Jak precyzyjnie targetować reklamy na Facebooku ?

cze 16, 2024

Jednym z najważniejszych elementów budowania kampanii reklamowej na Facebooku jest targetowanie reklam, czyli dopasowanie odpowiednich grup odbiorców reklamy, którzy faktycznie mogą być zainteresowani Twoją marką, jej produktami i usługami. Jak to aktualnie wygląda w systemie reklamowym Meta?

Określenie grupy docelowej

Kluczem do trafnego dotarcia Twojej reklamy do odpowiedniego klienta jest znajomość Twojej grupy docelowej. O tym, w jaki sposób ja określić przeczytasz w artykule: Jak określić grupę docelową? (magdalenazdunek.com)

Kiedy już znasz cechy swojej grupy odbiorców, możesz z łatwością przystąpić do jej ustawienia na etapie budowania Zestawu Reklam. Możesz w ramach jednej kampanii stworzyć kilka zestawów reklam i sprawdzić, który z nich najskuteczniej reaguje na Twoje reklamy. 

Facebook daje nam wiele możliwości targetowania grup odbiorców. Spróbuję je po kolei opisać. 

Dane demograficzne

Wiek, płeć, miejsce zamieszkania, czy też stanowisko zawodowe to standardowe możliwości targetowania demograficznego. Ale można też znaleźć istne perełki w postaci np. Rodziców dzieci w określonym przedziale wiekowym, osoby obchodzące urodziny w ciągu 30 dni. Znajdziesz też ludzi o konkretnym statusie związku – np. Zaręczony, a także według wielkości lub dochodów firmy, czy w konkretnych branżach.

Zainteresowania

Na Facebooku jest szeroki wybór zainteresowań, spośród których możesz wybierać. Dobór odpowiednich z nich zależy od specyfiki Twojej branży, i tego co masz w ofercie. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami naturalnymi, zainteresowania takie jak “ekologia”, “naturalne kosmetyki” czy “zdrowy styl życia” będą trafione. Jeśli masz biuro podróży i sprzedajesz wycieczki, możesz użyć takie frazy jak: podróże, rejsy, czy konkretne kierunki. 

Zachowania

Bardzo ciekawą możliwością targetowania odbiorców, jest możliwość ich wyszukania po faktycznych zachowaniach w sieci. Algorytmy sprawdzają aktywność użytkowników, dzięki czemu wiemy, jak te osoby tak naprawdę się zachowują. Takie rozwiązanie zbliża nas do dotarcia do jak najbardziej do nas dopasowanej grupy. Możemy np. wybrać grupę “zaangażowani nabywcy”, która określa osoby, które często kupują online. Jest również grupa osób “często podróżujących” albo “właściciele małych firm”, albo Osoby, które wcześnie zaczynają korzystać z nowych technologii. 

Grupa niestandardowych i podobnych odbiorców

Niestandardowe grupy odbiorców to opcja szczególnie przydatna w remarketingu. Kiedy chcesz dotrzeć z reklamą do osób, które już odwiedziły Twoją konkretną stronę np. z ofertą, albo stronę sklepu internetowego. 

Inną możliwością jest ustawienie grupy, którą stanowią wszystkie osoby aktywne na Twoim fanpage’u lub takie, które obejrzały 15 sekund jakiegoś Twojego filmu. Warto wyodrębnić taką taką grupę, aby wiedzieć kim są Twoi najbardziej zaangażowani fani i złożyć im poprzez odpowiedni komunikat reklamowy jakąś wyjątkową dedykowaną propozycję.

Kolejną bardzo ciekawą opcją targetowania są grupy podobnych odbiorców. Jeśli chcesz wyszukać na Facebooku osoby, które mogą być najbardziej zainteresowane Twoimi produktami, możesz zaimportować do Menedżera Reklam plik z mailami swoich klientów. Algorytm Facebooka będzie na ich przykładzie szukał najbardziej podobnych osób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jak najlepszego dopasowania.

Niestandardowe grupy, możesz ustawić w Menedżerze Reklam w zakładce Odbiorcy. Możesz wybrać kilka źródeł grup odbiorców, m.in. strona internetowa, fanpage na Facebooku, czy Instagramie

Targetowanie reklam Advantage +

Grupy docelowe typu Advantage +, to grupy, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Aktualnie jest to najnowsza metoda promowana przez Meta, która jest domyślnie ustawiona. Jeśli robisz reklamy od dłuższego czasu, to śmiało możesz wypróbować opcję Advantage +. Ta technologia reklam sama automatycznie znajduje grupę odbiorców na podstawie dotychczasowych danych kampanii reklamowych. 

Opcjonalnie można wybrać Propozycję Grupy odbiorców. Takie rozwiązanie jest dobre, kiedy nie masz jeszcze historii reklamowej, a Twój piksel nie posiada zbyt dużo danych na temat preferencji Twoich odbiorców. Po zaznaczeniu tej opcji Facebook będzie priorytetyzować odbiorców pasujących do profilu, a następnie wyszukiwać w szerszej grupie. Możesz ustawić grupę niestandardowych odbiorców, dodatkowo wiek, płeć, szczegółowe opcje targetowania (Zainteresowania, zachowania).

Korzystanie z tej metody targetowania może poprawić wyniki reklam i zmniejszyć koszt wyniku. 

UWAGA: Kampanie reklam szczególnej kategorii podlegające zasadom Facebooka w zakresie reklam nieruchomości, zatrudnienia i kredytów, reklam dotyczących kwestii społecznych, wyborów i polityki oraz reklam środków farmaceutycznych nie mogą korzystać z grup odbiorców Advantage+.

Możliwości precyzyjnego targetowania reklam na Facebooku i platformach stowarzyszonych są spore. Wystarczy najpierw dobrze poznać profil swojego klienta, a następnie poprzez różne dostępne możliwości poszukać go w grupach odbiorców Meta.

Warto testować różne grupy odbiorców, które potencjalnie mogą według Ciebie odpowiedzieć na Twoją reklamę i sprawdzić, które dają najlepsze wyniki.

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć. Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach i innych wartościowych informacjach! Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!