Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Misja firmy to nie jest ładnie brzmiące i modne stwierdzenie. Ale absolutna konieczność, która powinna stanowić część strategii firmy. Jednak czym jest misja firmy i jak ją poprawnie stworzyć, aby wyróżnić się wśród konkurencji?

Misja firmy to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy?

3 powody, dla których warto mieć misję firmy:

 1. Pomaga wyróżnić się na rynku i przyciągnąć lojalnych klientów, którzy identyfikują się z wartościami firmy.
 2. Pomaga określić strategię i cele długoterminowe firmy, a także podejmować lepsze decyzje biznesowe.
 3. Pomaga komunikować się z partnerami i budować zaufanie i wizerunek firmy.

Jak napisać dobrą misję firmy?

Aby ruszyć z miejsca i stworzyć odpowiednią misję firmy trzeba do tego podejść strategicznie. W tym celu wykonaj kilka kroków:

– Zrób analizę SWOT firmy, czyli określ jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia na rynku.

– Zdefiniuj grupę docelową firmy, czyli określ, kto jest jej potencjalnym klientem, jakie ma potrzeby, oczekiwania i preferencje.

– Określ unikalną propozycję wartości firmy (unique value proposition), czyli to, co możesz zaoferować swoim klientom, w jaki sposób rozwiązujesz ich problemy i jak wyróżniasz się od konkurencji. To taka krótka obietnica korzyści, które jest w stanie zapewnić tylko Twoja marka określonemu typowi klienta. 

– Zdefiniuj wartości firmy, czyli określ, co jest dla niej najważniejsze, jakie są jej zasady i standardy działania.

– Zbierz informacje z rynku od klientów i partnerów biznesowych, aby dowiedzieć się, co myślą o Twojej firmie i czego od niej oczekują.

– Zredaguj misję firmy w formie jednego lub dwóch zdań, używając prostego i konkretnego języka, który oddaje istotę i charakter firmy.

– Zweryfikuj misję pod kątem jej trafności, spójności i atrakcyjności dla odbiorców.

– Zaprezentuj misję firmy w widocznym miejscu na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w materiałach promocyjnych.

Przykład dobrej misji firmy:

“Naszą misją jest inspirować i wspierać ludzi do odkrywania świata poprzez oferowanie najwyższej jakości usług turystycznych opartych na indywidualnych potrzebach i marzeniach naszych klientów.”

Taka misja firmy pokazuje:

Kim jest firma: inspiratorem i wsparciem dla podróżujących.

Czym się zajmuje: oferuje usługi turystyczne.

Dla kogo pracuje: dla ludzi, którzy chcą odkrywać świat.

W jaki sposób działa: dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i marzeń klientów.

Jaką ma unikalną propozycję wartości: najwyższą jakość usług turystycznych.

Przykłady misji popularnych marek:

Nike: „To bring inspiration and innovation to every athlete in the world” – „Przynosić inspirację i innowację każdemu sportowcowi na świecie”1.

Starbucks: „To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time” – „Inspirować i pielęgnować ludzkiego ducha – jedną osobę, jeden kubek i jedną dzielnicę na raz”1.

IKEA: „To create a better everyday life for the many people” – „Tworzyć lepsze życie codzienne dla wielu ludzi”1.

Jeśli chodzi o moją misję marki to brzmi ona następująco: 

Chcę pomóc właścicielom małych biznesów osiągać cele biznesowe świadomie i efektywnie. Aby uwierzyli we własne siły i przejęli kontrolę nad swoimi działaniami online bez strachu przed technikaliami, a mając do dyspozycji swoją chęć rozwoju i ciekawość świata! Dzięki wiedzy są bardziej świadomi i mogą podejmować lepsze, bardziej efektywne decyzje biznesowe!

Jak widzisz, misja firmy powinna odzwierciedlać jej cel, wartości i kierunek działania. Powinna być krótka, zwięzła i inspirująca. Powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy?

