowych terminów, nie doczekało się jeszcze polskiego odpowiednika. A szkoda, bo jest bardzo ważne.

Brief to zbiór wytycznych dotyczących realizacji jakiegoś projektu np. graficznego.

Kluczowymi elementami briefu są:

  • wskazanie celu projektu
  • określenie grupy docelowej
  • przekazanie informacji brandingowych (rodzaje czcionek, kolory, inne elementy marki)

Warto przygotować brief. To znacznie ułatwi współpracę z podwykonawcą i przyspieszy oczekiwany przez Ciebie efekt końcowy.

CTR

CTR, czyli Click Through Rate oznacza wskaźnik klikalności.

To bardzo ważny indykator, który mówi nam o stosunku liczby kliknięć w naszą reklamę (link) do wszystkich wyświetleń tej reklamy.

Co to w praktyce oznacza? Wysoki CTR wskazuje, że reklama jest interesująca i ma wartość dla potencjalnego klienta. Natomiast niski CTR może oznaczać nie tyle nieciekawą reklamę, co skierowaną do niewłaściwej grupy osób.

Konwersja

Czy wiesz, że Słownik Języka Polskiego podaje aż 8 znaczeń słowa konwersja? Ale niekoniecznie jest to wyjaśnienie którego potrzebuje przedsiębiorca.

W marketingu internetowym konwersja oznacza pożądane działanie internauty wykonane na stronie internetowej.

Oto kilka przykładów takiej konwersji:

  • dokonanie zakupu
  • zapisanie się do newslettera
  • ściągnięcie pliku
  • wypełnienie formularz

KPI

KPI to pojęcie pochodzenia angielskiego, które oznacza kluczowe wskaźniki efektywności. Najczęściej w biznesie jest używana właśnie oryginalna nazwa. Jednak polski odpowiednik jest z całą pewnością trafiony i właściwy.

Kluczowe wskaźniki efektywności są to podstawowe, najważniejsze dla konkretnego projektu/branży mierniki sukcesu prowadzonych działań.

Dlatego, jeśli nie pracujesz dla samej pracy, ale aby osiągać określone rezultaty, to musisz mieć KPI-e. Pomogą one zmierzyć efekty Twoich działań. Przykładem takiego wskaźnika w marketingu może być ruch na stronie internetowej lub czas na niej spędzony.

Landing page

Landing page, capture page i squeeze page. To 3 angielskie określenia oznaczające w marketingu stronę docelową (stronę lądowania).

Czyli taką, na którą chcemy sprowadzić klienta, aby wykonał jakieś ważne z naszego biznesowego punktu widzenia działanie. Np. zachęcić go do zapisu na webinar lub pobrania ebooka.

Lead

Czy spotkałeś się kiedyś ze stwierdzeniem “pozyskiwanie leadów” lub “generowanie leadów”?

Lead to osoba lub firma, która jest potencjalnie zainteresowana Twoimi produktami lub usługami i zdecydowała się pozostawić Ci swoje dane osobowe. Np. poprzez wypełnienie formularza na Twojej stronie www.

Leady w biznesie są niezbędne do rozwoju biznesu i zwiększania sprzedaży. Dlatego w działaniach marketingowych tak dużą wagę przykłada się właśnie do skutecznego pozyskiwania/generowania leadów.

Moodboard

Moodboard, style guide, oznacza po polsku tablicę stylu lub tablicę inspiracji dla marki.

Tablica stylu powinna zawierać zestawienie elementów, które Tworzą wizualnie Twoją markę, m.in.:

  • Kolory
  • Czcionki
  • Zdjęcia

Moodboard pomaga w zbudowaniu spójnej identyfikacji wizualnej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na temat indentyfikacji wizualnej marki.

SEO

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania musisz zadbać o jej SEO.

SEO czyli Search Engine Optimisation oznacza optymalizację pod silniki wyszukiwarek. Są to działania, które należy wykonać z kodem strony, jej treściami oraz funkcjonowaniem, aby wypozycjonować witrynę wyżej w wynikach wyszukiwania. Czyli, aby była bardziej widoczna dla potencjalnych klientów.

Współczynnik konwersji

Skoro wiesz już, czym jest konwersja, to czas poznać współczynnik konwersji.

Jest to stosunek liczby konwersji (np. dokonanych zakupów) do liczby osób odwiedzających Twoją stronę. Im jest wyższy, tym bardziej efektywna jest Twoja strona lub sklep internetowy.

Oto pierwsze 10 marketingowych pojęć wartych poznania przez przedsiębiorców. Kolejna część słowniczka marketingowego zostanie opublikowana w drugiej połowie roku. Mam nadzieję, że skorzystacie z tego artykułu.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!