Podsumowanie bloga 2021

Zakończyliśmy rok 2021. Dla wielu osób jest to czas podsumowań, rozliczeń i wyciągania wniosków. Dla mnie również. Dlatego postanowiłam podzielić się efektami prowadzenie bloga. 

Blog BiznesMarketingZone powstawał powoli w okresie od lipca do listopada, czyli około czterech miesięcy. Dla wielu może się to wydać długo. Fakt, blog na WordPressie, taki jak BiznesMarketingZone można wyklikać samodzielnie maksymalnie w kilka tygodni. Jednak z dwóch powodów zajęło mi to dłużej:

Powód nr 1: w międzyczasie po raz drugi zostałam mamą :). Dlatego czuję się w dużej mierze usprawiedliwiona.

Powód nr 2: wpadłam w pułapkę perfekcjonizmu. Chciałam, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, doskonałe i dopracowane pod każdym względem. Na to nie widzę usprawiedliwienia, staram się leczyć z tej przypadłości ;).

Podsumowanie dotyczy krótkiego okresu od 19 do 11.21 r. (czyli od pierwszej publikacji) do 31.12.2021 roku włącznie.

Podsumowanie działań w mediach społecznościowych

Grupą docelową, do której chcę docierać z treściami blogowymi, są freelancerzy, osoby prowadzące własną działalność i mikro przedsiębiorstwa. Oprócz bloga stworzonego na WordPressie uruchomiłam również 2 kanały społecznościowe: Facebook i Instagram. Poniżej przedstawiam dane liczbowe dla okresu od 19.11.21 roku (czyli od początku publikacji pierwszego na Facebooku i Instagramie) do 31.12.2021 roku włącznie. Osiągnięte wyniki są rezultatem wyłącznie organicznych działań (niepłatnych). Te działania opierały się w przypadku kanałów społecznościowych na codziennych postach (Facebook) i wykorzystaniu własnych artykułach blogowych.

Podsumowanie i statystyki mediów społecznościowych 2021

Podczas 43 dni istnienia, na Facebooku zamieściłam 43 posty (codziennie), a na Instagramie 38. Oba profile wystartowały w tym samym czasie i funkcjonowały zaledwie przez 1,5 miesiąca, więc nie odnotowały jeszcze spektakularnych statystyk. Ze względu na tak krótki okres, aby uzyskać lepsze odniesienie podczas analizy. nie będę się posługiwała konkretnymi liczbami, ale procentami.

Zasięg na Facebooku sięgnął całkowicie 19,5 tys.%, a na Instagramie 100%. Stosunek liczby osób obserwujących do zasięgu (nazwałam go wskaźnikiem obserwacji lub zainteresowania) w przypadku Facebooka wyniósł 17,3%, a w przypadku Instagrama 7,5%.

Osiągnięte wyniki są rezultatem działań organicznych opartych o funkcjonowanie hashtagów, a w przypadku Facebooka także opcji Zaproś znajomych do polubienia strony. Dzięki tej opcji, statystyki Facebooka się wyższe. Widać, że Facebook faktycznie mocno ściął zasięgi (średnio jest to teraz około 8%). Inaczej jest w przypadku Instagramu. Tutaj widzę mocną pozycję hashtagów, które naprawdę spełniają swoje zadanie, tak jak powinny.

Podsumowanie pracy nad blogiem

Blog w przeciwieństwie do mediów społecznościowych nie był aktualizowany codziennie. To znaczy, że nie publikowałam artykułów tak często jak posty na portalach społecznościowych. W ciągu 1,5 miesiąca funkcjonowania bloga stworzyłam łącznie 3 artykuły (publikując co około 2 tygodnie). Na razie ze względu na brak czasu zostanę przy takiej właśnie częstotliwości zamieszczania artykułów. Biorąc to pod uwagę, statystyki również nie są zbyt wysokie. A tej analizie przedstawiam tylko kilka najważniejszych dla mnie wskaźników. Ze względu na charakter strony internetowej (blog), najbardziej zależy mi na wzroście liczby czytelników. Ważna jest tez liczba wykonanych przez nich sesji (i jednocześnie liczba sesji w przeliczeniu na jednego użytkownika) oraz czas przebywania na stronie. Dzięki tym danym będę mogła za jakiś czas ocenić poziom rozwoju bloga. Teraz na uwagę zasługują dwa wskaźniki. Po pierwsze czas spędzony na blogu podczas jednej sesji wynosi 3 minuty i 21 sekund, a liczba sesji, które wykonał jeden użytkownik wynosi 1,68. To w obu przypadkach bardzo dobry wynik.

Podsumowanie i statystyki bloga BiznesMarketingZone 2021

Wnioski i plan rozwoju bloga na 2022

1,5 miesiąca trwania czegokolwiek może się wydawać niezbyt długim okresem. Jednak ja widzę ogrom pracy, który w tym czasie włożyłam w rozwój bloga. Mam na myśli nie tylko samodzielnie napisane artykuły, ale też komunikację w mediach społecznościowych (teksty i grafiki do postów). Aby to wszystko powstało, wcześniej przygotowałam strategię content marketingową związaną z publikacją treści na blogu oraz strategię komunikacji w mediach społecznościowych.

Tak wygląda podsumowanie działań, które wykonałam od początku istnienia bloga. Natomiast jeśli chodzi o statystyki, to zostały one osiągnięte w sposób organiczny, czyli bez stosowania płatnych promocji. Dlatego tym bardziej oceniam je na bardzo satysfakcjonujące.

Na 2022 rok mam cel, aby stworzyć przynajmniej 26 artykułów, publikując je co dwa tygodnie. Planuję również stworzyć jeszcze jedną formę publikacji treści (wideo) oraz poprowadzić komunikację w kolejnym medium społecznościowym. Plany są ambitne biorąc pod uwagę ograniczony czas, ale mam nadzieję, że realne 🙂

Daj znać w komentarzu, czy podobał Ci się ten artykuł, czego ewentualnie chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Zapisz się na newsletter, aby móc otrzymywać ode mnie powiadomienia o najnowszych artykułach  i innych wartościowych informacjach!

Dołącz do społeczności przedsiębiorców BiznesMarketingZone na Facebooku i na Instagramie!