Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

Jednym z najważniejszych elementów budowania kampanii reklamowej na Facebooku jest targetowanie reklam, czyli dopasowanie odpowiednich grup odbiorców reklamy, którzy faktycznie mogą być zainteresowani Twoją marką, jej produktami i usługami. Jak to aktualnie wygląda w systemie reklamowym Meta?

Określenie grupy docelowej

Kluczem do trafnego dotarcia Twojej reklamy do odpowiedniego klienta jest znajomość Twojej grupy docelowej. O tym, w jaki sposób ja określić przeczytasz w artykule: Jak określić grupę docelową? (magdalenazdunek.com)

Kiedy już znasz cechy swojej grupy odbiorców, możesz z łatwością przystąpić do jej ustawienia na etapie budowania Zestawu Reklam. Możesz w ramach jednej kampanii stworzyć kilka zestawów reklam i sprawdzić, który z nich najskuteczniej reaguje na Twoje reklamy. 

Facebook daje nam wiele możliwości targetowania grup odbiorców. Spróbuję je po kolei opisać. 

Dane demograficzne

Wiek, płeć, miejsce zamieszkania, czy też stanowisko zawodowe to standardowe możliwości targetowania demograficznego. Ale można też znaleźć istne perełki w postaci np. Rodziców dzieci w określonym przedziale wiekowym, osoby obchodzące urodziny w ciągu 30 dni. Znajdziesz też ludzi o konkretnym statusie związku – np. Zaręczony, a także według wielkości lub dochodów firmy, czy w konkretnych branżach.

Zainteresowania

Na Facebooku jest szeroki wybór zainteresowań, spośród których możesz wybierać. Dobór odpowiednich z nich zależy od specyfiki Twojej branży, i tego co masz w ofercie. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami naturalnymi, zainteresowania takie jak “ekologia”, “naturalne kosmetyki” czy “zdrowy styl życia” będą trafione. Jeśli masz biuro podróży i sprzedajesz wycieczki, możesz użyć takie frazy jak: podróże, rejsy, czy konkretne kierunki. 

Zachowania

Bardzo ciekawą możliwością targetowania odbiorców, jest możliwość ich wyszukania po faktycznych zachowaniach w sieci. Algorytmy sprawdzają aktywność użytkowników, dzięki czemu wiemy, jak te osoby tak naprawdę się zachowują. Takie rozwiązanie zbliża nas do dotarcia do jak najbardziej do nas dopasowanej grupy. Możemy np. wybrać grupę “zaangażowani nabywcy”, która określa osoby, które często kupują online. Jest również grupa osób “często podróżujących” albo “właściciele małych firm”, albo Osoby, które wcześnie zaczynają korzystać z nowych technologii. 

Grupa niestandardowych i podobnych odbiorców

Niestandardowe grupy odbiorców to opcja szczególnie przydatna w remarketingu. Kiedy chcesz dotrzeć z reklamą do osób, które już odwiedziły Twoją konkretną stronę np. z ofertą, albo stronę sklepu internetowego. 

Inną możliwością jest ustawienie grupy, którą stanowią wszystkie osoby aktywne na Twoim fanpage’u lub takie, które obejrzały 15 sekund jakiegoś Twojego filmu. Warto wyodrębnić taką taką grupę, aby wiedzieć kim są Twoi najbardziej zaangażowani fani i złożyć im poprzez odpowiedni komunikat reklamowy jakąś wyjątkową dedykowaną propozycję.

Kolejną bardzo ciekawą opcją targetowania są grupy podobnych odbiorców. Jeśli chcesz wyszukać na Facebooku osoby, które mogą być najbardziej zainteresowane Twoimi produktami, możesz zaimportować do Menedżera Reklam plik z mailami swoich klientów. Algorytm Facebooka będzie na ich przykładzie szukał najbardziej podobnych osób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jak najlepszego dopasowania.