Mam nadzieję, że mój artykuł ci się podobał. Teraz czas wziąć się do pracy i stworzyć Twoją misję firmy! Zastosuj się do powyższych wskazówek i określ swoje DLACZEGO 😊

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jeśli chcesz dobrze poznać swoją grupę docelową potrzebna Ci persona. Dzięki jej określeniu będziesz w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców I będziesz mieć lepsze efekty swoich działań marketingowych. Ale jak stworzyć personę dla swojej marki? Spróbuję to wyjaśnić w poniższym artykule 😉

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Można powiedzieć, że persona oznacza wyższy stopień znajomości naszego odbiorcy. Bo oprócz standardowych kryteriów demograficznych (wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania) poznajemy wiele innych specyficznych szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. To właśnie dzięki określeniu persony poznajemy prawdziwego człowieka, który za nią stoi i ma potencjał na stanie się naszym klientem.

Jak określić cechy persony?

Aby stworzyć obraz konkretnej persony, musimy przyjrzeć się jej specyficznym cechom demograficznym i psychograficznym. Najlepiej podejść do tego zadając sobie pytania o konkretne cechy. 

 1. Jak się nazywa? Możesz jej nadać wymyślone imię i nazwisko, aby lepiej ją sobie wyobrazić. Możesz dodać przykładowe zdjęcie. 
 2. Jakie ma cechy demograficzne: konkretny wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
 3. W jakiej działa branży i na jakim stanowisku?
 4. Jakiego języka, na co dzień używa: słownictwo związane z branżą, w której działa
 5. Jakie są jej zwyczaje i zachowania? Spróbuj sobie wyobrazić, jak wygląda typowy dzień Twojej persony? Co lubi robić? Jak długo pracuje? Co robi w wolnym czasie?
 6. Jakie ma marzenia i aspiracje,  wartości i potrzeby?
 7. Jakie problemy i obawy ma Twoja persona?

Po co tworzyć personę?

Znając cechy demograficzne swojej grupy docelowej, możesz poprawnie ustawić reklamę np. na Facebooku, czy Instagramie. W menedżerze reklam Meta, krok po kroku wybierzesz odpowiednie cechy, które pomogą pokazać reklamę preferowanej grupie osób. 

Jednak dopiero stworzenie persony pozwoli nam użyć odpowiednich argumentów i języka, który idealnie trafi w potrzeby tej grupy. W ten sposób lepiej wykorzystasz potencjał reklamowy. 

Jakie są pozostałe korzyści wynikające z określenia persony:

 • Lepsza znajomość szczegółowych cech grupy docelowej np. nawyków zakupowych, zwyczajów i zachowań,
 • Wiedza o konkretnych problemach, potrzebach, marzeniach i obawach naszych odbiorców,
 • Możliwość stworzenia reprezentanta grupy – konkretnej osoby, która faktycznie istnieje – prawdziwego człowieka,
 • Segmentacja różnych typów klientów, do których chcesz dotrzeć – możesz stworzyć kilka person, 
 • Przygotowanie oferty, która lepiej odpowiada na potrzeby danej grupy docelowej,
 • Optymalizacja wszystkich działań marketingowych – kierowanych do bardzo konkretnie określonej grupy,
 • Większy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe (ROI)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania grupy docelowej, a także roli persony w procesie zakupowym, przeskocz do mojego wcześniejszego artykułu >>> Jak określić grupę docelową

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Po co mi strategia marketingowa firmy? (definicja, elementy, przykłady) #1

Co to jest strategia marketingowa? Czy każdy biznes jej potrzebuje? Co zawiera strategia marketingowa? I czy można odnieść sukces działając bez niej?

Mogłabym nazwać ten artykuł: „Jak ugryźć temat strategii marketingowej?”. Albo, „Jak rozłożyć strategią marketingową na czynniki pierwsze?”. A może jeszcze bardziej dosadnie „Jak oddemonizować strategię marketingową?” (!). Na pewno wiele osób byłoby wdzięcznych za tak precyzyjne ujęcie tematu i oczekiwałoby odczucia ulgi po przeczytaniu tego materiału. (Ulgę jestem w stanie zagwarantować, jednak STRATEGIĘ na ten artykuł mam inną :).

Samo słowo „strategia” może brzmieć poważnie i odstraszać wiele osób. Może też kojarzyć się z czymś trudnym, złożonym i pracochłonnym. A może nawet zarezerwowanym dla dużych biznesów, korporacji? Ale czy naprawdę tak jest? Czy zbudowanie strategii kosztuje Cię tak dużo wysiłku? I czy jesteś w stanie sam ją stworzyć? Czy może potrzebujesz wsparcia w postaci kilkuosobowego (i drogiego) zespołu specjalistów? Czy to się w ogóle opłaca? Po co mi ta cała strategia?

Pytań i wątpliwości pojawia się wiele. W dodatku z przeprowadzonego w 2021 r. „Badania strategii marketingowej w firmach* (BUZZcenter) wynika, że blisko połowa polskich firm, w ogóle nie ma strategii marketingowej, co ma negatywny wpływ na ich rozwój. Tymczasem naprawdę, nie ma się czego bać. Wręcz przeciwnie – budowanie strategii dla swojego biznesu może okazać się naprawdę bardzo kreatywnym i inspirującym zadaniem. Chodzi przecież o Twój biznes, Twoje cele, ambicje i marzenia. Osobiście bardzo podoba mi się pojęcie strategii. Doceniam też jej kluczową rolę w marketingu i prowadzeniu biznesu. Dlatego chciałabym Cię przekonać, że to naprawdę fajny i wartościowy temat.

Do dzieła!

*na podstawie raportu „Ogólnopolskie badanie strategii marketingowej w firmach”.

Co to jest strategia marketingowa?

Przede wszystkim strategia marketingowa to jasny plan działania, służący do realizacji Twoich celów biznesowych przy uwzględnieniu odpowiednio dobranych narzędzi marketingowych. Ma on przenieść Twój biznes z punktu A do punktu B. Jest to drogowskaz, mapa, konkretne kroki i założenia na drodze do osiągnięcia sukcesu.

Dlatego zastanówmy się jeszcze raz: czy każdy biznes potrzebuje strategii marketingowej? A może inaczej: jak można działać bez planu? Lee Bolman, amerykański autor książek i mówca motywacyjny ujmuje to tak: „Wizja bez strategii pozostaje iluzją”. Czy Twój biznes jest iluzją? Czy Twoje cele są realne?

Myślę, że już po wyjaśnieniu definicji strategii możemy stwierdzić, że każdy biznes niezależnie od wielkości i charakteru potrzebuje strategii marketingowej, aby osiągnąć sukces.

Korzyści strategii marketingowej

Dlaczego jeszcze warto przygotować strategię marketingową firmy? Poznaj wszystkie korzyści jej posiadania.

Jasny plan działania
Jak już wspomniałam wcześniej, strategia to sprecyzowany plan zawierający konkretne, przemyślane kroki do realizacji Twoich celów. Dzięki temu unikasz działania w chaosie, bo zawsze wiesz, co i kiedy należy robić. Strategia zapewnia Ci spokój i bezpieczeństwo funkcjonowania, bo pokazuje Ci, gdzie się znajdujesz i czego się możesz spodziewać. Działasz zgodnie z planem.

Motywacja
Wiedząc, jakie kolejne kroki należy zrobić, dajesz sobie motywację do pracy i jednocześnie konsekwentnie realizujesz plan. A to z kolei przybliża Cię do spełnienia Twoich celów biznesowych. I o to właśnie chodzi!

Efektywne wykorzystanie budżetu
Poprzez przemyślaną strategię ograniczasz ryzyko nietrafionych decyzji. To dotyczy zwłaszcza tak istotnej kwestii, jaką jest budżet. Jeśli zbadałeś rynek, wiesz jakie płatne działania reklamowe należy podjąć. Rozumiesz, na jakim etapie są one konieczne i jakich spodziewać się wydatków. Dzięki temu uchronisz się przed wyrzucaniem pieniędzy w błoto i wydasz tylko to, co w danym czasie zaplanowałeś.

