Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

Jaki wybrać cel reklamowy w reklamach na Facebooku?

W Menedżerze Reklam Meta na Facebooku wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu Twojej kampanii reklamowej. Najpierw musisz się zastanowić, co chcesz osiągnąć. Czy np. zwiększyć świadomość marki, pozyskać nowych klientów, zachęcić do zakupu, czy do zarejestrowania się na wydarzenie? Wszystko zależy od Twoich aktualnych celów biznesowych.

Po ostatniej aktualizacji, w Menedżerze Reklam Meta możesz wybrać jeden z sześciu uproszczonych celów reklamowych, które pomogą Ci w osiągnięciu określonych celów biznesowych. Jednak to nie koniec zmian. W kolejnym kroku oprócz celu głównego możesz jeszcze wybrać lokalizację konwersji, dzięki czemu możesz mieszać cele reklamowe i modyfikować ich zastosowanie. Następnie możesz również wybrać sposób optymalizacji, co daje Ci większą kontrolę nad rezultatami kampanii.

Postaram się przybliżyć każdy z uproszczonych celów reklamowych, żebyś mógł zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy na tym etapie działania.

Rozpoznawalność

Zależy Ci na podbudowaniu rozpoznawalności firmy, na zwiększeniu zasięgu Twojej marki? Ten cel pomoże Ci dotrzeć do jak największej liczby osób, które najprawdopodobniej zapamiętają Twoją reklamę. Jeśli Twoja firma dopiero powstała lub przykładowo niedawno zmieniła nazwę, ten cel może pomóc dotrzeć z komunikatem, do jak największego grona osób.

Ruch

Kampania zorientowana na ruch będzie generować jak najwięcej odwiedzin na wskazanej przez Ciebie stronie lub w aplikacji mobilnej. Jeśli masz na przykład wyprzedaż w sklepie internetowym lub chcesz przekierować potencjalnych klientów na stronę www z opisem Twojej oferty, ten cel pomoże przekierować ruch na te strony. Cel Ruch to również tańszy zamiennik dla klasycznego remarketingu z celem nastawionym na konwersje (kliknięcia w kampanii na Ruch są znacznie tańsze, niż przy wyborze innych celów reklamowych).

Aktywność

W tym przypadku Facebook będzie kierował reklamy do osób, które z prawdopodobnie na nie zareagują. Jednak nie wiemy, czy to będzie komentarz, polubienie, czy po prostu kliknięcie.

Kampanię na aktywność możemy wykorzystywać do zbudowania tzw. społecznego dowodu słuszności pod postami reklamowymi nastawionymi na sprzedaż, do budowy społeczności wokół swojego fanpage’a, przekierowania odbiorców do konwersacji na Messengerze lub też zwiększenia liczby osób zainteresowanych określonym wydarzeniem na FB.

Możemy również zastosować ten ceł do przetestowania wideo, które będziemy chcieli użyć w dalszym etapie w reklamie skierowanej na sprzedaż.
Możemy tak naprawdę zrealizować dowolny cel biznesowy przy wykorzystaniu chatbota, który przeprowadzi zainteresowanych przez cały proces. Jest to bardzo interesujący cel i z dużym potencjałem.

Kontakty

Dzięki temu celowi reklamowemu powiększysz bazę kontaktów dla swojej firmy/marki. Możesz to osiągnąć za pośrednictwem konwersacji na Messengerze, połączeń telefonicznych lub zachęcając do subskrypcji Twojego newslettera. Szczególnie przydaje się tutaj tzw. lead magnet.

Kampanię nastawioną na pozyskiwanie kontaktów możesz zrobić przy pomocy tzw. formularza błyskawicznego, wyświetlanego bezpośrednio na Facebooku. Taki formularz wstępnie uzupełni się automatycznie niektórymi danymi użytkownika.

