Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Misja firmy to nie jest ładnie brzmiące i modne stwierdzenie. Ale absolutna konieczność, która powinna stanowić część strategii firmy. Jednak czym jest misja firmy i jak ją poprawnie stworzyć, aby wyróżnić się wśród konkurencji?

Misja firmy to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy?

3 powody, dla których warto mieć misję firmy:

  1. Pomaga wyróżnić się na rynku i przyciągnąć lojalnych klientów, którzy identyfikują się z wartościami firmy.
  2. Pomaga określić strategię i cele długoterminowe firmy, a także podejmować lepsze decyzje biznesowe.
  3. Pomaga komunikować się z partnerami i budować zaufanie i wizerunek firmy.

Jak napisać dobrą misję firmy?

Aby ruszyć z miejsca i stworzyć odpowiednią misję firmy trzeba do tego podejść strategicznie. W tym celu wykonaj kilka kroków:

– Zrób analizę SWOT firmy, czyli określ jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia na rynku.

– Zdefiniuj grupę docelową firmy, czyli określ, kto jest jej potencjalnym klientem, jakie ma potrzeby, oczekiwania i preferencje.

– Określ unikalną propozycję wartości firmy (unique value proposition), czyli to, co możesz zaoferować swoim klientom, w jaki sposób rozwiązujesz ich problemy i jak wyróżniasz się od konkurencji. To taka krótka obietnica korzyści, które jest w stanie zapewnić tylko Twoja marka określonemu typowi klienta. 

– Zdefiniuj wartości firmy, czyli określ, co jest dla niej najważniejsze, jakie są jej zasady i standardy działania.

– Zbierz informacje z rynku od klientów i partnerów biznesowych, aby dowiedzieć się, co myślą o Twojej firmie i czego od niej oczekują.

– Zredaguj misję firmy w formie jednego lub dwóch zdań, używając prostego i konkretnego języka, który oddaje istotę i charakter firmy.

– Zweryfikuj misję pod kątem jej trafności, spójności i atrakcyjności dla odbiorców.

– Zaprezentuj misję firmy w widocznym miejscu na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w materiałach promocyjnych.

Przykład dobrej misji firmy:

“Naszą misją jest inspirować i wspierać ludzi do odkrywania świata poprzez oferowanie najwyższej jakości usług turystycznych opartych na indywidualnych potrzebach i marzeniach naszych klientów.”

Taka misja firmy pokazuje:

Kim jest firma: inspiratorem i wsparciem dla podróżujących.

Czym się zajmuje: oferuje usługi turystyczne.

Dla kogo pracuje: dla ludzi, którzy chcą odkrywać świat.

W jaki sposób działa: dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i marzeń klientów.

Jaką ma unikalną propozycję wartości: najwyższą jakość usług turystycznych.

Przykłady misji popularnych marek:

Nike: „To bring inspiration and innovation to every athlete in the world” – „Przynosić inspirację i innowację każdemu sportowcowi na świecie”1.

Starbucks: „To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time” – „Inspirować i pielęgnować ludzkiego ducha – jedną osobę, jeden kubek i jedną dzielnicę na raz”1.

IKEA: „To create a better everyday life for the many people” – „Tworzyć lepsze życie codzienne dla wielu ludzi”1.

Jeśli chodzi o moją misję marki to brzmi ona następująco: 

Chcę pomóc właścicielom małych biznesów osiągać cele biznesowe świadomie i efektywnie. Aby uwierzyli we własne siły i przejęli kontrolę nad swoimi działaniami online bez strachu przed technikaliami, a mając do dyspozycji swoją chęć rozwoju i ciekawość świata! Dzięki wiedzy są bardziej świadomi i mogą podejmować lepsze, bardziej efektywne decyzje biznesowe!

Jak widzisz, misja firmy powinna odzwierciedlać jej cel, wartości i kierunek działania. Powinna być krótka, zwięzła i inspirująca. Powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy?

Mam nadzieję, że mój artykuł ci się podobał. Teraz czas wziąć się do pracy i stworzyć Twoją misję firmy! Zastosuj się do powyższych wskazówek i określ swoje DLACZEGO 😊

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jak zrobić audyt Strony na Facebooku?

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak działa Twoja strona na Facebooku, warto zrobić audyt. Audyt konta jest ważnym krokiem w strategii marketingowej, który pozwala ocenić efektywność Twojej Strony na tej platformie społecznościowej. Przeprowadzenie audytu pomoże Ci określić obszary do poprawy i ukierunkować swoje działania, aby osiągnąć lepsze wyniki. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić audyt profilu na Facebooku. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czy wykorzystujesz wszystkie możliwości swojej strony.

Wykorzystaj potencjał ustawień Strony

Jeśli dodasz więcej szczegółowych informacji, może to zachęcić większą liczbę osób do nawiązania z Tobą kontaktu. Upewnij się, że Strona firmy jest poprawnie skonfigurowana. Facebook podpowiada Ci, co możesz zrobić poprzez Asystenta konfiguracji.
Czy wszystkie sugerowane informacje, takie jak

  • nazwa Strony,
  • kategoria,
  • dane kontaktowe,
  • opis firmy
  • godziny otwarcia

są uzupełnione i aktualne?

Dodaj przycisk działania do Strony np. – wezwanie / zachęcenie do kontaktu. To zaktywizuje użytkowników. W opisie umieść link do swojej strony internetowej oraz innych profilów społecznościowych.

Audyt wizualny

Wstaw swoje grafiki we wszystkie możliwe proponowane miejsca. Sprawdź, czy zdjęcie profilowe (avatar) jest profesjonalne i czy odzwierciedla wizerunek Twojej marki. Określ, czy obraz w tle jest atrakcyjny i czy dobrze reprezentuje markę, jej produkty lub aktualną ofertę.
Jeśli masz albumy zdjęć, upewnij się, że są one odpowiednio zorganizowane i zawierają wysokiej jakości obrazy.
Dbaj o spójność. Pilnuj, aby publikowane elementy graficzne były zgodne z kolorami Twojej marki.

Audyt treści

Przyjrzyj się treściom, które publikujesz na swoim koncie firmowym. Sprawdź, czy są one zgodne z wartościami i misją Twojej marki. Oceń jakość treści pod kątem merytoryczności, oryginalności i przydatności dla Twojej grupy docelowej.

Pamiętaj też o zachowaniu stylu Twojej marki w przypadku treści na Stronie. Chodzi nie tylko o użycie odpowiednich kolorów, symboli, czy sloganów. Mam na myśli także styl komunikacji, ton i język, który stosujesz w swoich innych kanałach komunikacji. Użytkownik przechodząc z jednego kanału do drugiego powinien mieć pewność, że jest we właściwym miejscu, które na pewno należy do Twojej marki.
Upewnij się, że korzystasz z różnych formatów treści, takich jak zdjęcia, filmy i linki, aby utrzymać zainteresowanie odbiorców i zapewnić im różnorodność doświadczeń.

Audyt zaangażowania odbiorców

Zrób analizę zaangażowania odbiorców na Twoim koncie. Sprawdź, jakie są wskaźniki interakcji, ile masz polubień, obserwujących, udostępnień, komentarzy i kliknięć. Znajdź posty, które generują najwięcej zaangażowania. Postaraj się zrozumieć, dlaczego są one skuteczne. Zwróć uwagę na te, które nie wywołują reakcji i zastanów się, jak możesz je poprawić.

Badanie konkurencji

Przeanalizuj działania Twojej konkurencji na Facebooku. Sprawdź, jakie są ich strategie treści i jakie osiągają rezultaty. Porównaj swoje wyniki z ich wynikami i określ obszary do udoskonalenia. Aby utrzymać konkurencyjność bądź na bieżąco z nowymi trendami i innowacjami w Twojej branży.

Analiza reklam

Jeśli prowadzisz płatne działania na Facebooku, przeanalizuj swoje kampanie reklamowe. Sprawdź, jakie osiągają wskaźniki konwersji, koszt za kliknięcie (CPC) i koszt na tysiąc wyświetleń (CPM). Które reklamy osiągają dobre wyniki i przyciągają uwagę odbiorców. Które z nich nie są skuteczne i wymagają optymalizacji?
Audyt konta reklamowego to dość szeroki temat i na pewno postaram się o tym napisać oddzielny post.

Analiza danych

Ważnym aspektem audytu konta firmowego na Facebooku jest analiza danych. Wykorzystaj narzędzia analityczne, takie jak Statystyki (dostępne z poziomu Meta Business Suite), aby zobaczyć, jakie są trendy w zachowaniu odbiorców. Przeanalizuj demografię odbiorców, preferencje, godziny aktywności i inne czynniki, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować swoje działania.

Określenie celów i strategii

Na podstawie zebranych danych i analizy, określ cele i strategię dla swojej Strony na Facebooku. Czy chcesz zwiększyć liczbę polubień i zaangażowanie? A może zwiększyć ruch na stronie internetowej albo sprzedaż? Wybierz cele, które są zgodne z celami biznesowymi Twojej firmy i opracuj strategię, która pomoże Ci je osiągnąć.

Audyt Strony na Facebooku jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Przeanalizowanie ustawień konta, spójności wizualnej, treści, zaangażowania, konkurencji, reklam, analizy danych i opracowanie celów i strategii pozwoli Ci zoptymalizować swoje działania na Facebooku i osiągnąć lepsze wyniki. Pamiętaj, że audyt powinien być regularnie powtarzany, aby śledzić postępy i dostosować działania w zmiennym środowisku mediów społecznościowych.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Jak napisać post blogowy krok po kroku?

Prowadzenie bloga wiąże się przede wszystkim z koniecznością tworzenia ciekawych materiałów, które będą chcieli czytać inni użytkownicy internetu.  Ale jak się do tego zabrać i o czym trzeba pamiętać, aby napisać wartościowy post na blogu?

Blogowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na dzielenie się swoimi myślami, doświadczeniami i opiniami z innymi użytkownikami Internetu. To też sposób na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Poza tym to najtańsza metoda na poprawienie SEO Twojej strony internetowej (lub sklepu internetowego). Dlatego warto nauczyć się pisania dobrych postów blogowych, które będą chętnie czytane.

Krok 1: Wybór tematu 

Przy pisaniu posta na bloga, pierwszym krokiem jest wybór tematu. Powinien być interesujący dla Twoich czytelników, jednocześnie dotyczyć Twojej dziedziny zainteresowań lub specjalizacji. Najlepiej wybrać taki, który jest dość unikalny i nie był jeszcze omawiany przez innych blogerów. W ten sposób przyciągniesz uwagę i zyskasz wiarygodność wśród czytelników.

Krok 2: Określenie celów

Przed rozpoczęciem pisania artykułu, warto określić cele, jakie chcesz osiągnąć. Czy chcesz przekazać wiedzę, podzielić się swoimi doświadczeniami, czy może zachęcić do zakupu swojego produktu lub usługi? Określenie celu pomoże Ci tworzyć treści bardziej świadomie i strategicznie i pozwoli nadać postom odpowiednie znaczenie.

Krok 3: Konspekt posta blogowego

Aby ułatwić sobie pisanie posta, warto przed przystąpieniem do pracy przygotować jego konspekt. Konspekt, czyli plan artykułu, pozwoli na zorganizowanie myśli i nadanie odpowiedniego porządku treści. Konspekt może również pomóc w utrzymaniu spójnej narracji i układzie posta. Może stanowić mapę kwestie, które warto poruszyć.

Krok 4: Pisanie wpisu

Kiedy masz już wybrany temat, określony cel i konspekt, możesz zacząć tworzyć wpis. Pamiętaj o pisaniu jasno, zrozumiale i w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Unikaj zbyt skomplikowanych słów i zdań, a także długich akapitów. Ważne jest, aby wpis był łatwy do czytania i przyswojenia. Używaj pogrubień i wylistowań odpowiednich treści, twórz nagłówki.

Krok 5: Wstęp i zakończenie

Wprowadzenie i zakończenie są kluczowymi elementami artykułu blogowego. Wstęp powinien zachęcić czytelnika do dalszego czytania, a zakończenie podsumować treść wpisu i zmotywować do podjęcia konkretnego działania, np. do zostawienia komentarza pod postem lub jego udostępnienia w mediach społecznościowych.

Krok 6: Edycja i korekta

Po napisaniu posta blogowego warto przejrzeć go kilka razy i zrobić edycję i korektę. Ja w tym celu korzystam z takich narzędzi jak ortograf.pl, który weryfikuje teksty pod kątem poprawności pisowni. Aby ocenić poprawność użytego przez Ciebie języka i trudność tekstu, możesz wypróbować darmową wersję narzędzia Jasnopis. Sprawdź też, czy treść jest spójna, czy dobrze się ją konsumuje. 

Pamiętaj o SEO!

Sam etap tworzenia artykułu jest już za Tobą.  Co jeszcze warto z nim zrobić? 

Jeśli SEO to dla Ciebie ważny obszar (a myślę, że powinien być :)) zbadaj, czy tekst jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Czy wybrana fraza kluczowa pojawia się w poście odpowiednią ilość razy. Czy pojawia się w tytule i przynajmniej jednym nagłówku? Czy występuje w atrybucie alt w obrazkach dołączonych do posta?