Niestandardowe grupy, możesz ustawić w Menedżerze Reklam w zakładce Odbiorcy. Możesz wybrać kilka źródeł grup odbiorców, m.in. strona internetowa, fanpage na Facebooku, czy Instagramie

Targetowanie reklam Advantage +

Grupy docelowe typu Advantage +, to grupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Aktualnie jest to najnowsza metoda promowana przez Meta, która jest domyślnie ustawiona. Jeśli robisz reklamy od dłuższego czasu, to śmiało możesz wypróbować opcję Advantage +. Ta technologia reklam sama automatycznie znajduje grupę odbiorców na podstawie dotychczasowych danych kampanii reklamowych. 

Opcjonalnie można wybrać Propozycję Grupy odbiorców. Takie rozwiązanie jest dobre, kiedy nie masz jeszcze historii reklamowej, a Twój piksel nie posiada zbyt dużo danych na temat preferencji Twoich odbiorców. Po zaznaczeniu tej opcji Facebook będzie priorytetyzować odbiorców pasujących do profilu, a następnie wyszukiwać w szerszej grupie. Możesz ustawić grupę niestandardowych odbiorców, dodatkowo wiek, płeć, szczegółowe opcje targetowania (Zainteresowania, zachowania).

Korzystanie z tej metody targetowania może poprawić wyniki reklam i zmniejszyć koszt wyniku. 

UWAGA: Kampanie reklam szczególnej kategorii podlegające zasadom Facebooka w zakresie reklam nieruchomości, zatrudnienia i kredytów, reklam dotyczących kwestii społecznych, wyborów i polityki oraz reklam środków farmaceutycznych nie mogą korzystać z grup odbiorców Advantage+.

Możliwości precyzyjnego targetowania reklam na Facebooku i platformach stowarzyszonych są spore. Wystarczy najpierw dobrze poznać profil swojego klienta, a następnie poprzez różne dostępne możliwości poszukać go w grupach odbiorców Meta.

Warto testować różne grupy odbiorców, które potencjalnie mogą według Ciebie odpowiedzieć na Twoją reklamę i sprawdzić, które dają najlepsze wyniki.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

Jak analizować kampanie reklamowe na Facebooku?

​Menedżer Reklam to narzędzie, które umożliwia tworzenie, zarządzanie i analizowanie kampanii reklamowych na platformach należących do Meta, takich jak Facebook, Instagram, Messenger i Audience Network. Analiza kampanii reklamowych na Facebooku to kluczowy krok w osiąganiu sukcesu w działaniach reklamowych. Poznaj wskaźniki, dzięki którym dowiesz się, jak mierzyć efekty swoich reklam, optymalizować wydatki i doskonalić strategię. Gotowa? Zaczynamy!​

Umiejętność poprawnego analizowania reklam na Facebooku, ale też na innych platformach jest kluczowa dla powodzenia Twoich płatnych działań. Dzięki niej nie czujesz się, jak dziecko we mgle, ale podejmujesz świadome i efektywne decyzje na temat kolejnych kroków, które należy zrobić. Właściwa analiza powoduje, że postępujesz mądrze, a Twoje działania mają sens i przynoszą pożądane rezultaty. Dlatego warto się jej nauczyć. 

Analiza, zwłaszcza dla nie matematyków może brzmieć groźnie, jednak tylko pozornie. Wystarczy poznać kilka wskaźników, które pomogą Ci monitorować prowadzonych przez Ciebie kampanii reklamowych na Facebooku. To takie drogowskazy, które będą Ci podpowiadać, co powinnaś robić, aby Twoje reklamy były bardziej efektywne. Przyjrzyjmy się im!

Najważniejsze wskaźniki analizowania kampanii reklamowych na Facebooku

W Menedżerze Reklam możesz konfigurować bardzo szczegółowe raporty dotyczące wyników kampanii reklamowych, poszczególnych zestawów reklam oraz konkretnych kreacji / materiałów reklamowych. Meta udostępnia bardzo wiele metryk, które umożliwiają pogłębioną analizę danych. Jednak do sprawnego nadzorowania swoich działań reklamowych potrzebujesz tylko kilku z nich. 

 • Zasięg: Liczba unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli Twoją reklamę.
 • Wyświetlenia: Liczba razy, kiedy Twoja reklama została wyświetlona. Zasięg i wyświetlenia są kluczowe do zrozumienia, ile osób widzi Twoje reklamy. Na przykład, jeśli zasięg Twojej kampanii wynosi 1000, a liczba wyświetleń równa się 3000, oznacza to, że Twoja reklama została wyświetlona średnio 3 razy każdemu użytkownikowi.
 • CPA – (Cost per acquisition), czyli koszt za wynik. To jedna ze statystyk, na którą patrzę na początku analizy. Przykład: Jeśli np. reklamujesz sprzedaż kursu o wartości 200 złotych. Na skutek reklamy, na którą wydałaś 200 złotych, sprzedałaś dokładnie jeden kurs, więc koszt wyniku wynosi 200 złotych, a Ty wychodzisz na zero. Nie do końca o taki efekt chodzi, dlatego koszt wyniku powinien zawsze wynosić poniżej wartości reklamowanego produktu / usługi. Wtedy reklama się opłaca. 
 • CPC (Cost Per Click), czyli koszt jednego kliknięcia w reklamę. Im jest niższy, tym Twoja reklama może wygenerować więcej kliknięć. Duża liczba kliknięć świadczy o dużym zainteresowaniu reklamą. Jeśli Twoja reklama uzyskała 100 kliknięć, a koszt za kliknięcie wynosi 0,10 zł, oznacza to, że za każde kliknięcie w Twoją reklamę płacisz średnio 10 groszy.
 • CTR (Click-Through Rate), to tak naprawdę przejścia na stronę (kliknięcia w link umieszczony w reklamie). Jeśli Twoja reklama wzbudza zainteresowanie odpowiedniej grupy odbiorców, będzie generowała dużo przejść na Twoją stronę internetową. Dobry CTR wynosi między 1,5% a 2%. 
 • CPM (koszt na tysiąc wyświetleń): CPM mówi, ile kosztuje dotarcie do tysiąca osób. Na przykład, jeśli CPM Twojej kampanii wynosi 5 zł, oznacza to, że za każde tysiąc wyświetleń Twojej reklamy płacisz średnio 5 zł.
 • Konwersja  Liczba działań podjętych przez użytkowników po zobaczeniu Twojej reklamy. Konwersje są najważniejsze dla zrozumienia, ile osób podejmuje pożądane działania po zobaczeniu Twojej reklamy. Może to być np. zapis na webinar, zakup, lub przejście na konkretną stronę np. sklep internetowy. 
 • ROAS/ ROI – Return of Ad Spend / Return of Investment, to ważny wskaźnik. Mówi o stosunku poniesionych kosztów na reklamę do zysków z tej reklamy. Jeśli ROAS wynosi 5, to znaczy, że każda złotówka zainwestowana w reklamę zarobiła 5 złotych.

Analiza wyników

Po zrozumieniu wskaźników, możesz przejść do analizy danych. W Menedżerze Reklam możesz zobaczyć wyniki dla całej kampanii, poszczególnych grup reklam i konkretnych reklam. Możesz porównać wyniki różnych kampanii, aby zrozumieć, które strategie i taktyki są w Twoim przypadku najbardziej skuteczne. 

Testowanie i optymalizacja

Analiza wyników powinna prowadzić do testowania i optymalizacji. Możesz testować różne elementy swoich reklam, takie jak zdjęcia, teksty, grupy docelowe, miejsca wyświetlania reklam (umiejscowienia) itp., aby zobaczyć, co działa najlepiej. Następnie możesz optymalizować swoje kampanie, koncentrując się na najbardziej skutecznych elementach.

Kluczem do sukcesu jest ciągłe testowanie, nauka i optymalizacja na podstawie zgromadzonych danych. Powodzenia!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

W czasach dynamicznego rozwoju AI (sztuczna inteligencja) i narzędzi do tworzenia tekstów, łatwo jest przygotować różnego rodzaju treści, także do mediów społecznościowych. Jednak zanim zaczniesz korzystać z tych możliwości, poznaj najważniejsze zasady pisania skutecznego tekstu reklamowego na Facebooka. Pomogą Ci one również przy pracy ze sztuczną inteligencją.

Jaka jest Twoja grupa docelowa?

Zanim przystąpisz do części kreatywnej uświadom sobie, kim jest Twój klient? Dowiedz się jak najwięcej informacji na temat Twojej grupy docelowej. Nie tylko, w jakim jest wieku, ale jeśli to istotne – jakiej jest płci, gdzie mieszka. Pomocne będą też informacje psychograficzne. Sprawdź, jakie ta osoba ma wartości, styl życia, ale też problemy, obawy oraz marzenia, czy ambicje.

To wszystko pomoże Ci przygotować idealnie dopasowany do odbiorców komunikat. A dzięki mówieniu tym samym językiem, szybciej zdobędziesz ich zaufanie i zwiększysz szanse na zainteresowanie Twoją marką, a ostatecznie na zakup Twoich produktów i usług. 

Jaki jest cel tej reklamy?

Kolejną podstawową rzeczą jest ustalenie, jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą tej konkretnej reklamy? Trzeba zadać sobie to pytanie przed każdą kampanią reklamową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak powinna wybrzmiewać Twoja reklama i jaką akcję ma podjąć osoba, która ją zobaczy. Takie wezwanie do działania trzeba zamieścić w tekście reklamy, aby Twój odbiorca wiedział, co ma teraz zrobić. 

Przykłady wezwania do działania (CTA):

 • Kup
 • Zapisz się
 • Pobierz
 • Sprawdź
 • Dowiedz się więcej
 • Wejdź na stronę…
 • Weź udział
 • Zadzwoń, napisz, wyślij zapytanie…

Pierwsze zdanie jest najważniejsze

Zapewne wiesz, że masz tylko 7 sekund, aby zbudować pożądane wrażenie na drugiej osobie. Podobnie jest w reklamie. Grafika przyciąga uwagę, to prawda, ale tekst też. Zwłaszcza jego początek. Od tych pierwszych słów zależy, czy wzbudzisz zainteresowanie swojego potencjalnego klienta. Dlatego wykorzystaj to pierwsze zdanie świadomie i efektywnie.

Jak? Po prostu wywołaj swoją grupę docelową! Możesz to zrobić pisząc o określonym problemie, z którym może się borykać, opisując jej cechy psychograficzne lub odwołując się do jej marzeń/ ambicji. Np. Marzysz o beztroskich chwilach spędzonych na skąpanych w słońcu plażach Oceanu Spokojnego? Chcesz znów móc nosić swoje ubrania sprzed ciąży? Czy wiesz, że znajomość języka chińskiego coraz częściej otwiera drzwi do wielu wymarzonych miejsc pracy?

Jakie są korzyści Twojego produktu / usługi

Zapewne większość osób pomyśli, że to oczywiste, że reklama powinna bardzo wyraźnie podkreślać korzyści wynikające z zakupu naszych produktów lub usług. I jest to fakt. Trzeba przedstawić te korzyści. Jednak, nie na samym początku i nie należy skupiać się tylko na nich. Ważniejsze są informacje wymienione w punkcie powyżej.

Korzyści trzeba zaprezentować konkretnym, jasnym i przystępnym językiem, tak aby nie pozostawiać wątpliwości w ich zrozumieniu. Wymień tylko te najważniejsze, najbardziej kluczowe, a nie wszystkie jakie tylko ta usługa/ produkt ma. Pamiętaj – najważniejsze jest to, czy klient zobaczy w ten reklamie 

Wizualna oprawa a skuteczność tekstu reklamowego na Facebooku

Czy tworząc posty organiczne na Facebooku, czy na Instagramie używasz emotikonek? Zapewne tak! Dobrą praktyką jest wykorzystywanie ich również w reklamach. Dzięki temu łatwo wpasują się w pozostałe treści, które Twoi odbiorcą widzą na swoim feedzie. Poza tym używając ich zmniejszasz dystans do swojej marki, a Twój tekst jest łatwiej przyswajalny.

Dodatkowo dbaj o to, aby cała treść była podzielona na konkretne paragrafy i stosuj punktory. To wszystko wpływa na to, czy Twoja reklama zostanie w ogóle przeczytana i zrozumiana.

Czy tekst jest zgodny z zasadami Facebooka?

Zanim popłyniesz z tekstami reklamowymi, zapoznaj się z regulaminem Facebooka dotyczącym reklam. Zrób to przed złożeniem zlecenia wyświetlania reklamy na platformach Meta. Podczas weryfikacji reklama jest sprawdzana i może się okazać, że pozornie według Ciebie bezpieczny tekst, jest niezgodny ze standardami społeczności Meta. Twoja reklama zostanie wówczas odrzucona. Wynika to z walki Meta z szerzeniem treści, które mogą powodować negatywne uczucia/odczucia lub zachowania oraz spowodować fizyczną szkodę. Facebook jest bardzo wrażliwy na tego typu zagrożenia i nadużycia. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami zasad zamieszczania reklam na stronie: Wprowadzenie do Standardów reklamowych | Centrum transparentności (fb.com).

Mam nadzieję, że ta wskazówki były pomocne. Od teraz możesz tworzyć  skuteczne teksty reklamowe zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy AI 🙂

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

W Menedżerze Reklam Meta na Facebooku wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu Twojej kampanii reklamowej. Najpierw musisz się zastanowić, co chcesz osiągnąć. Czy np. zwiększyć świadomość marki, pozyskać nowych klientów, zachęcić do zakupu, czy do zarejestrowania się na wydarzenie? Wszystko zależy od Twoich aktualnych celów biznesowych.

Po ostatniej aktualizacji, w Menedżerze Reklam Meta możesz wybrać jeden z sześciu uproszczonych celów reklamowych, które pomogą Ci w osiągnięciu określonych celów biznesowych. Jednak to nie koniec zmian. W kolejnym kroku oprócz celu głównego możesz jeszcze wybrać lokalizację konwersji, dzięki czemu możesz mieszać cele reklamowe i modyfikować ich zastosowanie. Następnie możesz również wybrać sposób optymalizacji, co daje Ci większą kontrolę nad rezultatami kampanii.

Postaram się przybliżyć każdy z uproszczonych celów reklamowych, żebyś mógł zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy na tym etapie działania.

Rozpoznawalność

Zależy Ci na podbudowaniu rozpoznawalności firmy, na zwiększeniu zasięgu Twojej marki? Ten cel pomoże Ci dotrzeć do jak największej liczby osób, które najprawdopodobniej zapamiętają Twoją reklamę. Jeśli Twoja firma dopiero powstała lub przykładowo niedawno zmieniła nazwę, ten cel może pomóc dotrzeć z komunikatem, do jak największego grona osób.

Ruch

Kampania zorientowana na ruch będzie generować jak najwięcej odwiedzin na wskazanej przez Ciebie stronie lub w aplikacji mobilnej. Jeśli masz na przykład wyprzedaż w sklepie internetowym lub chcesz przekierować potencjalnych klientów na stronę www z opisem Twojej oferty, ten cel pomoże przekierować ruch na te strony. Cel Ruch to również tańszy zamiennik dla klasycznego remarketingu z celem nastawionym na konwersje (kliknięcia w kampanii na Ruch są znacznie tańsze, niż przy wyborze innych celów reklamowych).

Aktywność

W tym przypadku Facebook będzie kierował reklamy do osób, które z prawdopodobnie na nie zareagują. Jednak nie wiemy, czy to będzie komentarz, polubienie, czy po prostu kliknięcie.

Kampanię na aktywność możemy wykorzystywać do zbudowania tzw. społecznego dowodu słuszności pod postami reklamowymi nastawionymi na sprzedaż, do budowy społeczności wokół swojego fanpage’a, przekierowania odbiorców do konwersacji na Messengerze lub też zwiększenia liczby osób zainteresowanych określonym wydarzeniem na FB.

Możemy również zastosować ten ceł do przetestowania wideo, które będziemy chcieli użyć w dalszym etapie w reklamie skierowanej na sprzedaż.
Możemy tak naprawdę zrealizować dowolny cel biznesowy przy wykorzystaniu chatbota, który przeprowadzi zainteresowanych przez cały proces. Jest to bardzo interesujący cel i z dużym potencjałem.

Kontakty

Dzięki temu celowi reklamowemu powiększysz bazę kontaktów dla swojej firmy/marki. Możesz to osiągnąć za pośrednictwem konwersacji na Messengerze, połączeń telefonicznych lub zachęcając do subskrypcji Twojego newslettera. Szczególnie przydaje się tutaj tzw. lead magnet.

Kampanię nastawioną na pozyskiwanie kontaktów możesz zrobić przy pomocy tzw. formularza błyskawicznego, wyświetlanego bezpośrednio na Facebooku. Taki formularz wstępnie uzupełni się automatycznie niektórymi danymi użytkownika.

Promocja aplikacji

Wybierz ten cel, jeśli Twoim zamiarem jest zachęcenie użytkowników urządzeń mobilnych do zainstalowania lub wykonania określonej czynności w ramach Twojej aplikacji. Jeśli chcesz, aby ludzie dokonywali zakupów w Twojej aplikacji lub przetestowali jej nową funkcję, utwórz reklamę z celem Promocja aplikacji.

Sprzedaż

Jeśli szukasz osób, które najprawdopodobniej są skłonne do zakupu Twoich towarów lub usług, wybierz ten cel. W tym przypadku możesz ustawić reklamę na konwersję lub na sprzedaż z katalogu, jeśli w Twoim sklepie internetowym jest dużo produktów. Sprzedaż na konwersję polecam, jeśli masz kilka produktów, będziesz mieć w ten sposób, więcej możliwości kontroli.

 

Wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu kampanii reklamowej na Facebooku. Pamiętaj, żeby dopasować cele reklamowe do celów biznesowych i wybrać odpowiedni cel dla swoich działań reklamowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jaki cel wybrać, napisz do mnie lub zostaw komentarz pod tym artykułem.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

W marketingu i reklamie jest wiele pojęć, których nie tłumaczy się na język polski. Często marketerzy nie wyjaśniają ich, uznając, że ich znajomość jest oczywista. Zdaję sobie sprawę, że tak nie jest, dlatego wyjaśniam poniżej kolejne marketingowe terminy, czyli drugą część słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Algorytm

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o:

 • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
 • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik,
 • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.
  Jeśli chcesz zgłębić ten temat, przejdź dalej do artykułu, „Jak działa algorytm Facebooka?

CTA

CALL TO ACTION (CTA) oznacza wezwanie do działania i ma na celu nakłonienie osoby, która się z nim spotka do wykonania konkretnej akcji.
CTA występuje na przykład w reklamach, sklepach internetowych, mailach lub innych miejscach w sieci, gdzie jesteśmy w ten sposób zachęcani do wykonania jakiegoś działania i zrealizowania jakiegoś cel osoby lub firmy, która nas „wzywa”.
Kilka najprostszych przykładów CTA:

 • KUP
 • Zapisz się
 • Kliknij

Lejek

Lejek marketingowy, ścieżka zakupowa klienta lub mapa podróży klienta oznacza strategię lub proces, jaki musi przejść klient od etapu nieznajomości naszej marki, aż do pozostania lojalnym klientem. Jest to sekwencja określonych działań, które wykonywane zawsze w konkretnej kolejności prowadzą do sprzedaży. Więcej na ten temat dowiesz się za artykułu na temat strategii lejka marketingowego.

Misja

Misja firmy/marki to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak napisać misję firmy?

Piksel

Najbardziej znany piksel to piksel Meta (wcześniej Facebooka). Jest to fragment kodu powiązany z Twoim kontem reklamowym na Facebooku. To kluczowy element, który pozwala zwiększyć wyniki prowadzonych kampanii reklamowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go poprawnie skonfigurować pobierz specjalną instrukcję, która to wyjaśni.

Persona

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Określając swoją personę, poznajemy wiele szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. Jeśli chcesz stworzyć personę dla swojej marki, koniecznie zajrzyj do artykułu Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Prompts

To całkiem świeże określenie, które pojawiło się na rynku pod wpływem rozwoju sztucznej inteligencji. Oznacza komendę, zdanie, wyrażenie lub hasło, które wpisujemy w oknie chatu typu GPT. W efekcie możemy uzyskać konkretną odpowiedź, treść, którą będziemy mogli później wykorzystać do prowadzenia biznesu. Tutaj kilka przykładów zastosowań prompts:

 • przygotowanie treści postu na Instagramie
 • generowanie listy haseł reklamowych do kampanii
 • przykładowe tytuły dla nowej książki
 • odpowiedzi na dowolne pytanie, np o statystykę, albo opinię
 • poznanie listy najpopularniejszych eventów na temat…
 • wygenerowanie listy najpopularniejszych poradników dla przedsiębiorców

ROI

ROI, czyli Return of investment (ang.) to, krótko mówiąc zwrot z inwestycji. Jest to wskaźnik rentowności, efektywności, opłacalności prowadzonych przedsięwzięć (np. reklamowych).
Bardziej szczegółowo jest to stosunek zysku do poniesionych kosztów w ramach realizacji jakiegoś projektu. Np. jeśli Twoja reklama wygenerowała zysk ze sprzedaży produktów 10 000 zł, a wydatki reklamowe wyniosły 4 000 zł, to znaczy, że Twój ROI osiągnął 250%. Czyli reklama się opłaciła!

Oto 8 kolejnych pojęć marketingowych, które warto znać. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są dla Ciebie jasne i okażą się przydatne podczas prowadzonych codziennych działań marketingowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jeśli chcesz dobrze poznać swoją grupę docelową potrzebna Ci persona. Dzięki jej określeniu będziesz w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców I będziesz mieć lepsze efekty swoich działań marketingowych. Ale jak stworzyć personę dla swojej marki? Spróbuję to wyjaśnić w poniższym artykule 😉

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Można powiedzieć, że persona oznacza wyższy stopień znajomości naszego odbiorcy. Bo oprócz standardowych kryteriów demograficznych (wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania) poznajemy wiele innych specyficznych szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. To właśnie dzięki określeniu persony poznajemy prawdziwego człowieka, który za nią stoi i ma potencjał na stanie się naszym klientem.

Jak określić cechy persony?

Aby stworzyć obraz konkretnej persony, musimy przyjrzeć się jej specyficznym cechom demograficznym i psychograficznym. Najlepiej podejść do tego zadając sobie pytania o konkretne cechy. 

 1. Jak się nazywa? Możesz jej nadać wymyślone imię i nazwisko, aby lepiej ją sobie wyobrazić. Możesz dodać przykładowe zdjęcie. 
 2. Jakie ma cechy demograficzne: konkretny wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
 3. W jakiej działa branży i na jakim stanowisku?
 4. Jakiego języka, na co dzień używa: słownictwo związane z branżą, w której działa
 5. Jakie są jej zwyczaje i zachowania? Spróbuj sobie wyobrazić, jak wygląda typowy dzień Twojej persony? Co lubi robić? Jak długo pracuje? Co robi w wolnym czasie?
 6. Jakie ma marzenia i aspiracje,  wartości i potrzeby?
 7. Jakie problemy i obawy ma Twoja persona?

Po co tworzyć personę?

Znając cechy demograficzne swojej grupy docelowej, możesz poprawnie ustawić reklamę np. na Facebooku, czy Instagramie. W menedżerze reklam Meta, krok po kroku wybierzesz odpowiednie cechy, które pomogą pokazać reklamę preferowanej grupie osób. 

Jednak dopiero stworzenie persony pozwoli nam użyć odpowiednich argumentów i języka, który idealnie trafi w potrzeby tej grupy. W ten sposób lepiej wykorzystasz potencjał reklamowy. 

Jakie są pozostałe korzyści wynikające z określenia persony:

 • Lepsza znajomość szczegółowych cech grupy docelowej np. nawyków zakupowych, zwyczajów i zachowań,
 • Wiedza o konkretnych problemach, potrzebach, marzeniach i obawach naszych odbiorców,
 • Możliwość stworzenia reprezentanta grupy – konkretnej osoby, która faktycznie istnieje – prawdziwego człowieka,
 • Segmentacja różnych typów klientów, do których chcesz dotrzeć – możesz stworzyć kilka person, 
 • Przygotowanie oferty, która lepiej odpowiada na potrzeby danej grupy docelowej,
 • Optymalizacja wszystkich działań marketingowych – kierowanych do bardzo konkretnie określonej grupy,
 • Większy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe (ROI)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania grupy docelowej, a także roli persony w procesie zakupowym, przeskocz do mojego wcześniejszego artykułu >>> Jak określić grupę docelową

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!