Promocja aplikacji

Wybierz ten cel, jeśli Twoim zamiarem jest zachęcenie użytkowników urządzeń mobilnych do zainstalowania lub wykonania określonej czynności w ramach Twojej aplikacji. Jeśli chcesz, aby ludzie dokonywali zakupów w Twojej aplikacji lub przetestowali jej nową funkcję, utwórz reklamę z celem Promocja aplikacji.

Sprzedaż

Jeśli szukasz osób, które najprawdopodobniej są skłonne do zakupu Twoich towarów lub usług, wybierz ten cel. W tym przypadku możesz ustawić reklamę na konwersję lub na sprzedaż z katalogu, jeśli w Twoim sklepie internetowym jest dużo produktów. Sprzedaż na konwersję polecam, jeśli masz kilka produktów, będziesz mieć w ten sposób, więcej możliwości kontroli.

 

Wybór odpowiedniego celu reklamowego jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu kampanii reklamowej na Facebooku. Pamiętaj, żeby dopasować cele reklamowe do celów biznesowych i wybrać odpowiedni cel dla swoich działań reklamowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jaki cel wybrać, napisz do mnie lub zostaw komentarz pod tym artykułem.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Trendy na Facebooku w 2023 roku, które przejdą do 2024 roku

Rok 2023 powoli, powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to warto podsumować i pamiętać o trendach na Facebooku w 2023 roku, które nadal mają ogromne znaczenie. Cześć z nich na pewno przeniesie się do 2024 roku.

Facebook dynamicznie się rozwija i chcąc nadążyć za rynkiem i konkurencją stwarza dla nas wiele możliwości. Dzięki kolejnym narzędziom możesz coraz bardziej rozwinąć swoją markę, firmę lub sklep.
Przygotowałam listę najważniejszych trendów na Facebooku w 2023 roku, które na pewno przejdą również do 2024 r. Dlatego warto się z nimi jak najszybciej zapoznać. Może część już z nich używasz? Jeśli nie to koniecznie rozważ to w swojej strategii komunikacji!

Recykling treści – rolki

Na początek przyjrzyjmy się trendom na Facebooku w 2023 r. w obszarze marketingu treści (content marketingu).

Dobrze już nam znane rolki (reels) zyskały na ogromnej popularności, bo mają znacznie większe zasięgi niż statyczne posty. Rolki pozwalają użytkownikom tworzyć kilkunastosekundowe filmy z muzyką i innymi efektami, które można udostępniać znajomym lub obserwującym. W przeciwieństwie do Relacji (Stories), Reels może zobaczyć każdy, kto odwiedza stronę profilu użytkownika/marki, niezależnie od tego, czy go obserwuje.

Obecnie tego krótkiego formatu używa się nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, TikToku i Youtubie. Stąd też pomysł, aby jeden przygotowany filmik udostępniać również na pozostałych platformach. Jest to bardzo trafiona strategia, ponieważ aktualnie marki i tak stoją przed dużą presją, aby na bieżąco tworzyć ciekawe i unikalne treści. Dzięki recyklingowi mogą zaoszczędzić sporo czasu.

Grupy na Facebooku

Kto nie słyszał, albo nie należy do jakiejś grupy na Facebooku? Grupy to doskonałe narzędzie do realizowania jednego z głównych celów biznesowych, czyli budowania społeczności, relacji i angażowania się w interakcje z (potencjalnymi) klientami. Dzięki nim możesz łatwo dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców i zbudować lojalność wśród klientów. Grupy mogą być tematyczne i gromadzić osoby zainteresowane danym tematem (publiczne). Możemy je również wykorzystywać jako bonus do płatnych produktów, które sprzedajemy. W ramach tych społeczności możemy robić live-y i dzielić się wiedzą, wątpliwościami, zadawać pytanie (grupy wsparcia).
Grupy to ważny trend na Facebooku w obszarze komunikacji, który na pewno przejdzie do 2024 r. Warto więc sprawdzić, czy i jak możesz je wykorzystać w swoim przypadku.

Źródło informacji

Ludzie automatycznie szukają na Facebooku danych dotyczących marek i konkretnych produktów. Chcemy wiedzieć, jakie są aktualne promocje, oferta i ważne wydarzenia związane z markami. Wówczas zaglądamy na stronę firmową marki.

Dlatego firmy powinny zadbać o to, aby ich strony były łatwe do znalezienia (prosta i intuicyjna nazwa) i zawierały istotne szczegóły na temat produktów i usług. Decydując się na wizytówkę firmy w postaci strony na Facebooku trzeba przemyśleć wcześniej język komunikacji i strategię publikacji. To ważne, bo odwiedzając profil danej marki, od razu oceniamy, jaka ona jest w kontakcie z odwiedzającymi. W jaki sposób prowadzi komunikację oraz jakiego rodzaju udostępnia treści.

Transmisje na żywo

Facebook Live to usługa transmisji wideo na żywo, którą można rozpocząć w każdej chwili. Wystarczy smartfon i połączenie internetowe. Usługa została wprowadzona w 2016 roku. W czasie pandemii korzystanie z Facebook Live stało się jeszcze bardziej popularne.

Facebook Live to doskonałe narzędzie marketingowe, które ma duże zasięgi, pozwala budować zaangażowania fanów i jest mocno premiowane przez algorytm Facebooka. Transmisje na żywo angażują bardziej niż statyczne zdjęcia i mocniej przyciągają uwagę widzów. Dzięki temu można zwiększyć zasięg swojego konta, a także zbudować lojalność fanów. Warto prowadzić live-y, aby porozmawiać z grupą swoich odbiorców, przeprowadzić merytoryczny webinar lub zorganizować sesję pytań i odpowiedzi.

Mam nadzieję, że zebrany w tym artykule informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Facebooka. Myślę, że te trendy, które są bardzo popularne w 2023 r., są na tyle skuteczne, że z pewnością będziemy z nich korzystać również w 2024 r.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 2

W marketingu i reklamie jest wiele pojęć, których nie tłumaczy się na język polski. Często marketerzy nie wyjaśniają ich, uznając, że ich znajomość jest oczywista. Zdaję sobie sprawę, że tak nie jest, dlatego wyjaśniam poniżej kolejne marketingowe terminy, czyli drugą część słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Algorytm

Algorytm można określić jako nauczanie systemowe, sztuczną inteligencję, zestaw reguł, które decydują o:

  • jak najtrafniejszym dopasowaniu treści na tablicy (wallu, news feedzie, miejscu, gdzie wyświetlają się nowe posty) użytkownika do jego osobistych upodobań,
  • które posty znajomych i stron zobaczy użytkownik,
  • w jakiej kolejności będą wyświetlane poszczególne informacje.
    Jeśli chcesz zgłębić ten temat, przejdź dalej do artykułu, „Jak działa algorytm Facebooka?

CTA

CALL TO ACTION (CTA) oznacza wezwanie do działania i ma na celu nakłonienie osoby, która się z nim spotka do wykonania konkretnej akcji.
CTA występuje na przykład w reklamach, sklepach internetowych, mailach lub innych miejscach w sieci, gdzie jesteśmy w ten sposób zachęcani do wykonania jakiegoś działania i zrealizowania jakiegoś cel osoby lub firmy, która nas „wzywa”.
Kilka najprostszych przykładów CTA:

  • KUP
  • Zapisz się
  • Kliknij

Lejek

Lejek marketingowy, ścieżka zakupowa klienta lub mapa podróży klienta oznacza strategię lub proces, jaki musi przejść klient od etapu nieznajomości naszej marki, aż do pozostania lojalnym klientem. Jest to sekwencja określonych działań, które wykonywane zawsze w konkretnej kolejności prowadzą do sprzedaży. Więcej na ten temat dowiesz się za artykułu na temat strategii lejka marketingowego.

Misja

Misja firmy/marki to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak napisać misję firmy?

Piksel

Najbardziej znany piksel to piksel Meta (wcześniej Facebooka). Jest to fragment kodu powiązany z Twoim kontem reklamowym na Facebooku. To kluczowy element, który pozwala zwiększyć wyniki prowadzonych kampanii reklamowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak go poprawnie skonfigurować pobierz specjalną instrukcję, która to wyjaśni.

Persona

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Określając swoją personę, poznajemy wiele szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. Jeśli chcesz stworzyć personę dla swojej marki, koniecznie zajrzyj do artykułu Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Prompts

To całkiem świeże określenie, które pojawiło się na rynku pod wpływem rozwoju sztucznej inteligencji. Oznacza komendę, zdanie, wyrażenie lub hasło, które wpisujemy w oknie chatu typu GPT. W efekcie możemy uzyskać konkretną odpowiedź, treść, którą będziemy mogli później wykorzystać do prowadzenia biznesu. Tutaj kilka przykładów zastosowań prompts:

  • przygotowanie treści postu na Instagramie
  • generowanie listy haseł reklamowych do kampanii
  • przykładowe tytuły dla nowej książki
  • odpowiedzi na dowolne pytanie, np o statystykę, albo opinię
  • poznanie listy najpopularniejszych eventów na temat…
  • wygenerowanie listy najpopularniejszych poradników dla przedsiębiorców

ROI

ROI, czyli Return of investment (ang.) to, krótko mówiąc zwrot z inwestycji. Jest to wskaźnik rentowności, efektywności, opłacalności prowadzonych przedsięwzięć (np. reklamowych).
Bardziej szczegółowo jest to stosunek zysku do poniesionych kosztów w ramach realizacji jakiegoś projektu. Np. jeśli Twoja reklama wygenerowała zysk ze sprzedaży produktów 10 000 zł, a wydatki reklamowe wyniosły 4 000 zł, to znaczy, że Twój ROI osiągnął 250%. Czyli reklama się opłaciła!

Oto 8 kolejnych pojęć marketingowych, które warto znać. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są dla Ciebie jasne i okażą się przydatne podczas prowadzonych codziennych działań marketingowych!

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Jak napisać misję firmy? Definicja i przykłady

Misja firmy to nie jest ładnie brzmiące i modne stwierdzenie. Ale absolutna konieczność, która powinna stanowić część strategii firmy. Jednak czym jest misja firmy i jak ją poprawnie stworzyć, aby wyróżnić się wśród konkurencji?

Misja firmy to krótkie i zwięzłe zdanie, które określa cel, wartości i kierunek działania organizacji. Misja firmy odpowiada na pytania: kim jesteśmy, czym się zajmujemy, dla kogo pracujemy i jak to robimy?

3 powody, dla których warto mieć misję firmy:

  1. Pomaga wyróżnić się na rynku i przyciągnąć lojalnych klientów, którzy identyfikują się z wartościami firmy.
  2. Pomaga określić strategię i cele długoterminowe firmy, a także podejmować lepsze decyzje biznesowe.
  3. Pomaga komunikować się z partnerami i budować zaufanie i wizerunek firmy.

Jak napisać dobrą misję firmy?

Aby ruszyć z miejsca i stworzyć odpowiednią misję firmy trzeba do tego podejść strategicznie. W tym celu wykonaj kilka kroków:

– Zrób analizę SWOT firmy, czyli określ jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia na rynku.

– Zdefiniuj grupę docelową firmy, czyli określ, kto jest jej potencjalnym klientem, jakie ma potrzeby, oczekiwania i preferencje.

– Określ unikalną propozycję wartości firmy (unique value proposition), czyli to, co możesz zaoferować swoim klientom, w jaki sposób rozwiązujesz ich problemy i jak wyróżniasz się od konkurencji. To taka krótka obietnica korzyści, które jest w stanie zapewnić tylko Twoja marka określonemu typowi klienta. 

– Zdefiniuj wartości firmy, czyli określ, co jest dla niej najważniejsze, jakie są jej zasady i standardy działania.

– Zbierz informacje z rynku od klientów i partnerów biznesowych, aby dowiedzieć się, co myślą o Twojej firmie i czego od niej oczekują.

– Zredaguj misję firmy w formie jednego lub dwóch zdań, używając prostego i konkretnego języka, który oddaje istotę i charakter firmy.

– Zweryfikuj misję pod kątem jej trafności, spójności i atrakcyjności dla odbiorców.

– Zaprezentuj misję firmy w widocznym miejscu na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w materiałach promocyjnych.

Przykład dobrej misji firmy:

“Naszą misją jest inspirować i wspierać ludzi do odkrywania świata poprzez oferowanie najwyższej jakości usług turystycznych opartych na indywidualnych potrzebach i marzeniach naszych klientów.”

Taka misja firmy pokazuje:

Kim jest firma: inspiratorem i wsparciem dla podróżujących.

Czym się zajmuje: oferuje usługi turystyczne.

Dla kogo pracuje: dla ludzi, którzy chcą odkrywać świat.

W jaki sposób działa: dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i marzeń klientów.

Jaką ma unikalną propozycję wartości: najwyższą jakość usług turystycznych.

Przykłady misji popularnych marek:

Nike: „To bring inspiration and innovation to every athlete in the world” – „Przynosić inspirację i innowację każdemu sportowcowi na świecie”1.

Starbucks: „To inspire and nurture the human spirit – one person, one cup and one neighborhood at a time” – „Inspirować i pielęgnować ludzkiego ducha – jedną osobę, jeden kubek i jedną dzielnicę na raz”1.

IKEA: „To create a better everyday life for the many people” – „Tworzyć lepsze życie codzienne dla wielu ludzi”1.

Jeśli chodzi o moją misję marki to brzmi ona następująco: 

Chcę pomóc właścicielom małych biznesów osiągać cele biznesowe świadomie i efektywnie. Aby uwierzyli we własne siły i przejęli kontrolę nad swoimi działaniami online bez strachu przed technikaliami, a mając do dyspozycji swoją chęć rozwoju i ciekawość świata! Dzięki wiedzy są bardziej świadomi i mogą podejmować lepsze, bardziej efektywne decyzje biznesowe!

Jak widzisz, misja firmy powinna odzwierciedlać jej cel, wartości i kierunek działania. Powinna być krótka, zwięzła i inspirująca. Powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy?

Mam nadzieję, że mój artykuł ci się podobał. Teraz czas wziąć się do pracy i stworzyć Twoją misję firmy! Zastosuj się do powyższych wskazówek i określ swoje DLACZEGO 😊

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jak stworzyć personę dla swojej marki?

Jeśli chcesz dobrze poznać swoją grupę docelową potrzebna Ci persona. Dzięki jej określeniu będziesz w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców I będziesz mieć lepsze efekty swoich działań marketingowych. Ale jak stworzyć personę dla swojej marki? Spróbuję to wyjaśnić w poniższym artykule 😉

W marketingu persona jest przedstawiana jako model idealnego klienta, który reprezentuje grupę docelową, do której kierujemy naszą ofertę. Często jest też określana jako avatar lub buyer persona (persona zakupowa). Można powiedzieć, że persona oznacza wyższy stopień znajomości naszego odbiorcy. Bo oprócz standardowych kryteriów demograficznych (wiek, płeć, czy miejsce zamieszkania) poznajemy wiele innych specyficznych szczegółów dotyczących profilu psychograficznego odbiorcy. Ta wiedza pozwala nam lepiej wyobrazić sobie naszą grupę docelową i utożsamić z osobą, o określonych cechach. To właśnie dzięki określeniu persony poznajemy prawdziwego człowieka, który za nią stoi i ma potencjał na stanie się naszym klientem.

Jak określić cechy persony?

Aby stworzyć obraz konkretnej persony, musimy przyjrzeć się jej specyficznym cechom demograficznym i psychograficznym. Najlepiej podejść do tego zadając sobie pytania o konkretne cechy. 

  1. Jak się nazywa? Możesz jej nadać wymyślone imię i nazwisko, aby lepiej ją sobie wyobrazić. Możesz dodać przykładowe zdjęcie. 
  2. Jakie ma cechy demograficzne: konkretny wiek, płeć, miejsce zamieszkania.
  3. W jakiej działa branży i na jakim stanowisku?
  4. Jakiego języka, na co dzień używa: słownictwo związane z branżą, w której działa
  5. Jakie są jej zwyczaje i zachowania? Spróbuj sobie wyobrazić, jak wygląda typowy dzień Twojej persony? Co lubi robić? Jak długo pracuje? Co robi w wolnym czasie?
  6. Jakie ma marzenia i aspiracje,  wartości i potrzeby?
  7. Jakie problemy i obawy ma Twoja persona?

Po co tworzyć personę?

Znając cechy demograficzne swojej grupy docelowej, możesz poprawnie ustawić reklamę np. na Facebooku, czy Instagramie. W menedżerze reklam Meta, krok po kroku wybierzesz odpowiednie cechy, które pomogą pokazać reklamę preferowanej grupie osób. 

Jednak dopiero stworzenie persony pozwoli nam użyć odpowiednich argumentów i języka, który idealnie trafi w potrzeby tej grupy. W ten sposób lepiej wykorzystasz potencjał reklamowy. 

Jakie są pozostałe korzyści wynikające z określenia persony:

  • Lepsza znajomość szczegółowych cech grupy docelowej np. nawyków zakupowych, zwyczajów i zachowań,
  • Wiedza o konkretnych problemach, potrzebach, marzeniach i obawach naszych odbiorców,
  • Możliwość stworzenia reprezentanta grupy – konkretnej osoby, która faktycznie istnieje – prawdziwego człowieka,
  • Segmentacja różnych typów klientów, do których chcesz dotrzeć – możesz stworzyć kilka person, 
  • Przygotowanie oferty, która lepiej odpowiada na potrzeby danej grupy docelowej,
  • Optymalizacja wszystkich działań marketingowych – kierowanych do bardzo konkretnie określonej grupy,
  • Większy zwrot z inwestycji w kampanie reklamowe (ROI)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania grupy docelowej, a także roli persony w procesie zakupowym, przeskocz do mojego wcześniejszego artykułu >>> Jak określić grupę docelową

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 1

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 1

Słowniczek marketingowy przedsiębiorcy # 1

Marketing, jak każda branża ma rozbudowany język branżowy. Wiele z tych terminów zostało przetłumaczonych na język polski. Cześć z nich jednak używa się nadal w oryginale, tj. po angielsku. Dlatego postanowiłam zebrać pojęcia, które są najczęściej spotykane w prowadzeniu biznesu. Poniżej prezentuję część pierwszą słowniczka marketingowego przedsiębiorcy.

Brief

Pracując z grafikiem nad logo Twojej firmy lub grafikami na stronę internetową na pewno spotkałeś się z określeniem brief. To słowo, podobnie jak wiele innych branżowych terminów, nie doczekało się jeszcze polskiego odpowiednika. A szkoda, bo jest bardzo ważne.

Brief to zbiór wytycznych dotyczących realizacji jakiegoś projektu np. graficznego.

Kluczowymi elementami briefu są:

  • wskazanie celu projektu
  • określenie grupy docelowej
  • przekazanie informacji brandingowych (rodzaje czcionek, kolory, inne elementy marki)

Warto przygotować brief. To znacznie ułatwi współpracę z podwykonawcą i przyspieszy oczekiwany przez Ciebie efekt końcowy.

CTR

CTR, czyli Click Through Rate oznacza wskaźnik klikalności.

To bardzo ważny indykator, który mówi nam o stosunku liczby kliknięć w naszą reklamę (link) do wszystkich wyświetleń tej reklamy.

Co to w praktyce oznacza? Wysoki CTR wskazuje, że reklama jest interesująca i ma wartość dla potencjalnego klienta. Natomiast niski CTR może oznaczać nie tyle nieciekawą reklamę, co skierowaną do niewłaściwej grupy osób.

Konwersja

Czy wiesz, że Słownik Języka Polskiego podaje aż 8 znaczeń słowa konwersja? Ale niekoniecznie jest to wyjaśnienie którego potrzebuje przedsiębiorca.

W marketingu internetowym konwersja oznacza pożądane działanie internauty wykonane na stronie internetowej.

Oto kilka przykładów takiej konwersji:

  • dokonanie zakupu
  • zapisanie się do newslettera
  • ściągnięcie pliku
  • wypełnienie formularz

KPI

KPI to pojęcie pochodzenia angielskiego, które oznacza kluczowe wskaźniki efektywności. Najczęściej w biznesie jest używana właśnie oryginalna nazwa. Jednak polski odpowiednik jest z całą pewnością trafiony i właściwy.

Kluczowe wskaźniki efektywności są to podstawowe, najważniejsze dla konkretnego projektu/branży mierniki sukcesu prowadzonych działań.

Dlatego, jeśli nie pracujesz dla samej pracy, ale aby osiągać określone rezultaty, to musisz mieć KPI-e. Pomogą one zmierzyć efekty Twoich działań. Przykładem takiego wskaźnika w marketingu może być ruch na stronie internetowej lub czas na niej spędzony.

Landing page

Landing page, capture page i squeeze page. To 3 angielskie określenia oznaczające w marketingu stronę docelową (stronę lądowania).

Czyli taką, na którą chcemy sprowadzić klienta, aby wykonał jakieś ważne z naszego biznesowego punktu widzenia działanie. Np. zachęcić go do zapisu na webinar lub pobrania ebooka.

Lead

Czy spotkałeś się kiedyś ze stwierdzeniem “pozyskiwanie leadów” lub “generowanie leadów”?

Lead to osoba lub firma, która jest potencjalnie zainteresowana Twoimi produktami lub usługami i zdecydowała się pozostawić Ci swoje dane osobowe. Np. poprzez wypełnienie formularza na Twojej stronie www.

Leady w biznesie są niezbędne do rozwoju biznesu i zwiększania sprzedaży. Dlatego w działaniach marketingowych tak dużą wagę przykłada się właśnie do skutecznego pozyskiwania/generowania leadów.

Moodboard

Moodboard, style guide, oznacza po polsku tablicę stylu lub tablicę inspiracji dla marki.

Tablica stylu powinna zawierać zestawienie elementów, które Tworzą wizualnie Twoją markę, m.in.:

  • Kolory
  • Czcionki
  • Zdjęcia

Moodboard pomaga w zbudowaniu spójnej identyfikacji wizualnej. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na temat indentyfikacji wizualnej marki.

SEO

Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania musisz zadbać o jej SEO.

SEO czyli Search Engine Optimisation oznacza optymalizację pod silniki wyszukiwarek. Są to działania, które należy wykonać z kodem strony, jej treściami oraz funkcjonowaniem, aby wypozycjonować witrynę wyżej w wynikach wyszukiwania. Czyli, aby była bardziej widoczna dla potencjalnych klientów.

Współczynnik konwersji

Skoro wiesz już, czym jest konwersja, to czas poznać współczynnik konwersji.

Jest to stosunek liczby konwersji (np. dokonanych zakupów) do liczby osób odwiedzających Twoją stronę. Im jest wyższy, tym bardziej efektywna jest Twoja strona lub sklep internetowy.

Oto pierwsze 10 marketingowych pojęć wartych poznania przez przedsiębiorców. Kolejna część słowniczka marketingowego zostanie opublikowana w drugiej połowie roku. Mam nadzieję, że skorzystacie z tego artykułu.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!