Jakie są podstawowe działania SEO dla strony marki?
Co to jest SEO? Jakie są korzyści SEO? Czy mogę prowadzić podstawowe działania SEO samodzielnie? Jakie są najważniejsze działania SEO?
Czy wiesz, że 93% doświadczeń online związanych z marką zaczyna się w wyszukiwarkach? A może spotkałeś się ze stwierdzeniem, które mówi, że jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje? A jakie ma to przełożenie na biznes online? Ogromne. Bo jeśli klient nie znajdzie Cię pod wyszukiwaną frazą na pierwszej stronie, to raczej od Ciebie nie kupi. Dlatego tak istotne dla Twojego biznesu jest prowadzenie chociaż podstawowych działań SEO.
Ponad 90% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Dlatego na potrzeby tego artykułu będę się odnosiła do tej właśnie wyszukiwarki.
Co to jest SEO?
SEO, czyli Search Engine Optimisation oznacza po prostu optymalizację pod silniki wyszukiwarek. Są to działania, jakie trzeba wykonać z kodem strony, jej treściami oraz funkcjonowaniem, aby wypozycjonować ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Czyli tak naprawdę, aby być bardziej widocznym dla potencjalnych klientów.
Efektem dobrze prowadzonych działań SEO jest obecność na pierwszej stronie wyszukiwarki, czyli w TOP 10. TOP 10, to tzw. wyniki organiczne wyświetlane tuż pod pozycjami płatnymi.
Dlaczego warto prowadzić działania SEO?
- Wzrost ruchu na www
Jeśli dobrze prowadzisz najważniejsze działania SEO, to Twoja strona jest wyżej indeksowana przez roboty Googla. Dzięki temu wyświetla się wyżej. A to z kolei oznacza, że potencjalny klient szybciej zobaczy link do Twojej strony. Jak już dobrze się domyślasz, to potencjalnie oznacza większą sprzedaż (potencjalnie, bo o sukcesie sprzedaży zadecyduje ostatecznie Twoja oferta. Ale to jest temat na inny artykuł). - Buduje rozpoznawalność marki
Obecność Twojej strony w wyszukiwarce buduje też większą świadomość marki. Wpisując konkretne frazy, użytkownikowi zostaje wyświetlona lista adresów URL, które odpowiadają szukanemu słowu kluczowemu. W ten sposób potencjalny klient podświadomie skojarzą nazwę Twojej firmy z produktem/usługą, której szuka. - Wysoki poziom zaufania użytkowników.
Na samej górze wyszukiwarek są wyświetlane pozycje płatne, czyli reklamy. Łatwo je poznać po etykietach (Reklama, Sponsorowane). Następnie są widoczne wyniki organiczne. Część osób nie ufa reklamom i celowo pomija pozycje płatne, przechodząc od razu do wyników organicznych.
Poza tym według Advanced Web Ranking ponad 31,7% osób klika na pierwszą pozycję. Sporo prawda? Niemal jedna trzecia wszystkich wyszukujących użytkowników. Dlatego długofalowo warto zadbać o widoczność w wynikach organicznych. - Konkurencja prowadzi SEO
Jeśli nie wierzysz, sprawdź sam! Przejdź do swojej wyszukiwarki i wpisz słowa kluczowe związane z Twoim biznesem. Coraz więcej firm chce prowadzić chociaż podstawowe działania SEO.
Czy mogę sam prowadzić działania SEO?
TAK!!! Zdecydowanie możesz prowadzić najważniejsze działania SEO samodzielnie. Myślę, że nawet powinieneś. Nie tylko dlatego, że tak jest taniej. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci zrozumieć funkcjonowanie i wartość SEO. Oprócz tego pomoże Ci to przy wyborze partnera, jeśli będziesz zlecał SEO na zewnątrz. Będziesz też lepiej komunikował się z podwykonawcą, weryfikował jego działania oraz szybciej osiągał efekty.
Poza tym, wbrew opiniom SEO wcale nie jest trudne ani czasochłonne. A to, co zrobisz od razu, na początku działania Twojej strony www, cały czas będzie procentować. Im dłużej tego typu działania będą funkcjonowały na Twojej stronie, tym lepiej będziesz się pozycjonować (Trochę jak z winem, im dłużej leży tym jest lepsze).
Jakie są podstawowe działania SEO?
- Szybkość strony
Jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy zarabiał więcej, zadbaj o szybkość swojej witryny internetowej. Każde nawet 1-sekundowe opóźnienie ładowania się strony zniechęca Twoich potencjalnych klientów, którzy nie lubią marnować czasu i uciekają z takiego miejsca. Według HubSpot każda sekunda opóźnienia oznacza około 7% mniejszą konwersję.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy problem długiego ładowania strony dotyczy Twojej witryny, możesz skorzystać z darmowych narzędzi, które sprawdzą to za Ciebie np. Google Speed Page albo Pingdom - Responsywność
Czy Twoja strona jest dostosowana do działania na urządzeniach mobilnych? Chodzi o to, czy wszystkie treści są dobrze wyświetlane na smartfonach lub tabletach? Liczba osób korzystających z internetu w telefonach stale rośnie. To się nie zmieni. Dlatego Google stworzył specjalny indeks, który ocenia strony według schematu “mobile-first”. - Tematyczne treści
Im więcej szczegółów jesteś w stanie zaprezentować tworząc wiele postów w ramach jednego tematu, tym lepiej pozycjonowana jest Twoja strona. Jesteś w ten sposób nagradzany za swoją ekspertyzę. Odwrotny efekt ma miejsce, kiedy opisujesz ogólnie wiele przypadkowych tematów i nie zagłębiasz się w żaden z nich. - Długość nazw URL
Zadbaj o to, aby adresy URL Twoich artykułów były krótkie i zrozumiałe. To również wpływa na Twoją pozycję w rankingu. Im krócej tym lepiej. - Długość artykułów
Im dłuższe tworzysz treści, tym otrzymujesz więcej udostępnień w SoMe oraz Twoja strona jest lepiej oceniana. Najlepsze noty otrzymują posty o długości od 2500 do 10000 znaków ze spacjami. - Linki zwrotne
To bardzo istotny czynnik dla Twojego pozycjonowania. Linki zwrotne to inaczej linki, które prowadzą do Twojej strony z innych źródeł. Mają one dużo większe znaczenie niż inne działania SEO na Twojej stronie. - Certyfikat SSL
Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych rzeczy, na którą zwracają użytkownicy. Jeśli posiadasz certyfikat SSL, adres Twojej strony zaczyna się od “HTTPS”. W przeciwnym razie, wchodząc w interakcję z Twoją witryną, internauci dostaną ostrzeżenie, że nie jest ona godna zaufania. Dlatego uważam, że wdrożenie tego certyfikatu jest podstawowym działaniem SEO.
Zacznij prowadzić główne działania SEO
Wiesz już, na czym polega SEO i że jest niezwykle ważne dla Twojej marki online. Nie tylko pod kątem rozpoznawalności. Dzięki niemu zwiększysz sprzedaż swoich produktów i usług. Zacznij swoje działania SEO od podstaw zaprezentowanych w tym artykule. Do dzieła!
Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.
Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!
Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!
To może Cię zainteresować: