Jak napisać post blogowy krok po kroku?

utworzone przez | kwi 21, 2023 | budowanie marki, komunikacja, marketing, marketing treści | 0 komentarzy

Prowadzenie bloga wiąże się przede wszystkim z koniecznością tworzenia ciekawych materiałów, które będą chcieli czytać inni użytkownicy internetu.  Ale jak się do tego zabrać i o czym trzeba pamiętać, aby napisać wartościowy post na blogu?

Blogowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na dzielenie się swoimi myślami, doświadczeniami i opiniami z innymi użytkownikami Internetu. To też sposób na budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Poza tym to najtańsza metoda na poprawienie SEO Twojej strony internetowej (lub sklepu internetowego). Dlatego warto nauczyć się pisania dobrych postów blogowych, które będą chętnie czytane.

Krok 1: Wybór tematu 

Przy pisaniu posta na bloga, pierwszym krokiem jest wybór tematu. Powinien być interesujący dla Twoich czytelników, jednocześnie dotyczyć Twojej dziedziny zainteresowań lub specjalizacji. Najlepiej wybrać taki, który jest dość unikalny i nie był jeszcze omawiany przez innych blogerów. W ten sposób przyciągniesz uwagę i zyskasz wiarygodność wśród czytelników.

Krok 2: Określenie celów

Przed rozpoczęciem pisania artykułu, warto określić cele, jakie chcesz osiągnąć. Czy chcesz przekazać wiedzę, podzielić się swoimi doświadczeniami, czy może zachęcić do zakupu swojego produktu lub usługi? Określenie celu pomoże Ci tworzyć treści bardziej świadomie i strategicznie i pozwoli nadać postom odpowiednie znaczenie.

Krok 3: Konspekt posta blogowego

Aby ułatwić sobie pisanie posta, warto przed przystąpieniem do pracy przygotować jego konspekt. Konspekt, czyli plan artykułu, pozwoli na zorganizowanie myśli i nadanie odpowiedniego porządku treści. Konspekt może również pomóc w utrzymaniu spójnej narracji i układzie posta. Może stanowić mapę kwestie, które warto poruszyć.

Krok 4: Pisanie wpisu

Kiedy masz już wybrany temat, określony cel i konspekt, możesz zacząć tworzyć wpis. Pamiętaj o pisaniu jasno, zrozumiale i w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Unikaj zbyt skomplikowanych słów i zdań, a także długich akapitów. Ważne jest, aby wpis był łatwy do czytania i przyswojenia. Używaj pogrubień i wylistowań odpowiednich treści, twórz nagłówki.

Krok 5: Wstęp i zakończenie

Wprowadzenie i zakończenie są kluczowymi elementami artykułu blogowego. Wstęp powinien zachęcić czytelnika do dalszego czytania, a zakończenie podsumować treść wpisu i zmotywować do podjęcia konkretnego działania, np. do zostawienia komentarza pod postem lub jego udostępnienia w mediach społecznościowych.

Krok 6: Edycja i korekta

Po napisaniu posta blogowego warto przejrzeć go kilka razy i zrobić edycję i korektę. Ja w tym celu korzystam z takich narzędzi jak ortograf.pl, który weryfikuje teksty pod kątem poprawności pisowni. Aby ocenić poprawność użytego przez Ciebie języka i trudność tekstu, możesz wypróbować darmową wersję narzędzia Jasnopis. Sprawdź też, czy treść jest spójna, czy dobrze się ją konsumuje. 

Pamiętaj o SEO!

Sam etap tworzenia artykułu jest już za Tobą.  Co jeszcze warto z nim zrobić? 

Jeśli SEO to dla Ciebie ważny obszar (a myślę, że powinien być :)) zbadaj, czy tekst jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Czy wybrana fraza kluczowa pojawia się w poście odpowiednią ilość razy. Czy pojawia się w tytule i przynajmniej jednym nagłówku? Czy występuje w atrybucie alt w obrazkach dołączonych do posta?

Promocja posta blogowego

A teraz wisienka na torcie, czyli promocja! Bo przecież chcesz się podzielić efektami swojej pracy? Nie piszesz pamiętnika, prawda? Blog jest po to, aby Twoje myśli mogły dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Zainspirowały kogoś do dyskusji lub zakupów w Twoim sklepie internetowym!

Przygotuj zdjęcie przewodnie, które wykorzystasz we wpisie na blogu oraz w kanałach marketingowych. Stwórz teksty postów do mediów społecznościowych. Uruchom wszystkie swoje kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Podziel się informacjami o wpisie na platformach społecznościowych, w których na co dzień działasz. Powiadom o wpisie subskrybentów Twojego newslettera. Daj znać ludziom na grupach na Facebooku. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w stworzeniu Twojego pierwszego artykułu na blogu! Do dzieła!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!