Promocja posta blogowego

A teraz wisienka na torcie, czyli promocja! Bo przecież chcesz się podzielić efektami swojej pracy? Nie piszesz pamiętnika, prawda? Blog jest po to, aby Twoje myśli mogły dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Zainspirowały kogoś do dyskusji lub zakupów w Twoim sklepie internetowym!

Przygotuj zdjęcie przewodnie, które wykorzystasz we wpisie na blogu oraz w kanałach marketingowych. Stwórz teksty postów do mediów społecznościowych. Uruchom wszystkie swoje kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Podziel się informacjami o wpisie na platformach społecznościowych, w których na co dzień działasz. Powiadom o wpisie subskrybentów Twojego newslettera. Daj znać ludziom na grupach na Facebooku. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w stworzeniu Twojego pierwszego artykułu na blogu! Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak działa algorytm Facebooka?

Jak działa algorytm Facebooka?

Jak działa algorytm Facebooka?

Wszędzie słyszysz o algorytmie Facebooka, Instagrama, czy Youtuba? Ale wiesz czym właściwie jest ten algorytm? I po co jest? Jak działa algorytm ? I czy jest potrzebny Tobie i Twojej marce? Odpowiedź brzmi: TAK! O ile chcesz rozwijać swój biznes i przyciągać klientów za pomocą swoich działań w mediach społecznościowych. 

Algorytm brzmi podejrzanie i skomplikowanie. A już na pewno bardzo technicznie, a jeszcze trafniej – informatycznie! W marketingu nie ma dnia, abym gdzieś nie usłyszała, czy nie widziała informacji, które zawierają to kluczowe słowo: algorytm! Być może też się z nim często spotykasz. Dlatego czas odczarować to określenie, zrozumieć, co oznacza i jaką odgrywa rolę w mediach społecznościowych. Myślę, że może się to okazać bardzo cenną wiedzą!

Co to jest algorytm?

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o: 

  • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
  • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik, 
  • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.

Jak działa algorytm Facebooka?

Facebook zbiera na nasz temat mnóstwo danych. Różnego typu. Czasami nawet nie spodziewamy się jakiego rodzaju są to dane, i że faktycznie mają znaczenie. Dzięki temu platforma “wie”, co nam się podoba, interesuje, o czym marzymy, czy czego szukamy. Można powiedzieć, że Facebook zna nas lepiej niż nasi bliscy…

Dzięki zebranym i przeanalizowaniu informacjom algorytm jest nam w stanie podpowiedzieć najbardziej dopasowane do nas materiały.

Co wpływa na algorytm Facebooka?

Wiele mówi się ostatnio o tym, że organiczne działania na Facebooku są nieskuteczne, że Facebook ucina zasięgi. Faktycznie zasięgi są mniejsze. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy. Konkurencja na platformie jest obecnie znacznie większa niż kilka lat temu. Publikowanych treści bardzo mocno przybyło. Facebook próbuje utrzymać naszą uwagę i jednocześnie stara się zachować równowagę między w pokazywaniu różnego rodzaju postów (reklamowych, znajomych, proponowanych stron i grup, oraz treści, które już znamy i lubimy) Dlatego, aby 

  • Publikacja rolek (krótkich filmików w formacie 1080×1920)  – format ma znaczenie! Z moich obserwacji wynika, że publikując rolki  możemy zyskać nawet kilkadziesiąt razy większe zasięgi w stosunku do zwykłych postów graficznych! Oczywiście warto publikować różnego rodzaju treści, w zależności od tego, jaki jest ich cel i temat. Jednak Facebook chce konkurować w TikTokiem i Instagramem o uwagę, więc wyżej pozycjonuje wideo. 
  • Dywersyfikacja formatów postów – różne osoby robią różnego rodzaju formaty treści. Dlatego stwórz coś dla każdego, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Masz do wyboru nie tylko rolki i posty pisane, ale też zdjęcia, grafiki, infografiki, konkursy itp (Więcej o formatach dowiesz się z artykułu Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych).
  • Regularność publikacji. Jeśli nie publikujesz postów regularnie, to algorytm o Tobie zapomina. Nie musisz robić tego codziennie. Ale najważniejsze, żebyś robił to regularnie. Nawet publikowanie 2-3 posty w tygodniu, ale w tych samych dniach, da lepsze efekty niż publikacja przez tydzień codziennie, a potem przez 3 tygodnie cisza. 
  • Dotychczasowa relacja użytkownika ze stroną / profilem osobistym. Jeśli często wchodzimy w reakcje ze stroną lub komentujemy, czy dodajemy reakcje do postów znajomych, to jest większa szansa, że zobaczymy powiązany materiał na naszej tablicy.
  • Świeżość posta – im nowszy jest materiał, tym większe prawdopodobieństwo, że Facebook nam go pokaże.
  • Zaangażowanie posta – jeśli Twoich znajomi i inne osoby o podobnym profilu interesują się danym tematem, to Facebook pokaże go również Tobie, aby sprawdzić, czy zyska też Twoją uwagę.

To tylko niektóre z czynników, które wpływają na algorytm. Na pewno jest ich znacznie więcej. Ale nie o wszystkim wiemy. 

Zalecenia

Nie ma co narzekać, że algorytm Facebooka zmienia się dynamicznie i nie sposób za nim nadążyć. Nieprawdę jest też, że “Facebook się kończy”. Zmiana działania algorytmy wynika z naturalnego cyklu życia platformy. Jeśli chcemy mieć zadowalające zasięgi i czerpać z niej korzyści musimy się dostosować. Przede wszystkim trzeba mieć strategię komunikacji. Oto kilka moich wskazówek: 

  • Poznaj potrzeby i zainteresowania swojej grupy docelowej,
  • Publikuj regularnie,
  • Publikuj różnego rodzaju formy postów i otwórz się na wideo!
  • Twórz angażujące posty, które wzbudzają zainteresowanie.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Trendy w marketingu dla przedsiębiorców w 2023

Na jakie trendy w marketingu powinni zwrócić uwagę właściciele biznesów w 2023 roku? To prawda, że jesteśmy już u progu II kwartału. Ale zawsze dobrze jest wiedzieć, jak zmienia się rynek, jakie ważne zmiany nadchodzą i jak się do nich przygotować? 

Ostatnio coraz bardziej mam wrażenie, że żyjemy w bezprecedensowych czasach, erze jakiej nigdy jeszcze nie było. Oczywiście, takie określenie może się wydawać nietrafione. Bo przecież każde czasy są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jednak trzeba przyznać, że obecnie świat przechodzi przemiany na praktycznie każdej płaszczyźnie. A zmiany te są naprawdę spektakularne.

Dotyczy to też marketingu, który i tak z reguły stale się rozwija i zmienia. Dlatego przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z nowymi trendami. Dzięki temu nie pozostaną w tyle za konkurencją. Rok 2023 oznacza nowe trendy, które warto uwzględnić w swojej strategii marketingowej.

Dyrektywa Omnibus

Od 1 stycznia 2023 roku zaczęły obowiązywać przepisy nowej dyrektywy Omnibus. Jej zasady dotyczą sprzedawców stacjonarnych i sklepów internetowych w obszarze BTC, czyli w relacji firma – osoba fizyczna. 

Założenia dyrektywy dotyczą transparentności cen, opinii i promocji. Chodzi o to, aby nie wprowadzać konsumenta w błąd poprzez nieuczciwe praktyki (np. zatajając prawdziwą cenę produktu lub usługi przed objęciem promocją). Według dyrektywy sprzedający powinien zamieścić przy aktualnej cenie produktu lub usługi informację o najniższej możliwej cenie z ostatnich 30 dni.

Warto wiedzieć, że niedostosowanie się do zaleceń dyrektywy Omnibus wiąże się z karami finansowymi (nawet do 20 000 złotych). Jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego klientem jest osoba fizyczna, to jak najszybciej zainteresuj się tym tematem.

Metaverse

Drugim ważnym trendem marketingowym, którym powinni się zainteresować firmy, jest Metaverse. To wirtualny świat, który łączy rzeczywistość wirtualną z rzeczywistością fizyczną, umożliwiając użytkownikom interakcję z cyfrowymi przedmiotami i innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Można go porównać do interaktywnej, rozszerzonej wersji Internetu, w której ludzie mogą przenosić się między wirtualnymi przestrzeniami za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak gogle VR lub technologia augmented reality. 

Metaverse może być używany jako platforma marketingowa, na której firmy mogą budować swoją obecność i angażować klientów w interaktywny sposób. Platforma stwarza nowe sposoby promowania produktów i usług, na przykład poprzez umieszczanie interaktywnych reklam i kampanii wirtualnych. Można na przykład otworzyć sklep w Metaverse i sprzedawać wirtualnie produkty. Klienci mogą przymierzać ubrania lub akcesoria za pomocą swoich avatarów i dokonywać zakupów w czasie rzeczywistym.

Metaverse może też stanowić platformę dla szkoleń i szkół, umożliwiając nauczycielom i trenerom prowadzenie zajęć w wirtualnej przestrzeni, co umożliwia lepsze wytłumaczenie i zrozumienie koncepcji, które mogą być trudne do wyjaśnienia w rzeczywistości.

Warto zastanowić się nad możliwościami, jakie oferuje firmom Metaverse i jakie może przynieść korzyści Twojej marce.

Sztuczna inteligencja (AI)

Kolejnym trendem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest sztuczna inteligencja (AI). AI może pomóc w personalizacji treści i reklam, co zwiększa skuteczność kampanii marketingowych (Chat GPT). Możesz też wygenerować powiązane tematy, listy pytań, odpowiedzi oraz materiały, które pozwolą na pisanie znacznie lepszych tekstów przez copywriterów. To znacznie ułatwia pracę! Zwłaszcza jeśli nie masz talentu pisarskiego… 

Elementy AI są też wykorzystywane w grafice. Na podstawie podanego przez Ciebie opisu tekstowego możliwe jest wygenerowanie abstrakcyjnych grafik (DALL-E, opracowane przez OpenAI). Natomiast program LENSA dzięki przerabia Twoje zdjęcia na wymyślne portrety i awatary.

Google Analytics 4 (GA4)

Czwartą ważną nowością jest Google Analytics 4 (GA4 ). GA4 jest zaktualizowaną wersją popularnego narzędzia analitycznego Google Analytics. GA4 oferuje sporo nowych funkcji, raportów i danych; zbiera dane o stronie internetowej i aplikacji, aby umożliwiać lepsze poznawanie ścieżki klienta.

Warto przestawić się na GA4 i poznać jego możliwości, aby lepiej zrozumieć zachowanie swoich klientów. Już 1 lipca 2023 r, GA4 całkowicie zastąpi dotychczasowe narzędzie. Zostało już bardzo niewiele czasu, aby dostosować się do nowych wytycznych. Lepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!

Różnorodność, Równość i Włączenie zawodowe (DE&I)

Piątym trendem marketingowym, który warto uwzględnić w swojej strategii, jest DE&I (Diversity, Equity and Inclusion). 

Współczesny konsument jest coraz bardziej świadomy kwestii związanych z różnorodnością, równością i włączeniem zawodowym. Zwłaszcza Milenialsi i pokolenie Z jest szczególnie uwrażliwione na kwestie poszanowania praw osób LGBTQ+, niepełnosprawnych, czy różnego pochodzenia i wyznania. Tzw. marketing włączający może nie tylko budować zaufanie do marki, ale pozytywnie wpływać na poglądy społeczne. Oczekiwania konsumentów wobec firm dotyczą także zagadnienia zrównoważonego rozwoju, troski o zmiany klimatu, czy wspieranie celów charytatywnych. Dlatego warto zadbać o to, aby Twój biznes był otwarty i integrujący różne grupy społeczne. 

Który marketingowy trend powinni najpierw wdrożyć przedsiębiorcy?

Podsumowując, w roku 2023 funkcjonują trendy, które z pewnością warto uwzględnić w swojej strategii marketingowej. Myślę, że najpierw trzeba wprowadzić wytyczne dyrektywy Omnibus, która obowiązuje sprzedawców już od początku 2023 roku. Kolejnym działaniem powinno być dostosowanie się do GA4, które zastąpi poprzednie narzędzie już 1 lipca 2023 roku. Oczywiście, jeśli chcesz zbierać wartościowe dane na temat swoich klientów. A zakładam, że jest to ważny temat dla każdego biznesu. 

Metaverse oferuje nowe możliwości marketingowe, AI pozwala na personalizację treści,  a DE&I promuje równość i różnorodność. Są to dodatkowe trendy. Ale na pewno nie można ich ignorować. Uwzględnienie ich w strategii marketingowej może Ci pomóc w osiągnięciu dużego sukcesu i przyciągnięciu nowych klientów. Najważniejsze, aby zachować elastyczność i otwartość na nowe trendy, ponieważ umiejętność dostosowania się do zmieniających się potrzeb klientów może mieć znaczący wpływ na rozwój Twojej firmy.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!