Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

utworzone przez | lip 19, 2023 | biznes online, budowanie marki, strategia marki, wizerunek | 0 komentarzy

Misja firmy to nie jest ładnie brzmiące i modne stwierdzenie. Ale absolutna konieczność, która powinna stanowić część strategii firmy. Jednak czym jest misja firmy i jak ją poprawnie stworzyć, aby wyróżnić się wśród konkurencji?

Misja firmy to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy?

3 powody, dla których warto mieć misję firmy:

  1. Pomaga wyróżnić się na rynku i przyciągnąć lojalnych klientów, którzy identyfikują się z wartościami firmy.
  2. Pomaga określić strategię i cele długoterminowe firmy, a także podejmować lepsze decyzje biznesowe.
  3. Pomaga komunikować się z partnerami i budować zaufanie i wizerunek firmy.

Jak napisać dobrą misję firmy?

Aby ruszyć z miejsca i stworzyć odpowiednią misję firmy trzeba do tego podejść strategicznie. W tym celu wykonaj kilka kroków:

– Zrób analizę SWOT firmy, czyli określ jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia na rynku.

– Zdefiniuj grupę docelową firmy, czyli określ, kto jest jej potencjalnym klientem, jakie ma potrzeby, oczekiwania i preferencje.

– Określ unikalną propozycję wartości firmy (unique value proposition), czyli to, co możesz zaoferować swoim klientom, w jaki sposób rozwiązujesz ich problemy i jak wyróżniasz się od konkurencji. To taka krótka obietnica korzyści, które jest w stanie zapewnić tylko Twoja marka określonemu typowi klienta. 

– Zdefiniuj wartości firmy, czyli określ, co jest dla niej najważniejsze, jakie są jej zasady i standardy działania.

– Zbierz informacje z rynku od klientów i partnerów biznesowych, aby dowiedzieć się, co myślą o Twojej firmie i czego od niej oczekują.

– Zredaguj misję firmy w formie jednego lub dwóch zdań, używając prostego i konkretnego języka, który oddaje istotę i charakter firmy.

– Zweryfikuj misję pod kątem jej trafności, spójności i atrakcyjności dla odbiorców.

– Zaprezentuj misję firmy w widocznym miejscu na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w materiałach promocyjnych.

Przykład dobrej misji firmy:

“Naszą misją jest inspirować i wspierać ludzi do odkrywania świata poprzez oferowanie najwyższej jakości usług turystycznych opartych na indywidualnych potrzebach i marzeniach naszych klientów.”

Taka misja firmy pokazuje:

Kim jest firma: inspiratorem i wsparciem dla podróżujących.

Czym się zajmuje: oferuje usługi turystyczne.

Dla kogo pracuje: dla ludzi, którzy chcą odkrywać świat.

W jaki sposób działa: dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i marzeń klientów.

Jaką ma unikalną propozycję wartości: najwyższą jakość usług turystycznych.

Przykłady misji popularnych marek:

Nike: „To bring inspiration and innovation to every athlete in the world” – „Przynosić inspirację i innowację każdemu sportowcowi na świecie”1.

Starbucks: „To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time” – „Inspirować i pielęgnować ludzkiego ducha – jedną osobę, jeden kubek i jedną dzielnicę na raz”1.

IKEA: „To create a better everyday life for the many people” – „Tworzyć lepsze życie codzienne dla wielu ludzi”1.

Jeśli chodzi o moją misję marki to brzmi ona następująco: 

Chcę pomóc właścicielom małych biznesów osiągać cele biznesowe świadomie i efektywnie. Aby uwierzyli we własne siły i przejęli kontrolę nad swoimi działaniami online bez strachu przed technikaliami, a mając do dyspozycji swoją chęć rozwoju i ciekawość świata! Dzięki wiedzy są bardziej świadomi i mogą podejmować lepsze, bardziej efektywne decyzje biznesowe!

Jak widzisz, misja firmy powinna odzwierciedlać jej cel, wartości i kierunek działania. Powinna być krótka, zwięzła i inspirująca. Powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy?

Mam nadzieję, że mój artykuł ci się podobał. Teraz czas wziąć się do pracy i stworzyć Twoją misję firmy! Zastosuj się do powyższych wskazówek i określ swoje DLACZEGO 😊

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!