Jak dobierać formaty treści do celów reklamowych w mediach społecznościowych
utworzone przez Magda | lut 4, 2023 | budowanie marki, kampania reklamowa, media społecznościowe, reklama, wizerunek | 0 komentarzy
Ostateczny rezultat kampanii reklamowych w mediach społecznościowych zależy m.in. od formatu reklamy, którego użyjesz. Dlatego zrób to mądrze. Skorzystaj z metody lejka marketingowego i wybieraj formaty strategicznie! Dopasuj formaty do konkretnych celów reklamowych, które chcesz osiągnąć.
W mediach społecznościowych funkcjonuje dość dużo form reklamowych, w ramach których możemy udostępniać treści. Jest z czego wybierać. Jednak nie można dobierać tych form przypadkowo, jeśli chcesz zrealizować konkretne cele biznesowe oraz reklamowe. Wybór formatu, za pomocą którego chcemy poprowadzić kampanię, to jeden z kluczowych składników sukcesu kampanii. Na rynku mamy trzy podstawowe formy content marketingowe.
- Wideo
- Tekst
- Audio
Każdą z tych form można również używać na różne sposoby w zależności od platformy społecznościowej. Co więc wybrać ???
Cele biznesowe a formy reklamowe
Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki swoich kampanii reklamowych musisz najpierw wybrać odpowiednią platformę. Do tego trzeba na początku zrobić badanie rynku. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest Twoja grupa docelowa, kim jest Twój potencjalny klient? Kiedy już wiesz, gdzie go możesz znaleźć, z jakich portali społecznościowych korzysta, co czyta, ogląda, czego słucha i potrzebuje – możesz dopasować odpowiednią formę treści.
Teraz jest czas, aby zastanowić się, jakie chcesz zrealizować cele biznesowe. Możemy wybierać pomiędzy następującymi najbardziej powszechnymi celami:
- Rozpoznawalność marki – mierzona poprzez zasięg – liczbę wyświetleń
- Zaangażowanie – mierzone przez liczbę reakcji
- Rozważanie – intencja zakupowa
- Porównywanie – Zakup
Powyższe cele odzwierciedlają schemat strategii lejka marketingowego. Najlepsze efekty reklamowe osiągniesz, jak przejdziesz przez wszystkie etapy lejka.
Formaty, które budują zasięg
Kampanie reklamowe, które budują zasięg i zaangażowanie tworzą najszerszą część lejka marketingowego. Pierwszy etap lejka ma za zadanie zapoznać potencjalnych klientów z naszą marką, zbudować świadomość jej istnienia. Dzięki temu rośnie szansa na zakup naszych produktów i usług. Celem tego etapu lejka jest uzmysłowienie Twojemu klientowi, że ma problem, o którym dotąd nie wiedział. Poprzez udostępnienie treści musisz go po prostu UŚWIADOMIĆ i zainspirować do zainteresowania się tym problemem.
Dlatego warto postawić na formaty, które maksymalnie zwiększą nasze zasięgi w grupie docelowej. Jakie to formaty? Takie, które są lekkie, które inspirują i budzą ciekawość. Na tym etapie możesz poszaleć z kreatywnością. Dzięki temu wyróżnisz się z szumu reklamowego.
Przykładowe formy budujące zasięg:
- Krótkie wideo.
Kto dziś nie słyszał o Tik Toku? Publikowane na platformie filmiki są krótkie i dynamiczne. Śladami TikToka poszedł Facebook i Instagram umożliwiając publikację tzw. Rolek (Reels), a także Youtube ze swoimi Shortami (Shorts).
Warto z nich korzystać, bo mają aktualnie znacznie większe organiczne zasięgi niż pozostałe formy treści dostępne na platformach. Poza tym reklama wideo jest obecnie najtańsza, bardzo szybko buduje zasięg i typuje osoby, które są zainteresowane. - Posty tekstowe, czy udostępniające posty blogowe lub artykuły na stronach internetowych.
- Podcasty. Ta forma z roku na rok zdobywa serca coraz większej grupy odbiorców. A to dzięki wygodnej formie odbioru, możliwej do odtwarzania na telefonie w aucie, na plaży, w pociągu, czy podczas biegania.
Jakie treści publikować przy pomocy tych formatów?
Takie, które są najbardziej powszechne dla jak najszerszego grona w Twojej grupie. Kluczem do zbudowania dużych zasięgów jest tworzenie klikalnych tytułów, opisywanie popularnych i interesujących tematów.
Formaty, które budują zaangażowanie
Jeśli zależy Ci na budowaniu zasięgu, to zadbaj także o zaangażowanie. Algorytmy na portalach społecznościowych nagradzają posty, które angażują lepszymi zasięgami. A jakie to są formaty? Takie, które przyciągają i zachęcają ludzi do działania, wciągają w interakcję.
- Statyczne posty. Tutaj najlepiej sprawdzają się ciekawe grafiki i dobrej jakości zdjęcia oraz karuzele. Karuzele składają się z kilku “stron” – można na nich np. umieścić zdjęcia produktów + wezwanie do działania. Dzięki temu będą generowały duży ruch. Oprócz tego w ramach tych form można publikować tzw. interaktywne treści, czyli np. infografiki, konkursy, kalkulatory, quizy, cytaty, ankiety, głosowania.
- Relacje (Stories). Czyli krótkie formy wideo lub statyczne w rozmiarze 16×9, które znikają po 24 godzinach. Na początku korzystał z nich Instagram, jednak szybko pomysł skopiował Facebook i TikTok. A to dlatego, że Stories bardzo dobrze angażują społeczność, która skupia się wokół danego profilu. Warto wiedzieć, że Relacje, to formy, które widzą tylko osoby, które obserwują dane konto.
- Transmisje na żywo typu LIVE. Podczas prowadzenia live’ów w naturalny sposób jest pobudzane zaangażowanie. Zaczynając już od pytań do uczestników typu: czy mnie słychać?, przez: skąd jesteście?, aż po: co zapamiętacie ze spotkania?
Różnorodność umiejscowień
Nawet jeśli coś jest zalecane i sprawdzone, to nadal warto mieszać! Dlatego baw się formatami, testuj je i sprawdzaj, co najbardziej odpowiada Twojej grupie docelowej. W ten sposób również możesz wykorzystać element zaskoczenia daną formą i wyróżnić się z tłumu. Kreatywność jest w cenie, dlatego nie bój się próbować !
Możesz też zacząć od końca. Najpierw zdecyduj, jaki cel chcesz osiągnąć, a potem dobierz format, który ten cel najlepiej spełni. Pamiętaj, że dzięki formatom budujesz emocje i relacje. O to właśnie chodzi w komunikacji w mediach społecznościowych!
Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.
Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach!
Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!