Świadome decyzje
Dzięki przeprowadzonej w ramach strategii analizie rynku i badaniu konkurencji postępujesz bardziej przemyślanie. Poznajesz zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojej firmy. Wiesz też, kim jest Twój klient (grupa docelowa), jakie ma problemy i czego potrzebuje. Na tej podstawie możesz się lepiej wpasować w rynek i zwiększyć sprzedaż swoich produktów lub usług.

Czy wiesz już, po co Ci strategia marketingowa? Jak myślisz, czy warto ją posiadać? A może jednak uważasz, że dasz sobie radę bez niej? Znany amerykański przedsiębiorca Jim Rohn twierdzi, że „Sukces to 20% umiejętności i 80% strategii. Możesz wiedzieć, jak odnieść sukces, ale ważniejsze jest, jaki masz plan, aby go osiągnąć ?”. Zgadzam się z tymi słowami w 100 procentach!

Elementy strategii marketingowej

Aby lepiej zrozumieć, na czym dokładnie polega strategia marketingowa, z czego się składa i jak ją zbudować, przyjrzyjmy się jej poszczególnym elementom.

Badanie rynku

Myślę, że pierwszym i najważniejszym krokiem w budowaniu strategii jest dokładna analiza rynku (tzw. market research). Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda rynek, czego potrzebują Twoi potencjalni klienci i gdzie w tym wszystkim jest przestrzeń na Twój produkt lub usługę. Badanie pomoże Ci zrozumieć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne czynniki, które mogę wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Na tej podstawie będziesz w stanie ustalić, jaki przekaz powinna nieść Twoja marka, jakie medium będzie najlepsze, jakie pozycjonowanie należy osiągnąć, aby dotrzeć do właściwego segmentu? Zastanów się, co Cię wyróżnia na tle konkurencji, jakimi dysponujesz zasobami? W jakich mediach społecznościowych działa konkurencja? Jaki prowadzi akcje promocyjne?
Jeśli przyłożysz się do rzetelnej analizy, łatwiej będzie Ci ustalić, w jakim miejscu się znajdujesz, i jakie są możliwości i luki na rynku, które możesz wypełnić.

Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jak duża jest Twoja konkurencja, albo w jak małej niszy działasz. Istotne jest to czy Twoja marka jest autentyczna i czy rozwiązujesz konkretny problem swojej grupy docelowej.

Cele

Przed Tobą jeden z najfajniejszych elementów strategii marketingowej (przynajmniej według mnie :). CELE. Zacznij od ustalenia strategicznego celu dla swojej działalności. Jaki jest Twój główny kierunek działania? Co tworzysz, co sprzedajesz? Zastanów się nad misją swojej działalności, wizją i wartościami. To element, który wyróżni Cię na rynku i pomoże zbudować autentyczność. Pomyśl, dlaczego Twój biznes jest ważny, co może dać innym? Działając z misją, będziesz mieć większą motywację, zyskasz zaufanie swojej niszy, a sukces przyniesie Ci znaczną satysfakcję.
Następnie ustal, jakie konkretne cele marketingowe chcesz osiągnąć? Czy wspierają one osiągnięcie celu strategicznego Twojego biznesu? Pamiętaj, że każdy cel powinien mieć przypisane konkretne miary. W ten sposób zweryfikujesz poziom realizacji i efektywność podjętych działań. Przykładami celów marketingowych może być określona liczba zapisów do Twojego newslettera, udział w targach branżowych, lub wzrost sprzedaży konsultacji online.

Grupa docelowa

Kolejnym elementem strategii marketingowej jest grupa docelowa. Tworzy ją grono osób o podobnych cechach i zainteresowanych zakupem Twoich produktów lub usług (to Twoi klienci!). Dotrzesz do nich poprzez odpowiednio dobrane działania marketingowe. O jakich mówimy cechach? Możemy przyjąć kilka kryteriów, aby je znaleźć:

 • Demograficzne (wiek, płeć, stan cywilny, wykształcenie, dochód),
 • Geograficzne (miejsce zamieszkania, kultura, język),
 • Behawioralne (działania wykonane na stronie www, w sklepie, w aplikacji),
 • Psychograficzne (wartości, styl życia, zainteresowania, opinie)

Teraz zastanów się, co charakteryzuje Twojego idealnego klienta?

Jeśli jesteś nauczycielem języka obcego, to mogą nim być ambitni rodzice dzieci w wieku szkolnym, z wyższym wykształceniem i dochodami, którym zależy na podniesieniu umiejętności językowych swoich pociech.
Jeśli sprzedajesz naturalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe dla kobiet, to Twoją grupą docelową są wykształcone kobiety w wieku 30+, zainteresowane naturalnymi metodami dbania o swoje ciało.

Kanały komunikacji marketingowej

Gdy już znasz profil swojego klienta czas pomyśleć, jakimi kanałami marketingowymi możesz do niego dotrzeć? Takie kanały możemy podzielić na online i offline.

Kanały online:


 • Strona www
 • Blog
 • Sklep
 • Media społecznościowe
 • SEO
 • Newsletter
 • Google Ads
 • Wideo
 • Webinar

Kanały offline:

 • TV
 • Radio
 • Prasa
 • Outdoor (zewnętrzne banery wielkoformatowe, reklamy mobilne)
 • Ulotki, broszury, katalogi
 • Wydarzenia stacjonarne, targi, konferencje
 • SMSy

Sporo tego, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że Twoja marka nie musi być w każdym z tych kanałów 🙂 Zrób rozeznanie i dowiedz się, gdzie są Twoi klienci?

Wybierz 2-3 kanały, które będziesz rozwijać na 100%.

Możesz też wybrać na początek najbardziej ogólną opcję i skupić się na rozwijaniu strony internetowej/bloga/wybranego kanału społecznościowego oraz newslettera. To będzie dobry start. Ale pamiętaj, najważniejsze jest, abyś był regularny w swoich działaniach.

Plan marketingowy

Po zbadaniu rynku i grupy docelowej, ustaleniu celów i wyborze kanałów komunikacji, nadchodzi czas na zbudowanie planu marketingowego. Plan marketingowy powinien być realny, konkretny i uwzględniać wszystkie wspomniane wcześniej elementy strategii. Powinien też zawierać poszczególne kroki prowadzące do realizacji Twojego celu strategicznego oraz celów pobocznych.

Przemyśl, jakie działania marketingowe wesprą realizację poszczególnych celów biznesowych, które ustaliłeś na początku? Powiedzmy, że Twoim celem jest zbudowanie wizerunku eksperta. Jakie możesz podjąć działania, aby osiągnąć ten cel? Np. regularnie publikować eksperckie artykuły na swoim blogu, wydać ebook, lub wziąć udział w branżowej konferencji, lub warsztatach. 

Następnie dowiedz się, jaki jest koszt tych działań – ustal budżet. Może będziesz potrzebował skorzystać z pomocy grafika, lub copywrittera, albo zrobić płatną kampanię reklamową? Zdobądź kilka wycen i uwzględni je w planie.

Ile to potrwa?

Przeanalizuj, ile czasu zajmie przeprowadzenie poszczególnych działań? Ile czasu potrzebuje grafik, jak długo może potrwać napisanie ebooka?

Zacznij działać!

„Wizja i strategia nie wystarczą. Długoterminowym kluczem do sukcesu jest realizacja. Każdego dnia. Codziennie.”
Richard M. Kovacevich

Zbierz wszystkie informacje i zbuduj ambitny, ale jednocześnie realny i konkretny plan działania, który będziesz w stanie wdrożyć. Bo nawet najbardziej profesjonalnie przygotowana strategia marketingowa nie przybliży cię do osiągnięcia Twoich celów, jeśli nie będziesz jej konsekwentnie realizować.

Mam nadzieję, że już wiesz, że strategia jest Ci niezbędna. Dzięki niej nie kręcisz się w kółko, ale wiesz, co robić, jakie masz cele, jakie działania musisz wykonać dzisiaj, za tydzień, w przyszłym miesiącu. Strategia wypełnia lukę między tym, gdzie Twoja firma jest obecnie, a tym, gdzie chcesz, aby była wkrótce.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!