Jak stworzyć spójną i unikalną identyfikację wizualną marki online?

Co to jest identyfikacja wizualna marki? Dlaczego każda marka powinna ją mieć? Jakie są elementy wizualne marki? Jak stworzyć identyfikację wizualną dla swojej marki? Jakie są narzędzia?

Identyfikacja wizualna marki, czyli tzw. visual identity (ang.) jest skutecznym sposobem na budowanie wizerunku. Składa się z elementów wizualnych, które tworzą “wygląd” marki. Jej głównym celem jest stworzenie takiego efektu, który pozwoli Ci uzyskać wysoką rozpoznawalność i zapamiętywalność w branży. Identyfikacja wizualna odpowiada na pytanie, jak chcesz być widzianym i jakie chcesz robić wrażenie? Chodzi o Twój wizerunek. Dlatego jest to konieczne zadanie do wykonania przy starcie biznesu.

Elementy identyfikacji wizualnej marki:

 1. Kolorystyka. Wybierz 3-4 kolory, które będą się pojawiały w każdym kanale komunikacji Twojej marki (np. strona internetowa, sklep). Stosuj te kolory w  materiałach marketingowych.
 2. Czcionka. Wybierz 3-4 czcionki, których będziesz używać online oraz przy tworzeniu komunikacji i materiałów marketingowych.
 3. Nazwa Twojej marki powinna być prosta i naprowadzająca na działalność, produkt lub usługę, którą oferujesz. Nazwą marki może być również Twoje imię i nazwisko, jeśli zależy Ci na budowaniu marki eksperta.
 4. Logo marki odzwierciedla wizualnie nazwę marki. Dobre logo powinno być również proste, ale jednocześnie unikalne, aby zapadało w pamięci. Zapewne na początku, nie stać Cię na zlecenie projektu logo. Możesz wtedy zrobić je sam  np. w Canvie. Jednak na starcie poradzisz sobie również bez niego.
 5. Symbole, ikonki. Są to elementy graficzne, których użyjesz w logotypie na Twojej stronie internetowej oraz w materiałach marketingowych. Powinny być w jakiś sposób powiązane z Twoją branżą lub z wrażeniami, które chcesz wywoływać na myśl o Twojej marce.
 6. Zdjęcia również stanowią lub mogą stanowić ważną część identyfikacji wizualnej Twojej marki. Zwłaszcza, jeśli chodzi o markę osobistą. Wówczas wykorzystujesz zdjęcia swojej osoby. Możesz nawet wykonać do tego celu profesjonalną sesję zdjęciową.

Jak znaleźć styl dla swojej marki?

Aby stworzyć autentyczną i ciekawą identyfikację wizualną, najlepsze efekty daje kierowanie się trzema kryteriami:

 1. Grupa docelowa. Po pierwsze musisz określić, do kogo chcesz dotrzeć, czyli kim jest Twój klient? To dość istotna kwestia. Inny styl będzie odpowiadał kobietom, inny mężczyznom, a jeszcze inny osobom starszym. Albo przeciwnie, dzieciom lub nastolatkom itd. Oczywiście zależy to również od branży, w której działasz oraz specyficznych produktów lub usług, które oferujesz.
 2. Osobiste preferencje. Jakie kolory i styl odpowiada Tobie? W czym czujesz się najlepiej? Jak chcesz być widziany, odbierany? Jakie wrażenia i skojarzenia z marką chcesz wywołać? Ta część w dużej mierze kształtuje autentyczność marki, bo opiera się o Twoje osobiste wybory.O to kim jesteś i z czym chcesz być utożsamiany. Jakie masz wartości?
 3. Cele. Czyli jakie masz plany na teraz i związane z rozwojem Twojej marki i jej produktów? Co chcesz osiągnąć?

Stwórz tablicę stylu, czyli moodboard

Zbierz wszystkie te informacja w jednym miejscu. Stwórz tzw. moodboard, czyli tablicę stylu dla swojej marki. Możesz ją zrobić fizycznie na dużej kartce papieru lub tablicy korkowej. Umieść na niej to, co uznasz za odpowiednie dla Twojej marki (próbki kolorów na tkaninach, zdjęcia, symbole, wycinki z gazet).

Inną opcją jest stworzenie elektronicznej wersji moodboardu. Zacznij od znalezienia inspiracji np. w Pintereście. Następnie przejdź do Canvy i tam umieść wszystkie pomysły na swojej tablicy. Taki moodboard możesz uaktualniać w miarę potrzeb, aż dojdziesz do pożądanego efektu. Umieść na niej zdjęcia, kody kolorów, czcionki, wzory, które mają reprezentować Twoją markę. Konsekwentnie się jej trzymaj.

Identyfikacja wizualna marki online

Gdzie znaleźć gotowe elementy ?

Poniżej znajdują się narzędzia, które ułatwią Ci stworzenie identyfikacji wizualnej dla Twojej marki online.

Coolors – fantastyczne narzędzie, które pomoże w dobraniu palety kolorów, które będą do siebie pasować. Możliwe jest też pobranie kolorów ze zdjęć i stworzenie dzięki temu spójnej palety.

Fontsquirell oraz Google Fonts – biblioteki czcionek

Flaticon – biblioteka ikonek, naklejek

Pexels, Pixabay – banki darmowych zdjęć

Jak stworzyć spójną identyfikację wizualną marki?

Po prostu bądź konsekwentny! Stosując przemyślanie elementy swojej identyfikacji wizualnej budujesz spójny wizerunek online. Najbardziej oczekiwanym efektem jest spontaniczne skojarzenie elementów wizualnych z marką pomimo braku widocznej nazwy. Czyli, kiedy widzimy np. kolory i czcionki typowe dla danej marki i od razu je do niej przypisujemy. W ten sposób budujemy rozpoznawalność i zapamiętywalność na rynku.

Trzymaj się swojej identyfikacji wizualnej w codziennej komunikacji oraz w każdej swojej przestrzeni w Internecie. Pamiętaj zwłaszcza o:

 • Swojej stronie internetowej
 • Blogu
 • Sklepie internetowym
 • Profilach w mediach społecznościowych
 • Podczas nagrywania wideo
 • Udzielając gościnnych wywiadów
 • W materiałach marketingowych
 • Wizytówkach (warto je mieć, nawet jeśli prowadzisz biznes online)
 • Kampaniach reklamowych (materiały reklamowe spójne z Twoim stylem)

Pamiętaj, że w każdej sytuacji, gdzie występujesz profesjonalnie ,,robisz jakieś wrażenie”. Budujesz swój wizerunek. Warto więc, abyś zadbał o poszczególne elementy swojego stylu osobistego. Możesz np. wyprodukować kilka przypinek na koszulę ze swoim logo. Może to być również smycz na szyję z logotypem, którą założysz podczas webinaru.

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy, to możesz się ograniczyć np. do jakiegoś elementu swojej garderoby, który będzie w kolorze marki. Oczywiście nie chcesz spowodować efektu tzw. choinki, więc we wszystkim zachowaj umiar! W codziennej pracy możesz używać kalendarza lub notatnika w określonym dla swojej marki kolorze. Ciekawym pomysłem jest też wydrukowanie naklejek z własnym logotypem, które możesz przykleić do notatnika lub na laptop. Bądź kreatywny!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!


Facebook


Instagram

To może Cię zainteresować: