Jak zrobić pierwszą kampanię reklamową na Facebooku?
utworzone przez Magda | mar 9, 2023 | kampania reklamowa, media społecznościowe, promocja, reklama, sprzedaż, wizerunek | 0 komentarzy
Reklamę na Facebooku można zrobić łatwo i szybko poprzez opcję Promuj z poziomu strony. Jednak największy wybór możliwości reklamowych dostarcza Menedżer Reklam. Pierwsza kampania reklamowa na Facebooku jest jeszcze przed Tobą? To w tym artykule znajdziesz instrukcję, jak ją zrobić krok po kroku.
Planowanie działań reklamowych
Najważniejsze to mieć plan na kampanię reklamową. Szczególnie jeśli jest to pierwsza kampania na Facebooku. Plan nie musi być od razu perfekcyjny. Po prostu zastanów się, jaki chcesz osiągnąć cel. Czy zależy Ci na zwiększeniu znajomości Twojej marki, promowaniu wydarzenia, czy może na sprzedaży produktów? Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy udało Ci się zrealizować cele przy pomocy reklamy.
Określ grupę docelową
Czy znasz swoich odbiorców? Do kogo kierujesz swoją ofertę? Jaki jest profil Twojego idealnego klienta? Przed ustawieniem reklamy trzeba jasno określić, do kogo ma trafić jej treść. Dzięki temu dużo dokładniej ustawisz kampanię reklamową i uzyskasz najlepsze efekty.
Czas i budżet w kampaniach reklamowych na Facebooku
Jak długo powinna trwać kampania reklamowa na Facebooku? A to zależy. Między innymi – od celu (patrz punkt wyżej). Jeśli na przykład chcesz zwiększyć znajomość swojej marki, nie jest to działanie jednorazowe. Powinieneś mieć na stale włączoną reklamę, która cały czas będzie przyciągała nowe osoby do Twojej strony. Podobnie, jeśli Twoim celem jest sprzedaż produktów. Natomiast, kiedy chcesz rozpromować jakieś wydarzenie, zachęcić ludzi do zapisów na webinar, to reklamę ustawiasz – w zależności od skali wydarzenia, na trzy – dwa tygodnie wcześniej. Budżet Masz mały budżet? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z kampaniami reklamowymi na Facebooku i nie czujesz się jeszcze pewnie ? Zacznij od np. 5 złotych dziennie. To niewielki koszt. Dzięki temu pozbędziesz się stresu związanego z ryzykownym działaniem, stworzysz sobie komfortowe pole do nauki i popełniania błędów. A w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć budżet, jeśli tylko zaczniesz widzieć pozytywne efekty.
Ustawienia systemu reklamowego Facebooka
Zanim przystąpisz do części praktycznej, jaką jest przygotowanie kampanii reklamowej na Facebooku, musisz jeszcze ogarnąć kilka formalności. Po pierwsze, aby móc w ogóle myśleć o jakiejkolwiek reklamie, musisz mieć stronę na Facebooku. Wystarczy się zarejestrować na Facebooku i postępować zgodnie ze wskazówkami platformy.
Po drugie – skonfiguruj Menedżera Firmy. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać swoimi zasobami związanymi z prowadzeniem kampanii reklamowych. W tym miejscu będziesz np mógł nadać uprawnienia innym do prowadzenia kampanii reklamowych lub konta Twojej marki na Facebooku. Najpierw jednak podepnij do Menedżera Firmy swoją stronę. Następnie nadaj sobie uprawnienia administratora, aby móc nim zarządzać.
Postępując zgodnie ze wskazówkami Facebooka, stwórz konto reklamowe w Menedżerze Firmy. Następnie podepnij płatności pod konto reklamowe (wybierz wybraną metodę płatności za reklamy). Zainstaluj i skonfiguruj Piksel Meta (TUTAJ pobierz instrukcję). Aby móc kierować reklamy, do grupy osób, która już była na Twojej stronie (remarketing) trzeba podpiąć na Twojej stronie www tzw. Piksel Meta (dawniej piksel Facebooka). Dzięki temu Twoje reklamy będą bardziej skuteczne.
Kreacja reklamowa
Teraz czeka Cię najbardziej kreatywna część kampanii reklamowej. Znając swoją grupę docelową i jej upodobania, a także bazując na stylu marki, stwórz tzw. kreację reklamową. Jest to wizualna część Twojej reklamy, grafika/ zdjęcie i/ lub film, który użyjesz w kampanii reklamowej.
Co ma się na niej znaleźć? To co jest przedmiotem / celem Twojej reklamy. Produkt, usługa, wydarzenie? Pamiętaj również, aby dodać wezwanie do działania (CTA – Call to action), które wskaże odbiorcom, co powinni zrobić po zobaczeniu reklamy (np. komendę Zapisz się! – w przypadku reklamy udziału w wydarzeniu).
Dostosuj kreację do wymogów technicznych Facebooka. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki temu zwiększasz szanse, że Twoja reklama będzie się prawidłowo wyświetlać.
