Jak napisać skuteczny tekst reklamowy na Facebooka?

sty 21, 2024

W czasach dynamicznego rozwoju AI (sztuczna inteligencja) i narzędzi do tworzenia tekstów, łatwo jest przygotować różnego rodzaju treści, także do mediów społecznościowych. Jednak zanim zaczniesz korzystać z tych możliwości, poznaj najważniejsze zasady pisania skutecznego tekstu reklamowego na Facebooka. Pomogą Ci one również przy pracy ze sztuczną inteligencją.

Jaka jest Twoja grupa docelowa?

Zanim przystąpisz do części kreatywnej uświadom sobie, kim jest Twój klient? Dowiedz się jak najwięcej informacji na temat Twojej grupy docelowej. Nie tylko, w jakim jest wieku, ale jeśli to istotne – jakiej jest płci, gdzie mieszka. Pomocne będą też informacje psychograficzne. Sprawdź, jakie ta osoba ma wartości, styl życia, ale też problemy, obawy oraz marzenia, czy ambicje.

To wszystko pomoże Ci przygotować idealnie dopasowany do odbiorców komunikat. A dzięki mówieniu tym samym językiem, szybciej zdobędziesz ich zaufanie i zwiększysz szanse na zainteresowanie Twoją marką, a ostatecznie na zakup Twoich produktów i usług. 

Jaki jest cel tej reklamy?

Kolejną podstawową rzeczą jest ustalenie, jaki cel chcesz osiągnąć za pomocą tej konkretnej reklamy? Trzeba zadać sobie to pytanie przed każdą kampanią reklamową. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak powinna wybrzmiewać Twoja reklama i jaką akcję ma podjąć osoba, która ją zobaczy. Takie wezwanie do działania trzeba zamieścić w tekście reklamy, aby Twój odbiorca wiedział, co ma teraz zrobić. 

Przykłady wezwania do działania (CTA):

  • Kup
  • Zapisz się
  • Pobierz
  • Sprawdź
  • Dowiedz się więcej
  • Wejdź na stronę…
  • Weź udział
  • Zadzwoń, napisz, wyślij zapytanie…

Pierwsze zdanie jest najważniejsze

Zapewne wiesz, że masz tylko 7 sekund, aby zbudować pożądane wrażenie na drugiej osobie. Podobnie jest w reklamie. Grafika przyciąga uwagę, to prawda, ale tekst też. Zwłaszcza jego początek. Od tych pierwszych słów zależy, czy wzbudzisz zainteresowanie swojego potencjalnego klienta. Dlatego wykorzystaj to pierwsze zdanie świadomie i efektywnie.

Jak? Po prostu wywołaj swoją grupę docelową! Możesz to zrobić pisząc o określonym problemie, z którym może się borykać, opisując jej cechy psychograficzne lub odwołując się do jej marzeń/ ambicji. Np. Marzysz o beztroskich chwilach spędzonych na skąpanych w słońcu plażach Oceanu Spokojnego? Chcesz znów móc nosić swoje ubrania sprzed ciąży? Czy wiesz, że znajomość języka chińskiego coraz częściej otwiera drzwi do wielu wymarzonych miejsc pracy?

Jakie są korzyści Twojego produktu / usługi

Zapewne większość osób pomyśli, że to oczywiste, że reklama powinna bardzo wyraźnie podkreślać korzyści wynikające z zakupu naszych produktów lub usług. I jest to fakt. Trzeba przedstawić te korzyści. Jednak, nie na samym początku i nie należy skupiać się tylko na nich. Ważniejsze są informacje wymienione w punkcie powyżej.

Korzyści trzeba zaprezentować konkretnym, jasnym i przystępnym językiem, tak aby nie pozostawiać wątpliwości w ich zrozumieniu. Wymień tylko te najważniejsze, najbardziej kluczowe, a nie wszystkie jakie tylko ta usługa/ produkt ma. Pamiętaj – najważniejsze jest to, czy klient zobaczy w ten reklamie 

Wizualna oprawa a skuteczność tekstu reklamowego na Facebooku

Czy tworząc posty organiczne na Facebooku, czy na Instagramie używasz emotikonek? Zapewne tak! Dobrą praktyką jest wykorzystywanie ich również w reklamach. Dzięki temu łatwo wpasują się w pozostałe treści, które Twoi odbiorcą widzą na swoim feedzie. Poza tym używając ich zmniejszasz dystans do swojej marki, a Twój tekst jest łatwiej przyswajalny.

Dodatkowo dbaj o to, aby cała treść była podzielona na konkretne paragrafy i stosuj punktory. To wszystko wpływa na to, czy Twoja reklama zostanie w ogóle przeczytana i zrozumiana.

Czy tekst jest zgodny z zasadami Facebooka?

Zanim popłyniesz z tekstami reklamowymi, zapoznaj się z regulaminem Facebooka dotyczącym reklam. Zrób to przed złożeniem zlecenia wyświetlania reklamy na platformach Meta. Podczas weryfikacji reklama jest sprawdzana i może się okazać, że pozornie według Ciebie bezpieczny tekst, jest niezgodny ze standardami społeczności Meta. Twoja reklama zostanie wówczas odrzucona. Wynika to z walki Meta z szerzeniem treści, które mogą powodować negatywne uczucia/odczucia lub zachowania oraz spowodować fizyczną szkodę. Facebook jest bardzo wrażliwy na tego typu zagrożenia i nadużycia. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami zasad zamieszczania reklam na stronie: Wprowadzenie do Standardów reklamowych | Centrum transparentności (fb.com).

Mam nadzieję, że ta wskazówki były pomocne. Od teraz możesz tworzyć  skuteczne teksty reklamowe zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy AI 🙂

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!