Przygotuj treść posta reklamowego. Kreacja reklamowa nie powinna zawierać zbyt dużo tekstu (maksymalnie 20%). Dlatego najważniejsze informacje dotyczące reklamowanego produktu powinieneś umieścić w treści posta reklamowego.
Przygotuj listę hashtagów.
Co? hashtagi na Facebooku? No właśnie, o co chodzi? W działaniach na Facebooku nie zauważyłam efektów używania hashtagów. Jednak liczne źródła (w tym brand24 Jak znaleźć popularne hashtagi na Facebooku [2022] | Brand24), przekonują, że warto je stosować w postach publicznych, ponieważ zwiększają zaangażowanie. Zamierzam lepiej przyjrzeć się temu tematowi w najbliższych miesiącach. W przypadku reklamy zalecam więc zastosowanie na próbę hashtagów. Taka decyzja na pewno nie pogorszy, jak już tylko zwiększy wyniki kampanii reklamowych. Myślę, że w przypadku Facebooka hashtagi pełnią bardziej wizerunkową rolę i mogą stać się istotnym elementem promocji.
Budowanie kampanii reklamowej na Facebooku
Kiedy już wszystkie poprzednie punkty zostały spełnione, pozostaje już tylko ustawić kampanię w systemie reklamowym facebooka. W tym celu trzeba przejść z poziomu Meta Business Suit do Menedżera Reklam. Możesz też zrobić “szybką” reklamę korzystając z opcji Promuj z poziomu strony (Sposoby promowania na Facebooku – BiznesMarketingZone (magdalenazdunek.com)). Wracając do Menedżera Reklam. Tworzenia kampanii reklamowej składa się w tym przypadku z trzech etapów.
1 etap: Kampania Najpierw trzeba wybrać nazwę kampanii, która będzie ją odróżniała od innych, które będziesz prowadzić. Przede wszystkim pomyśl o tym, czego dotyczy i do kogo jest kierowana.
Cel kampanii To jest bardzo ważna część całej kampanii. Co chcesz osiągnąć? Jaki ostateczny efekt uzyskać? Czy chcesz zwiększyć rozpoznawalność marki? Zebrać chętnych na webinar? A może zwiększyć sprzedaż ebooka? W tym miejscu wybierasz odpowiedni cel kampanii. (Opcjonalnie na tym etapie możesz też zdecydować się o zrobieniu drugiej testowej wersji kampanii tzw. Test AB).
2 etap: Zestaw Reklam W ramach jednej kampanii reklamowej możesz utworzyć kilka zestawów reklam. Po co? Bo na przykład chcesz bardziej spersonalizować reklamę i inny zestaw pokazać kobietom, a inny mężczyznom, jeśli obie grupy są ważne dla Twojej marki. Nadaj odpowiednie nazwy zestawom, które będą je od siebie odróżniać. Następnie ustaw budżet, który chcesz przeznaczyć na kampanię i jej harmonogram.
Ustaw Grupę docelową Jeśli znasz swoją grupę docelową, to ten etap powinien Ci pójść sprawnie. Korzystając z podpowiedzi Facebooka, wybierz poszczególne grupy osób, do których chcesz skierować dany zestaw reklamowy.
Wybierz Umiejscowienia Ty wybierasz, gdzie ma się pojawić reklama. Możesz ją ustawić nie tylko w różnych miejscach platformy Facebook, ale też na Instagramie i w powiązanych aplikacjach (np. Messenger, czy Whatsapp). Warto testować, które umiejscowienia są najskuteczniejsze w przypadku Twojej kampanii.
Etap 3: Reklama Zakładając, że przygotowałeś już wcześniej kreację reklamową, na tym etapie przechodzisz płynnie przez kolejne kroki, które podpowiada Facebook. Wybierz format reklamy (grafika i/lub wideo), a następnie zaciągnij materiały reklamowe. Dodaj stworzone wcześniej teksty reklamowe. Sprawdź poprawność przygotowanej kampanii i wreszcie opublikuj swoją pierwszą reklamę na Facebooku!
Ocena kampanii – analiza wyników
Opublikowałeś kampanię? Gratulacje! Twoja pierwsza kampania na Facebooku jest już ustawiona i aktywna! To jeszcze jednak nie koniec. Kampania reklamowa to żywy organizm, który ewoluuje. W początkowym etapie Facebook “uczy się”, aby dostarczyć Ci jak najlepsze wyniki. Jednak nie musisz siedzieć z założonymi rękami. Możesz reagować i zmienić ustawienia swojej reklamy.
Jednak UWAGA! Nie edytuj wyników kampanii przez co najmniej 14 dni (w jej ramach musi zostać wykonanych ok. 50 zdarzeń). Tyle mniej więcej czasu potrzebuje Facebook, aby się jej nauczyć. Oceń poziom realizacji celów kampanii. Jeśli uważasz, że wyniki nie spełniają Twoich oczekiwań – dokonaj zmian. Może to być nowa wersja kreacji reklamowej, a może inna treść posta reklamowego? Która z testowych kampanii wypadła lepiej? Wyciągnij wnioski – co można zrobić lepiej następnym razem? Do dzieła!
Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.
Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!
Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!